Hirdetés

A jó edzés kellékei

A rendszeres testmozgás kiváló élettani hatásaihoz nem férhet kétség, életkortól függetlenül elengedhetetlen a fizikai aktivitás. Ám a megfelelő bemelegítés és lazítás, valamint a szükséges kellékek nélkül az edzés során komoly sérülést szenvedhetünk, ez pedig elveheti kedvünket a sportos életformától...

edzés, testmozgás, sportsérülés |

Ideál - Reforméletmód magazin 2006 ;18(10):76-77   Celsus Kft. | Márton, A

Válogassunk a kiváló minőségű cipők, dresszek, védőeszközök között, és ne felejtsük el felpörgetni és ellazítani magunkat egy kiadós testmozgás előtt!

Tornaóra előtt és után

A bemelegítést és a lazítást sokan csak felesleges nyűgnek tekintik, pedig elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy testünk lendületbe jöjjön. „Hideg” izmokkal veszélyes gyakorlatokat kezdeni, ezért még akkor se felejtsük el az előmelegítést és a levezetést, ha késtünk az óráról, vagy sietnünk kell edzés után!

A sportolók jól tudják, hogy mint télen a dízelmotoros gépkocsik motorját, izmainkat, ízületeinket és inainkat is be kell járatnunk, hogy egyenletesen jó teljesítményt nyújtsanak az edzés alatt. Ezt olyan gyakorlatokkal érhetjük el, amelyek felpezsdítik a testet.

Jegyezzük meg! A jól végzett felvezetés az izmokat rugalmasabbá teszi, az inakat ellazítja, tulajdonképpen beolajozza az ízületeket, felkészítve egész testünket a ránk váró megterhelésre.

Ráhangolódni testileg-lelkileg

Először is gondolatban kell ráhangolódni az előttünk álló, izzasztó percekre, órákra, majd néhány perces helyben ugrálás vagy futás következhet izzadásig, illetve ameddig azt nem érezzük, hogy minden porcikánk jól átmelegedett. Ezután nyújtásokkal, nyak-, derék- és csípőkörzésekkel aktivizáljuk a legutolsó edzés óta eltelt időben ellustult izmainkat! Hideg időben és reggelente hosszabb felvezetés lehet szükséges. Nemcsak a sportolás utáni, hanem az edzés előtti váltott hideg-meleg zuhany is segít felkészülni a várható erőpróbára.

Tipp: mint a sportolást, úgy a bemelegítés hosszát és intenzitását is érdemes idővel fokozatosan emelni. A gyakorlatokat lassan kezdjük el, és fokozatosan növeljünk a tempót! Minél nehezebbek, megerőltetőbbek az edzéstervben szereplő tennivalóink, annál hosszabb bemelegítést tartsunk!

Szándékos lassúság

A gyakorlatok között ne sajnáljunk megállni egy-egy percre, hogy lazítsunk! A bemelegítéshez hasonlóan lényeges a testedzés utáni levezetés is, mert szervezetünknek felpörgetett állapotából vissza kell térnie a normál állapotába. Annak érdekében, hogy mindez zökkenőmentes legyen, törekedjünk a fokozatos átmenetre, amelyet néhány perces levezetőgyakorlattal és szándékoltan lelassított be- és kilégzéssel érhetünk el! Kapcsoljuk le hozzá a villanyt, és hallgassunk relaxációt elősegítő zenét! Ha így teszünk, már tíz perc után kellemes fáradtság vesz erőt rajtunk.

Megfelelő felszerelés

Ne sajnáljuk a pénzt a jól felszerelt tornaklubok tagsági díjára, hiszen a profi edzőtermekben jobban ügyelnek a biztonsági előírások betartására és az ott edzők egészségére, mint a kis zugokban kialakított olcsóbb helyeken! Az ilyen sportcentrumokban a talaj mindig tiszta, párnázott a felület vagy csúszásmentesített a parketta, ami lehetővé teszi a szabad, dinamikus mozgást, ugyanakkor megakadályozza az elcsúszást, elesést.

Jó tanács: otthoni sportolásnál tegyünk magunk alá sportszőnyeget vagy jógamatracot, amelyre széles, jó nedvszívó tulajdonságú törülközőt terítsünk!
Profi ruházat

A biztonságos edzés egyik fő kelléke a megfelelő sportruházat. Pilates-gyakorlatok, callanetics vagy éppen a ma már hagyományosnak számító aerobikóra közben fontos, hogy tiszta, gumitalpú sportcipőt viseljünk, hiszen az ilyenkor szokásos igénybevétel során a sérülésektől védi a lábat a rugalmas, puha lábbeli. Fontos, hogy a sportcipő ne engedje kifordulni a bokánkat oldalra, így sokat tehetünk a rándulások, ficamok és egyéb sportsérülések ellen.

Az edzésterv mellett a felszerelésvásárláshoz is kérhetjük a tornaklub edzőinek segítségét, de a világmárkák kínálatából szinte kivétel nélkül évekig használható darabokat vásárolhatunk. Az izzadás a sport során kívánatos jelenség, segít eltávolítani a salakanyagokat a szervezetből, így azután bőrünk tisztább, simább, feszesebb lesz. A legmodernebb sportruházat felfogja az izzadságot, és hűti a testet. A márkás tornaruhák már speciális, kevert szálas anyagokból készülnek. Ha még nem szántuk el magunkat a profi edzőruhák megvételére, a nem speciálisan edzéshez tervezett ruhadarabok közül pamut alapanyagúakat válasszunk!

Ha a szabadban sportolunk, érdemes réteges ruházatot viselni, így szükség szerint egy-egy réteget le is tudunk venni. Már a kezdő sportolóknak is érdemes csinosan felöltözni, hiszen a tetszetős, egyéniségünkhöz illő, előnyös ruhadarabok nemcsak kényelmesek, hanem önbizalmunkat is növelik, és kedvet csinálnak a mozgáshoz.

Segítsük testünket!

Aki igazán tudományos alapokra szeretné helyezni edzéstervét, használhat pulzusszámmérőt is, melynek segítségével ellenőrizheti szervezete aktuális teljesítőképességét, az edzés intenzitását pedig a kis, karóraszerű szerkentyű segítségével lehet optimalizálni. Minél intenzívebb az edzés, annál jobban veszi igénybe a szervezetet, keményebben megdolgoztatja a szívet, hogy elegendő oxigéndús vért pumpáljon az izmokba.

Ügyeljünk a folyadékpótlásra!

Minden mozgásforma vízveszteséggel jár, ezt pedig elengedhetetlenül fontos folyamatosan pótolni. A szervezet nem rendelkezik folyadékraktárakkal, a felesleges mennyiséget a vese hamar kiválasztja. Izzadságunkkal olyan, a mindennapi élethez, egészséghez fontos ásványi sók is távoznak testünkből, mint a kalcium vagy a magnézium.

Fontos! Buborékmentes ásványvizet vagy izotóniás sportitalt vegyünk magunkhoz az edzés során és után! A rendszeresen sportolóknak fokozottan ügyelniük kell arra, hogy még a szomjúságérzet kialakulása előtt pótolják víz- és ásványianyag-veszteségüket!

Fő támogatónk az edzőpartner

Még a gyerekkoruktól sportolni szeretők is ellustulhatnak, ha nincs, aki - vagy ami - motiválja őket. A rendszeres, életvitelszerű sportot újonnan kezdők számára még nehezebb fenntartani a lelkesedést, hiszen keveseknek van acélakarata. A fogyókúrázók különösen nehéz helyzetben vannak, hiszen könnyű elkeseredni, elcsüggedni, ha nem indul be elég hamar a fogyás.

Ezért tanácsos egy családtaggal vagy baráttal szövetkezni és együtt járni mozogni, sportolni. Tornapartnerünk inspirál, és visszaadja a lendületünket, ha éppen feladnánk. Az edzőtárs segít túljutni a holtponton. Ha tudjuk, hogy az edzőteremben várnak, számítanak ránk, biztosan nem akarunk majd csalódást okozni, és kevésbé könnyen hagyjuk ki az edzést és az utána jutalmul járó beszélgetést!

A rendszeresség haszna

Rendszeresen sportolóknál a szív egy-egy dobbanással már nagyobb mennyiségű vért képes a vérkörbe juttatni, így a szükséges, éltető oxigén kevesebb pumpálással is eljut a megfelelő helyre. A pulzusmérő karóra kijelzőjén nyomon követhetők a sportoló számára szükséges adatok, és ezek ismeretében az edzés intenzitását szükség szerint lehet növelni vagy csökkenteni.

Márton Anita
edzés, testmozgás, sportsérülés

2006-09-25 21:52:43

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop