Hirdetés

Növénypatika

Szerencsére a gyógynövények nem csak testi bajok esetén sietnek segítségünkre. Lelki "vigasztapasz" ként is jó szolgálatot tesznek. Életünk során valamennyien átélünk olyan eseményeket, amelyek során lelkileg nem állunk a helyzet magaslatán. Ilyenkor sokan alvászavarral, nyugtalansággal, idegességgel, meghatározhatatlan félelmekkel és depresszióval reagálnak a számukra elviselhetetlennek tűnő terhekre. Az enyhébb panaszok esetén a szintetikus készítményekkel szemben a gyógynövények kiváló és hatásos alternatívát jelenthetnek. A gyógynövénykészítmények jól beválnak, többek között:

gyógynövények, növény, levendule, golgotavirág, orbáncfű, macskagyökér, citromfű, komlótoboz, alvászavarok, nyugtató |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Márkus, J.

Növénypatika

Felszabadultan, lazán, gondtalanul, jó hangulatban - a hirdetések mindig azt sugallják, milyen egyszerű és szép az élet. De sajnos a hétköznapok valósága gyakran egészen más. Rosszul alszunk, feszültek vagyunk, ingerülten reagálunk a stresszre...
  • idegi okok miatt fellépő alvászavarok, idegkimerültség, enyhébb izgalmi állapot
  • depressziós hangulat, nyugtalanság
  • szervi okok nélküli szívpanaszok, szívtáji fájdalmak
  • bágyadtság és folyamatos gyengeségérzet esetén.

A natúrmedicinában - a lelki bajok elhárítására is - már ősidők óta számos gyógynövényt használnak. Az alábbiakban ezek közül "nyújtunk át" Önöknek egy csokorravalót.

MACSKAGYÖKÉR

Alig van közismertebb gyógynövény, mint a macskagyökér (Valeriana). Karrierje tulajdonképpen egyidős a gyógyászattal. Feszültségoldó hatását az agykutatások is teljes mértékben igazolták, bár hogy egészen pontosan milyen hatóanyagok felelősek a ma már közismert hatásáért, még nem teljesen tisztázott. A gyógyászati anyagok előállításánál a növény gyökerét használják fel. Nyugtató és alvássegítő hatással rendelkezik. Bár a macskagyökér tartalmú készítmények elősegítik az alvást, mégsem okoznak nappali fáradságot! Ez pedig nagyon fontos azoknak, akik dolgoznak, autót vezetnek, vagy nem akarják, esetleg nem engedhetik meg maguknak, hogy napközben fáradtak legyenek. A macskagyökeret különféle formákban alkalmazzák mind kapszulák, tabletták, tinktúrák formájában, mind pedig fürdőadalékanyagként.

CITROMFÛ

A citromfű leveleit és az azokból kivont illóolajat ugyancsak nyugtató hatása miatt alkalmazzák. Leginkább a hétköznapi stresszhelyzetek és az ezekből eredő alvászavarok esetén váltak be a citromfűkészítmények. Többnyire tea formájában vehetjük magunkhoz, de kedveltek a citromfűtartalmú fürdősók és illóolajos fürdők is. A citromfűből készített természetes szereket gyakran kombinálják macskagyökérkivonattal és komlótobozzal.

KOMLÓTOBOZ

A sör álmosító hatása elsősorban a komlónak "köszönhető". A komlókészítmények - amelyek elsősorban a komló tobozából készülnek - nyugtalanság, félelemérzet, valamint alvászavarok esetén hatásosak. A legtöbb esetben a komlót más nyugtató hatású növényekkel, elsősorban macskagyökérrel kombinálják. A népi gyógyászatban főleg a csecsemők nyugtatására alkalmazták úgy, hogy komlóval töltött párnát tettek a picik ágyába. Azt, hogy hogyan hat ilyen módon is, a közelmúltban vizsgálták meg tudományos módszerekkel. Kiderült, hogy a leszedett komlótoboz már alacsony hőmérséklet esetén is illékony anyagot - nevezetesen metil-3-butén-2olt - bocsát ki, amiről bebizonyosodott, hogy nyugtató és alvást segítő hatása van. Ez magyarázza hát, hogy miért hat a komlópárna a csecsemőkre.

LEVENDULA

A párna mellé helyezett kis csokor levendulával ugyanaz a hatás érhető el, mint a komlópárnával. A levendula nyugtató hatása a virágban lévő illóolajnak köszönhető. A növényi gyógyászatban a levendulát tea és fürdőadalék formájában is alkalmazzák.

GOLGOTAVIRÁG

A golgotavirágot nyugtalanság és álmatlanság esetén használják. Ennek a virágnak a hatóanyagait még nem derítették fel teljes mértékben, alkalmazása a natúrmediciná ban a népi gyógymódok tapasztalatain alapszik. Nyugtató hatásában az illóolajtartalom mellett más anyagok is közrejátszhatnak: flavonoidok, kumarinszármazékok és egyes alkaloidok. A golgotavirágot rendszerint macskagyökérrel és a komló tobozával együtt alkalmazzák.

ORBÁNCFÛ

Kevés olyan gyógynövény van, amelynek a hatása olyan mértékben igazolt lenne, mint az orbáncfűé. A belőle gyártott készítmények ma már klasszikusnak tekinthetőek a pszichovegetatív zavarok, depresszió és félelemérzet kezelésében. A legújabb kutatások szerint hatása mindenekelőtt a flavon, xanton és hiperforin tartalmának tulajdonítható. Az orbáncfű nagy előnye, hogy javítja a hangulatot, ugyanakkor nem okoz fáradtságot. Panaszok esetén célszerű legalább négyhetes orbáncfű-kúrát tartani. Orbáncfű-készítmény kapható tinktúra és kapszula formájában is.

KAVA-KAVA

Ez a növény a Csendes óceán déli szigetein honos, ahol a gyökeréből készített italt már évszázadok óta alkalmazzák nyugtató és feszültségoldó szerként. Nagy előnye, hogy nem tompítja a tudatot. Félelem és feszültségérzet, valamint szorongás, nyugtalanság esetén javasolt az alkalmazása. Különösen jó félelemoldó, így a belső nyugtalanság hatására fellépő alvászavarok kezelésében 2-3 hét alatt kiváló eredmény érhető el vele. A növény hatóanyagai, az úgynevezett pironok vízben nem oldódnak, így tea formájában nem lehet alkalmazni!




A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
gyógynövények, növény, levendule, golgotavirág, orbáncfű, macskagyökér, citromfű, komlótoboz, alvászavarok, nyugtató

2002-07-25 11:35:58

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop