Hirdetés

Radonmérés a Dunántúlon

radon, Veszprémi Egyetem, rák |

Népszabadság   Népszabadság

Magyarországon is előfordul, hogy a talajból és az építőanyagokból a lakásokba szivárgó radioaktív gáz, a radon koncentrációja két-háromszorosa az európai uniós szabályozás határértékének - egyebek között ez derült ki Somlai János, a Veszprémi Egyetem radiokémia tanszéke docensének és tanítványainak méréseiből. A rákkeltő hatású gázt és a sugárzást Tatabányán, Ajkán és Várpalotán vizsgálták.

A talajban található urán bomlása során radioaktív gáz, radon is keletkezik, amely beszivároghat a földszintes épületekbe - mondta Somlai János, a Veszprémi Egyetem radiokémia tanszékének docense. A szobákba jutva, a radon feldúsulhat, és tovább bomló elemei porszemekhez tapadva a tüdőbe kerülhetnek. A radon valószínűleg rákkeltő hatású, bár ennek bizonyítása a hoszszú lappangási idő miatt nehéz. Az oktató és környezetmérnök-hallgatói az utóbbi években Tatabányán, Ajkán és Várpalotán 700-800 épületben, lakásokban, iskolákban és óvodákban mérték a radon koncentrációját. Somlai János elmondta, hogy az Európai Unió szabályozása szerint valamilyen intézkedésre volna szükség ott, ahol a mérések azt mutatják, hogy egy köbméter levegőben másodpercenként több mint 400-600 radonatom bomlik le.

A Magyarországon mért érték néhol két-háromszorosa volt ennek a szintnek. A méréseket végzők Tatabányán és Ajkán találtak olyan épületeket, amelyekben a magas radonkoncentráció miatt jelentősen nőtt az egészségre ugyancsak károsító hatású gammasugárzás szintje is. A talajból feláramló radioaktív gázon kívül veszélyt jelentenek azok az építőanyagok, amelyekben a padló alá, valamint töltő-szigetelő anyagnak magas radonkoncentrációjú salakot használtak.

A radon elleni legegyszerűbb védekezési mód a gyakori szellőztetés, de fűtési szezonban ez nagyon drága megoldás. A veszélyeztetett helyeken a szakértők a megelőzést javasolják: a padló alá záró fóliák elhelyezését, vagy kis ventilátorokkal elérhető légáramlást. A megelőzést szolgálja a Veszprém megyei önkormányzat egyik közalapítványa, amely anyagilag támogatja, hogy a települések építési övezeteiben mérjék a talajgáz radonkoncentrációját és kiáramlásának mértékét, s ezek eredményeit vegyék figyelembe az építkezéseknél.

A Veszprémi Egyetem radiokémia tanszékén kívül az országban öt-hat egyetemi és akadémiai kutatóintézetben, valamint a budapesti Lauder alapítványi iskola irányításával végeznek még folyamatosan radonméréseket. Somlai Jánostól megtudtuk: a több millió forintos műszerek használatával egy épületben a sugárzási szint és a gázkoncentráció legegyszerűbb vizsgálata is több ezer forintba kerül, ezért az önkormányzatok, zöldszervezetek és alapítványok támogatása nélkül elképzelhetetlenek a rendszeres mérések. Így is évtizedekig eltarthat, amíg az ország veszélyeztetett területeiről megbízható radontérképek készülhetnek.

radon, Veszprémi Egyetem, rák

2002-07-10 12:52:27

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop