Hirdetés

Csonterősítés. Babáknak és mamáknak

A terhesség és a szoptatás időszaka alatt a kismamáknak sokszorosan nagyobb szükségük van kalciumra, a stabil csontváz legfőbb építőanyagára. Ha a megnövekedett kalciumigény a táplálékból nem fedezhető, a szervezet a csontokból és a fogakból, vagyis a kalciumraktárakból vonja el a számára szükséges mennyiséget. Hosszú ideig fennálló hiány esetén a fogak elveszíthetik szilárdságukat. Sok igazság rejlik hát abban, amit mondanak!

D-vitamin, kalcium, szoptatás, terhesség |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Bárdosi, E.

A terhesség kezdetén a hormonszint növekedése gondoskodik arról, hogy a kalcium a táplálékból jobban hasznosuljon. A kalciumfelvétel hatásfoka 20-40 százalékról 60 százalékra emelkedik. A terhesség után a hormonszint ismét visszaesik. Ez a változás egyben üzenet is a szervezet számára, hogy a szoptatási időszak alatt kalciumot juttasson az anyatejbe.

AMIKOR SZÜKSÉG VAN KALCIUMRA

A hosszú szoptatási periódus akkor válik problémává, ha az anya nem fordít kellő figyelmet a megnövekedett igénynek megfelelő, kielégítő kalciumellátásra. A nők az anyatejjel naponta 230 mg kalciumot veszítenek. Ezért minden szoptatós anyának ajánlatos naponta 200-300 mg-mal több kalciumot fogyasztani, a normális esetben ajánlott napi 1 g-on (1000 mg) felül. Ez mindössze annyit jelent, hogy a napi 1 grammnyi kalciumbevitelt fedező egy pohár tej, joghurt és két szelet sajt mellett még egy pohár tejet kell inni.

A babának is elegendő mennyiségű kalciumra van szüksége. Csontozata a születéskor csupán 30 g kalciumot tartalmaz, hozzá képest egy felnőtté körülbelül 1 kg-ot. Amíg a kicsi felcseperedik, ezt a "kezdősúlyt" 30-35-szörösére kell növelnie. Első életévében naponta 100 mg kalciumot igényel. Ez idő alatt a csontozat egy olyan bankszámlához hasonlítható, melyre 30 éven át csak befizetések történnek. 30 év körül a csontozat eléri a maximális súlyt. Rövid ideig tartó stabil állapotot követően, a 40. életévtől kezdve évente 1 százalékkal csökken a csontok tömege. Minél súlyosabb a csontozat, annál hatékonyabb védelmet nyújt a csontritkulás (oszteoporózis) ellen.

A KALCIUM FORRÁSA

A gyermekek kalciumellátásának biztosítására az első életévben naponta 500 mg bevitel ajánlatos. Kisgyermekeknek napi 600-700 mg, 7 és 14 év közöttieknek 800-1000 mg, 15 és 25 év közöttieknek 1200 mg kalciumra van szükségük. A kalcium legfontosabb forrásai az olajos magvak, a tej és a tejtermékek, melyek többek között tejcukrot és fehérjéket tartalmaznak. Ezekből tudja a szervezet a legjobban hasznosítani a kalciumot. Ha a táplálékból történő kalciumellátás nem elegendő vagy rendszertelen, a gyógyszertárakban kapható készítmények nagy segítséget nyújthatnak. Ezeket nem az étkezések alatt, hanem két étkezés között célszerű bevenni, így elkerülhetjük, hogy a táplálék különböző összetevői és a kalcium között kialakuló kölcsönhatások a felvételt befolyásolják. Kalciumpreparátumok pezsgőtabletta, rágótabletta, filmtabletta vagy ampulla formájában kaphatók. A pezsgőtablettát teljesen fel kell oldani, hogy több óra elteltével se legyen zavaros az oldat. Az így nyert italt osszuk be egy napra.

D-VITAMIN

A D-vitaminnak nem szabad hiányoznia ahhoz, hogy a kalcium a szervezetből hasznosítható legyen. Vitamin hiányában a táplálék kalciumtartalmának alig több mint 10 százaléka hasznosul csak. A D-vitamin aktív formája napfény hatására képződik a bőrben. Pozitívan hat tehát, ha rendszeresen a szabadban vagyunk. A téli napfény nagyon gyenge ahhoz, hogy elegendő D-vitamin képződhessen, ezért különösen a várandós kismamáknak kell D-vitaminban rendkívül gazdag ételeket fogyasztaniuk, például tengeri halakat, mint az óriás lepényhal, a lazac, a hering, a tonhal. Ha valaki semmilyen halat sem szeret, az orvosával felírathat kalciumot és D-vitamint tartalmazó kombinált készítményeket.

SOK TESTMOZGÁS

Az egészséges csontozat kialakulásához elengedhetetlen a sok testmozgás. Ez helyileg serkenti a csontban lejátszódó anyagcsere-folyamatokat, és fokozza a kalcium beépülését a csontba. A sportoló gyermekeknek emiatt szilárdabb a csontozatuk.

A mamáknak heti háromszori félórás testmozgás, például gyaloglás, kocogás, tánc vagy tenisz ajánlott.

JÓ TUDNI!

A kalcium-anyagcserét a parathormon, a mellékpajzsmirigy hormonja, valamint a D-vitamin szabályozza. A vér kalciumkoncentrációjának csökkentése (hipokalcémia) vagy emelkedése (hiperkalcémia) betegségi tüneteket okoznak. A kalcium a csont fel-, át- és leépítésében és az izomműködésben játszik szerepet, ezért ezt az anyagot a táplálékon keresztül elegendő mennyiségben kell a szervezetbe juttatni.

D-vitamin, kalcium, szoptatás, terhesség

2002-07-25 12:24:30

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop