Hirdetés

Szoptatás szorongás nélkül

Miután a mama és a baba hazajöttek a kórházból, gyakran adódnak problémák a szoptatás körül. Nem lehet már bármikor tanácsot kérni a gyerekorvostól, a nővértől, s bizony otthon túl sok feladattal találják szembe magukat. Aztán hirtelen elapad a tej, s a mellben akár fájdalmas csomók is keletkezhetnek

szoptatás, baba, szorongás |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Mercz, M.

Anyának és gyermekének időre van szüksége ahhoz, hogy kialakíthassák egészen személyes szoptatási ritmusukat. Az első hat-nyolc hét tanulási időszaknak számít, s nemcsak a mama, de a papa és a testvérek számára is. Most először is egy új "szakmát" kell megtanulnia, amire egyébként egyáltalán nincs felkészülve a fiatalasszony. Minél pozitívabb az apa hozzáállása, annál harmonikusabban alakul a család élete, ami természetesen a szoptatásra is jó hatással van. A háztartásban kialakuló káoszt el lehet kerülni, ha fontossági sorrendet alakítunk ki:

  • az első helyen azok a teendők állnak, amelyeket mindenképpen el kell végezni (pl. a baba ruháit kimosni),
  • majd azok következnek, amelyekre szívesen szakítanánk időt (vasalás),
  • s a sor legvégén állnak azok a munkák, amelyek elhalaszthatók (függönymosás).

Adjunk magunknak minimum 15 percet naponta! A terhesség és a szülés olyan megterhelések, amelyeket a szervezet

nek ki kell pihennie. A bizonytalanság és a hangulati változás is teljesen normális velejárói az első időszaknak. Fontos, hogy elfogadjuk a segítséget.

HOGYAN SZOPTASSUNK?

Ideális, ha a mamának és a picinek a hasa egymás felé fordul, s így az apróságnak nem kell elfordítania a fejét. Legjobb, ha a baba az egész mellbimbót, sőt a bimbóudvarnak a nagy részét is be tudja kapni. A csecsemő minden szoptatáskor mindkét mellből szopjon: az első mellből kb. 20 percig, a másodikból anynyit, amennyire még szüksége van. A következő étkezést aztán a második mellből kell kezdeni. Fontos a sorrend, mivel a mellnek a teljes kiürítése ösztönzi leginkább a tejtermelést és ez óv meg a tej pangásától is. Ha a babát le akarjuk venni a mellről, csúsztassuk óvatosan a kisujjunkat a mellbimbó és az álkapcsa közé. Miután a baba evett, böfiz-tessük meg, hogy elkerülhessük a fájdalmas felfúvódást. Alapvető szabály, hogy a babát akkor etessük, ha éhes. Sírása persze nem jelent minden esetben éhséget, figyeljünk oda az éhséget kísérő jelekre. Idővel kialakul a szoptatás ritmusa, ami napi 4-5, éjszakánként pedig egy étkezést jelent. Az éjszakai szoptatás fenntartja a tejtermelést és megelőzi a tej pangását.

KISEBESEDETT MELLBIMBÓ

Ha kisebesedett a mellbimbó, tegyük egy ideig gyakrabban mellre a picit. Először mindig a kevésbé érzékeny mellel kezdjük, hogy a tejleadó reflex beinduljon. Engedjük ezután a babát kb. 10 percig szopni itt, majd újra tegyük át a másikra. Szoptatás után engedjük, hogy a mell a szabad levegőn száradjon meg. Néhány csepp anyatej, vagy a gyógyszertárban kapható speciális krém, vagy a körömvirágbalzsam elősegíti a mellbimbók gyógyulását. Ha a mell begyullad, feltétlenül keressünk fel egy orvost, egy szülésznőt vagy egy szoptatási tanácsadót! A szoptatás előtt feltett langyos-nedves borogatás (kb. 5-10 percig), majd egy hűvös kamilla-, cickafarkteás borogatás szoptatás után csökkentik a panaszokat.

JOBB FEJNI, MINT ELVÁLASZTANI

A tej lefejése segít fenntartani a tejtermelést, és lehetővé teszi, hogy "elraktározzunk" egy kis anyatejet olyan időkre, amikor távol vagyunk gyermekünktől.

A friss anyatej (4 °C alatt) 4 óráig eltartható a hűtőszekrényben, a mélyhűtőben ­20 °C-on lefagyasztva pedig akár 6 hónapig is. (Megjegyezzük, hogy szoptatáskor nemcsak tejet tankol fel a baba, hanem az anya finom energiái is építik lényét.) A lefejésnél különösen beváltak az elektromos pumpák, amelyek gyengéd és fájdalommentes lefejést tesznek lehetővé.

A VAS JELENTŐSÉGE

A vashiány korunk legelterjedtebb hiánybetegsége, szinte minden második nőt érint. Eleinte sajnos alig ismerhető fel, hiszen a szervezet előbb a raktárait használja fel.

A vashiány lehetséges első jelei: fáradékonyság, teljesítmény- és koncentrációs zavarok. Mind a babának és a magzatnak, mind a placentának jó vérellátottságra van szüksége, amihez természetesen elengedhetetlen a vas jelenléte. A terhesség első felében és a szoptatás idején napi 2-5 mg-ra, a második felében azonban akár 3-6 mg-ra is szükség van belőle. Ilyen nagy mennyiséget csak ritkán lehet a táplálékkal bejuttatni. Nem árt tehát, ha már a tervezett terhesség előtt tartunk egy vaskúrát, hogy kedvező startot biztosíthassunk magunknak és gyermekünknek is. Érdemes arra is figyelni, hogy a választott készítmény 2 értékű vasat tartalmazzon, amelyet a szervezet tízszer olyan könnyen tud beépíteni és hasznosítani, mint a 3 értékű vasat.

A vastartalmú gyógynövényoldat előnye, hogy kiválóan emészthető, cukormentes, különösen magas a vastartalma és 2 értékű vas-glukonátot tartalmaz, amit a szervezet nagyon jól fel tud venni. Segítségével könynyebb elkerülni a hajhullást, a fáradékonyságot és a vérszegénységet.

ÉHSÉGJELZŐ SZIGNÁLOK

Ha egy baba sír, a legtöbben automatikusan azt hiszik, hogy éhes. Pedig a sírás a legutolsó jelzése annak, hogy enni szeretne. A növekvő étvágy egy félórával előbb a következő jelekből észrevehető:

  • rugdalózás, izgés-mozgás
  • a fej ide-oda forgatása
  • a kéz és a száj mozgatása
  • kereső- és szopómozdulatok
  • rövid, magas hangok kiadása
  • általános nyugtalanság



A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
szoptatás, baba, szorongás

2002-07-25 17:11:30

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop