Hirdetés

Konyhapatika- konyhapraktika

Tudja Ön, kedves Olvasó, hogy mire jó a retek?

konyha, patika, táplákozás, étrend, zöldség, gyümölcs, fűszerek |

Pulzus 2000 ;   Más-Kép Kft.

A meghámozott és megreszelt, majd mézzel összekevert retket sok helyen epehajtóként használják, így Németország kórházaiban még ma is alkalmazzák ezt a gyógymódot. Erdélyben a retket fájdalomcsillapítóként ismerik. Lereszelik, felmelegítik, majd a fájó testrészre helyezik. Még a fejfájást is elmulasztja.

A burgonya talán a legnépszerűbb élelmiszerünk, arról mégis igen ritkán hallhatunk, hogy begyulladt szemünkre téve hatásos orvosságul szolgál. Lereszelve, a bőrfelületen lévő sebet hatásosan gyógyítja, valamint nyers, reszelt állapotában remek gyógyír a gyomorfekély ellen. Máris elérkeztünk a fokhagymához, amit szerencsére manapság kezdenek újra felfedezni. Vérnyomást csökkentő hatása közismert, csökkenti a vér koleszterinszintjét, és tágítja az ereket, ezt különösen dohányzók figyelmébe ajánljuk. A fokhagyma ezenkívül gyomor és bélgörcsoldó hatású.

Ha méh-, vagy darázscsípés áldozatai vagyunk gyorsan keressünk friss petrezselymet, és dörzsöljük be vele a sebet. Nem fog bedagadni és ha minden igaz fájni sem.

Már honfoglaló eleink ismerték a tormát. Reszelve, mézzel keverve köhögéscsillapítónak használták. Az alkoholba áztatott tormagyökeret reumatikus betegségeknél bőrbe dörzsölve alkalmazzák. Helyi vérbőséget okozó tulajdonsága alapján tejben áztatva fejfájásra is jó.

A méz régi szere a bőr és a hajápolásnak. A bőr sima, feszes, ugyanakkor selymes lesz tőle. Kiváló tartósító és fertőtlenítő hatása van.

A vöröshagyma a bélbe jutott kórokozók ellensége. Lassan háromszáz éve annak, hogy a felső légutak hűléses eredetű betegségeire a sült hagyma kicsavart levét cukorral keverve használják. A hagymatea a makacs, múlni nem akaró köhögést is csillapítja.

A paradicsomot kelések megérlelésére, utána pedig gennylehúzónak használják a népgyógyászatban. A reumatikus betegségek bedörzsölőszereként is ismert.

A fehér mustármagnak is számos gyógyító hatása van. Érelmeszesedésre, magas vérnyomásra, anyagcsere zavarokra, epe és májbántalmakra, reumára, bőrkiütésre alkalmazható. Étkezés előtt egy-egy kávéskanállal kell beszedni és szétrágás nélkül lenyelni

konyha, patika, táplákozás, étrend, zöldség, gyümölcs, fűszerek

2002-08-02 16:20:38

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop