Hirdetés

Az egészségükkel fizetnek a görögök a válságért

Ezúttal egy tekintélyes orvosi folyóirat internetes kiadásában megjelent levél írói vizionálnak "görög tragédiát": szerintük a mediterrán országban az utóbbi pár évben drámaian romlott a lakosság egészségi állapota, nem is beszélve a megszorító intézkedések áldozatául esett kórházak nyújtotta szolgáltatások hanyatló színvonaláról - adta hírül hétfőn a The Guardian brit napilap online változata.

egészségpolitika, népegészségügy, egészségügyi ellátórendszer |

MTI Hírek 2011 ;8

A Cambridge University és a London School of Hygiene and Tropical Medicine néhány orvosprofesszora a Lancet brit orvosi hetilap honlapján közölt dokumentumban rámutat, hogy Görögországban a munkanélküliek növekvő száma és a súlyos megszorítások miatt néhány év alatt jelentősen csökkent a magánkórházakat felkereső betegek száma, amivel párhuzamosan egyre többen veszik igénybe az amúgy is leterhelt és szervezetlen közkórházi ellátást.

A szakértők írásukban arra figyelmeztetnek, hogy az egészségügyi mutatók látványosan rosszabbodtak, különösen a sebezhető társadalmi csoportok körében. 2007 és 2009 között például 14 százalékkal nőtt azoknak a görögöknek a száma, akik egészségi állapotukat "rossznak" vagy "nagyon rossznak" ítélték meg. A legijesztőbb adatok az öngyilkosság tekintetében kerültek napvilágra. Az említett időintervallumban 17 százalékkal, míg 2009-ről 2010-re 25 százalékkal emelkedett az életüket saját kezűleg kioltók száma. Andréasz Loverdosz egészségügyi miniszter pedig nemrég arról számolt be, hogy 2011 első félévében 40 százalékkal több öngyilkosságot regisztráltak az országban 2010 azonos időszakához képest.

"Az öngyilkosság megelőzésére létrehozott nemzeti lelkisegély-vonal jelentése szerint 2010-ben a betelefonálók 25 százaléka pénzügyi problémákkal küzdött, és a médiában közölt hírek is arról szólnak, hogy az öngyilkosságok megnövekedett gyakorisága mögött az eladósodás, a fizetési képtelenség áll" - figyelmeztetnek a levél írói. "Az erőszakos cselekmények száma is nőtt, egyre többször fordul elő gyilkosság és lopás, számuk 2007 és 2009 között megduplázódott" - olvasható a dokumentumban.

A megszorító intézkedések következményeként 2007-hez képest 2009-ben 15 százalékkal többen gondolkodtak úgy, hogy nem mennek orvoshoz annak ellenére, hogy valamilyen egészségügyi problémával küszködtek, s döntésüket az 5 eurós vizitdíj mellett a növekvő várakozási idővel és a kórházaktól való túl nagy távolsággal magyarázták.

Athéni egészségügyi dolgozók ezenkívül arról is beszámoltak, hogy nőtt az intravénás droghasználók, és ezzel együtt a HIV-fertőzöttek tábora. Az athéni Evangélizmosz kórház fertőző betegségek osztályának egyik dolgozója elmondta, hogy náluk 2011 januárja óta az intravénás kábítószer-használók között megtízszereződött a HIV-fertőzöttek száma, mivel nincs pénz a megelőzésre, egyebek mellett a jól bevált tűcsereprogram finanszírozására.

A Lancet folyóiratban megjelent levélben "az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés és az egészségre való nagyobb odafigyelés szükségességét hangsúlyozzák annak biztosítására, hogy a görög válság ne tegye tönkre az ország jólétének legutolsó forrását, a lakosságot is".

https://www.guardian.co.uk/world/2011/oct/10/greece-economic-crisis-health
egészségpolitika, népegészségügy, egészségügyi ellátórendszer

2011-10-10 21:52:31

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop