Hirdetés

Agytréning

Összpontosítunk munkavégzéskor, az összefüggéseket felismerjük agyunknak nap mint nap csúcsteljesítményt kell produkálnia. Miként tréningezhetjük? Kiderül cikkünkből…

agytréning, Alzheimer-kór |

Ideál - Reforméletmód magazin 2007 ;19(1):22-22   Celsus Kft. | Sütő, Gy.

Agyunk egyik alapvető feladata a mozgásminták feldolgozása. A profi sportolók e kutatási eredményt már évek óta alkalmazzák. A síelők például start előtt gondolatban megtervezik, hol vesznek majd lendületet, mikor fognak fékezni és gyorsítani. És most lássunk néhány példát arra, hogy miképpen serkenthetjük agyunkat!

Futással

A járást irányító agyterületek a gondolkodást szabályozó régiók mellett találhatók. Ez lehet az oka annak, hogy gyaloglás, kocogás, illetve séta közben támadnak a legjobb ötleteink. A testmozgás jót tesz az agyműködésnek.

Csapatjátékkal

A tenisz, a fallabda, a futball és a többi, csapatban űzhető sporttevékenység során villámgyors reakciókészség alakul ki.

Mediterrán koszttal

A Földközi-tenger mentén élő emberek étrendjében bőségesen fordul elő friss zöldség és gyümölcs. A vitaminok és a ballasztanyagok gyorsítják az emésztést és a vérkeringést. Mindez az agy működésére is pozitívan hat. Agyunk akkor működik a legjobban, amikor enyhe éhséget érzünk, mert ilyenkor az emésztés nem vonja el az oxigéndús vért az agytól.

Pihenéssel

Aki túl sokat dolgozik egyhuzamban, gyakran nem éri el azt az eredményt, amire vágyik. Teljesítményünk genetikailag programozott módon, a napszakoktól függően változik. Agyunk csupán másfél óráig képes teljes gőzzel működni. 90 perc elteltével érdemes tartani 15 perc szünetet, és utána kezdődhet egy újabb ciklus. Próbáljunk meg naponta legalább egy alkalommal csak egyetlen dologra koncentrálni anélkül, hogy szüneteket iktatnánk be! Az így végzett munka hatására az agy kreativitása javul.

Meditációval

Mindenkinek naponta legalább egy órán át, nyugodt körülmények között el kellene mélyülnie saját világában, hogy visszatalálhasson önmagához. Ennek eszköze lehet például a meditáció, relaxáció vagy esténként a naplóírás. Ilyenkor ajánlatos felidézni a nap örömteli eseményeit, mert ezzel a módszerrel megszabadíthatjuk agyunkat terheitől, és fejleszthetjük kreativitásunkat.

Vízzel

Mindennap igyunk meg legalább 2 liter vizet! Az agyba csak akkor jut megfelelő mennyiségű vér, ha a szervezetben elegendő folyadék van. Ez a feltétele az idegsejtek akadálymentes kommunikációjának. Kutatások szerint az Alzheimer-kóros betegek 10%-a egyszerűen túl keveset iszik, és a folyadékhiány következtében az idegsejtek elhalnak.

Alvással

A nappali fény serkenti az agyi funkciókat. Télen, amikor hosszúak az éjszakák, 9-10 óra tájban érdemes elkezdeni a munkát. Egyébként aki korán reggel vág bele a napi teendőkbe, rendszerint többet teljesít. Este sajnos sokan túl későn fekszenek le, a krónikus alváshiány pedig rongálja az emlékezőképességet. Az agy alvás közben is aktív, ugyanakkor regenerálódnia kell, ezért fontos, hogy ne érjék külső ingerek.

Zenével

Az agykutatók esküsznek rá, hogy az, aki énekel vagy zenél, javítja agya teljesítményét.

Tudta? A muzsika a jobb és a bal agyféltekét egyaránt aktiválja. A jobbot a melódia, a balt a ritmus befolyásolja.

Szexszel

A szex az élet legalapvetőbb szükségletei közé tartozik, ezért az agyi kapacitásra is hat. Az orgazmus során a jobb agyfélteke bizonyos rétegei aktiválódnak. Ez hormonális változásokhoz vezet, melyek pozitív változásokat idéznek elő mind a testben, mind a lélekben.

S. Gy.
agytréning, Alzheimer-kór

2007-01-19 14:27:20

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop