Hirdetés

Keddtől sztrájkba léptek az egészségügyi és a gyógyszerészeti szakszervezetek tagjai Szerbiában

Tíz százalékkal csökkenhetne az egészségügyben és a gyógyszertárakban dolgozók havi jövedelme egy új szerbiai kormányrendelet szerint. A belgrádi Beta hírügynökség keddi jelentése szerint a sztrájkolók követelik a rendelet életbe lépésének elhalasztását az év végéig.

egészségpolitika, egyészségügyi dolgozók, bér, sztrájk |

MTI Hírek 2012 ;9

A sztrájkolók - törvényes kötelezettségüknek eleget téve - a minimális szolgáltatást a rendelőkben és kórházakban természetesen biztosítják. "Követeljük, hogy a törvény júliustól történő alkalmazását halasszák el: a választások után új kormány lesz és változások - nyilatkozta Dragan Cvetkovic szakszervezeti vezető.

Pontos számot nem tudott mondani azzal kapcsolatban, hogy hányan vesznek részt a sztrájkban, de a nagyobb városokban csatlakoztak a kedden kezdődött sztrájkhoz. A kormány nem tárgyalt a szakszervezettel a sztrájk elhalasztásáról.

Szerbiában a gyógyszertárak többsége magánkézben van, így a sztrájkban kevesen vesznek részt.

Az újvidéki Magyar Szó keddi cikke szerint a gyógyszergyárak és a gyógyszer-nagykereskedők is megdöbbenéssel vették tudomásul, hogy az elmúlt napokban a szerb kormány elrendelte: 40 százalékkal csökkentsék az egészségügyi intézmények jelenlegi adósságát.

A szerb egészségpénztár - hivatalos nevén a Köztársasági Egészségügyi Alap - 19 milliárd dinárral (170 millió euró)tartozik a beszállítóknak. A nagykereskedők többsége csődhelyzetben van. Ha az állam rákényszeríti a kereskedőket arra, hogy töröljék adósaik pénzügyi kötelezettségének 40 százalékát, megrendelések híján kérdésessé válhat a gyárak működése.

A legismertebb szerb gyógyszergyár, a Galenika kinnlevősége például elérte a 70 millió eurót, raktáraikban komoly mennyiségű lejárt szavatosságú gyógyszer van. Újak gyártására gondolni sem mernek, hiszen a licenceket valutában fizetik, s már dinárjuk sincsen.

Az újságcikk szerint ez azzal járhat, hogy hamarosan gyógyszerhiány lesz, mert senki sem szállít, ha nem fizetnek. De előfordulhat az is, hogy egyes cégek kivonulnak az országból kevésbé kockázatos új befektetői helyet keresve.
egészségpolitika, egyészségügyi dolgozók, bér, sztrájk

2012-04-18 05:52:04

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop