Hirdetés

Szabadáras lesz a fájdalomcsillapító

gyógyszerártárgyalások, gyógyszer, ár |

Népszabadság   Népszabadság

Várhatóan novemberben eldől, hogy jövőre mennyit kell fizetni a gyógyszerekért, addigra fejeződnek be ugyanis az 1998-as ártárgyalások. A népjóléti tárca főosztályvezetője továbbra sem vár a tervezett inflációnál, azaz 13-14 százaléknál nagyobb gyógyszerár-növekedést. A gyártók magasabb emelést szeretnének. Egyelőre annyi biztos, hogy ezer eddig sem támogatott termék szabadáras lesz.

Az ártárgyalások jó hangulatban zajlanak, várhatóan november közepéig eldől, hogy jövőre mekkora gyógyszerár-emelkedéssel kell számolni - jelentette ki munkatársunk érdeklődésére Kerekesné Nemes Mária. A népjóléti tárca gyógyszerészeti főosztályának vezetője azt mondja, a minisztérium továbbra is tartja magát ahhoz a kormányhatározathoz, amelyik szerint az árak emelkedése nem haladhatja meg a jövőre tervezett inflációt, ez alól ugyanis "nem kapott felmentést".

Kerekesné megerősítette, hogy a gyártók benyújtottak a tárcának egy mintegy ezer készítményt tartalmazó listát, ezen fájdalom- és lázcsillapítók, köptetők, vitaminok, savlekötők, reuma elleni szerek és csak kórházi forgalomban kapható szerek vannak. Ezeket a termékeket a gyártók kivonják a tb támogatási köréből és jövőre várhatóan magasabb szabad áron értékesítik. Kerekesné szerint ezek között alig van olyan készítmény, amelyik korábban támogatott lett volna, s ne volna mással helyettesíthető.

A magyar gyógyszergyártók szerint a támogatási rendszer átalakításával 141 millió dollárt, azaz mintegy 22 milliárd forintot lehetne az egészségügyben kedvezőbben felhasználni. Egyebek között ez derült ki egy tegnapi háttérbeszélgetésen, amelyen a dr. Blaskó György és munkacsoportja által a hazai gyógyszerválaszték összetételét és az abban rejlő megtakarítási lehetőségeket vizsgáló tanulmányát ismertették. E szerint a gyomorfekély-ellenes szerek, a vérnyomáscsökkentők többsége, a vízhajtók, az antibiotikumok többsége, a reuma, az izomlazítók, a gyulladásos bőrbetegségek gyógyszerei, a tbc, a szénanátha, a trombózis elleni szerek, az antidepresszánsok és a vaskészítmények körében - ezek nagy részét a tb ma támogatja - a betegek ellátásához a hazai választék is elegendő. Az import ezekben az esetekben szerintük felesleges. Behozatalra azonban továbbra is szükség van például inzulinból, hormonpótlókból és egyes daganatellenes szerekből.

gyógyszerártárgyalások, gyógyszer, ár

2002-07-10 10:57:45

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop