Hirdetés

Egyöntetű pártvélemény, hogy kevés pénz jut a gyógyításra

egészségügy, pénz, tb-járulék |

Népszabadság   Népszabadság

Az összes parlamenti párt egészségpolitikusa egyaránt úgy látja, hogy az elmúlt négy évben csökkent a gyógyításra fordított pénz. Egy tegnapi fővárosi fórumon az is elhangzott: az egészségbiztosító pénzhiányának oka, hogy a tb-járulékot nem fizetők gyógyítási költségeit is fizetnie kell.

A kormánypárti és az ellenzéki szakértők egyetértettek abban: a jelenlegi kormányzati ciklus legnagyobb vesztese az egészségügy. Az előbbiek a pénztelenséget a gazdasági környezettel magyarázzák, az ellenzék szerint a kormányzat a felelős, mivel az indokoltnál többet vont ki az ágazatból. Többen úgy vélekedtek, hogy a 3 millió járulékfizető pénze kevés a gyógyítás költségeire, fontos, hogy a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a katonák után az állam fizessen tb-járulékot.

Az SZDSZ szerint azért sem elég a gyógyításra jutó pénz, mert a magas tb-járulék miatt sokan eltitkolják járulékköteles jövedelmüket. Javaslatuk - hogy a mindenkori minimálbér 20 százaléka legyen az egészségbiztosítási járulék - az MDF szakértője szerint csak a gazdagoknak lenne jó. Az MDF szerint a bérek kétszeresére történő emelésével elégséges bevétele lenne a biztosítónak. Az MDNP csökkentené a gazdasági fejlődést is visszatartó járulék mértékét, az egészségügyi szolgáltatások és termékek áfa-visszaigénylésével pedig további milliárdokat vonna be az ágazatba.

A kereszténydemokraták hangsúlyozzák, hogy az egészségügy vezetőinek pártállástól függetlenül a polgárok egészségének védelmét kell szolgálniuk. A kisgazdák szakértője a népességfogyás megállítását várja az új kormánytól, amiben jelentős szerepe lesz a jövő egészségügyének.

A szocialisták szakértője úgy látja, hogy a járóbeteg-szakellátás fokozatos átalakításában jelentős szerepe lehet a magántőke bevonásának. Szerintük meg kell határozni, hogy a jövőben milyen ellátás jár a befizetett járulék fejében, s mi az, amiért fizetniük kell a betegeknek. A fiatal demokraták megszüntetnék az egészségbiztosító monopolhelyzetét. Azt tartanák helyesnek, hogy a központi egészségügyi pénzalapból több elismert egészségbiztosító részesedjen. Ezek a biztosítók szabadon szerződhetnének a polgárokkal és a gyógyintézetekkel.

Az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet irgalmas rendi tulajdonbaadása csupán kampányfogás volna a kormány részéről. A hatalmon lévő pártok az egyházakkal szembeni kötelezettségek több évtizedes mulasztását ily módon próbálják némileg kompenzálni - állítják a fővárosi Fidesz frakció képviselői. Dr. Kupper András, a frakció egészségügyi és sportbizottságának alelnöke mai sajtótájékoztatójukon kételyét fejezte ki, vajon az irgalmas rend képes lesz-e az igencsak szűkösen kiporciózott OEP-források kiegészítésére, az amortizáció pótlására és a fejlesztések fedezésére. A Fidesz szerint mindenképpen garanciát kell vállalnia az új tulajdonosnak arra, hogy a betegellátásban továbbra sem lesz fennakadás. A tájékoztatón jelen lévő Harrach Péter (KDNP), a Fővárosi Közgyűlés emberjogi bizottságának elnöke lapunk kérdésére kifejtette: nem kell aggódni, hogy az intézmény egyházi tulajdonba kerülését követően szűkülne a beutaltak köre. Ráadásul az irgalmas rend olyan anyagi források megnyitására is képes volna, amelyekhez a jelenlegi egészségügyi vezetés nem fér hozzá.

egészségügy, pénz, tb-járulék

2002-07-10 11:37:32

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop