Hirdetés

Klónklinikát alapít egy amerikai orvos

Embermásolás, klónozás, meddőség |

Népszabadság   Népszabadság

Embermásolásra alkalmas klónozást kifejlesztő kutatóintézetet akar létesíteni egy amerikai nőgyógyász. Richard Seed óriási vihart kavart, amikor az NPR országos rádiónak elmondta: olyan klinika felállítását tervezi, amely a meddőség gyógykezelése mellett - pontosabban annak körében - emberi klónozással foglalkozna.

Dolly bárány létrehozása óta elméletileg biztos, hogy előbbutóbb embert is lehet "másolással" előállítani a petesejt magjának (a benne levő genetikai információknak) átültetésével. Gyakorlatilag azonban korántsem bizonyos, hogy ilyen vagy más génsebészeti technika a főemlősök vagy az ember esetében eredményes lehet. Dolly háromezernél több elvetélt kísérlet után született, szinte elképzelhetetlen, hogy valaki például tízezer "nem tökéletes" emberi embriót merjen előállítani. Számtalan más erkölcsi és filozófiai probléma is felmerül az embermásolással kapcsolatban, amelyet a tudósok nagy része teljes mértékben elfogadhatatlannak tart.

Az amerikai kormány megtiltotta az emberklónozáshoz közelítő kísérletek állami finanszírozását, de a tudományos és vállalkozási szabadság jegyében a magáncégeket csak önkorlátozásra kérhetik. Clinton elnök bioetikai különbizottsága elutasítja még a gondolatot is az élet szentségére hivatkozva. Clinton pedig figyelmeztetést intézett a genetikusokhoz: - Ne játsszunk Istent!

Ugyanakkor sokan magától értetődőnek tartják, hogy a génsebészet és a társtudományok haladása már a közeljövőben gyakorlatilag is közel jut a lehetőséghez. Mivel a klónozás szinte beláthatatlanul kedvező orvosi, gyógyszerfejlesztési és élelmiszer-termelési eredményeket ígér, nagyon fontos tudományos, üzleti és humanitárius érdekek fűződnek fejlesztéséhez. Ha így van, akkor aligha lehet az egyik vagy másik kutatási területet kizárni - eszerint az embermásolást sem.

Jövő hétfőtől lehet aláírni az Európa Tanács emberklónozás elleni szerződéstervezetét, amely a testület tavaly elfogadott bioetikai egyezményének kiegészítő jegyzőkönyvében szerepel. Eddig 12 ország jelezte aláírási szándékát. Magyarország nincs az "első körben" - mivel eddig még a konvencióhoz sem csatlakoztunk -, ám információink szerint hazánk még ebben az évben mindkét dokumentumot aláírja. A népjóléti tárca már dolgozik a konvenciót bevezető jogszabály előkészítésén.

Embermásolás, klónozás, meddőség

2002-07-10 11:17:27

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop