Hirdetés

Az egészségügyi reformmal nem lehet várni a választásokig

egészségügy, önkormányzat, biztosító |

Népszabadság   Népszabadság

Az Egészségbiztosítási Önkormányzat új elnöke esélyt lát arra, hogy a testület visszaszerezze az elmúlt években megtépázott tekintélyét. Kovács Pál elnök - a jelenlegi kormány első és a bársonyszékből önként távozó népjóléti minisztere - egyenrangú kapcsolatra törekszik az egészségbiztosító főigazgatójával. A biztosítónál történt visszaélések tisztázását a bíróságtól várja. A Népszabadságnak adott interjújában azt is elmondta: a tb jövő évi költségvetését a gyógyítás költségeire és a várható járulékbevételre kell építeni.

- Kemény viták után került az Egészségbiztosítási Önkormányzat elnöki székébe. Éppen az egészségügyi dolgozókat képviselő szakszervezet szavazott ön ellen, mondván: a miniszterségről való lemondása az ágazat cserbenhagyásával ért föl.

- Nekem sohasem volt fontos, hogy milyen poszton ülök. A meggyőződésemmel ellenkező ügyeket sohasem tudtam és nem is tudom képviselni. Egyébként nem az egészségügy, hanem a szociálpolitikai csomagterv, az úgynevezett Bokros-csomag miatt nyújtottam be lemondásomat, ami a családtámogatások kemény megnyirbálását jelentette volna.

Utólag az Alkotmánybíróság hatályon kívül is helyezte az akkori pénzügyminiszter szociálpolitikai elgondolásainak jelentős részét - folytatta Kovács Pál.

A helyi közösségek nélkül nem megy

- Ez tény, de több gazdasági eredmény utólag azért Bokros Lajost igazolta.

- Ez ellen sosem tiltakoztam, az ország gazdasági eredményei letagadhatatlanok.

- Nem érzi-e úgy, hogy az egykori rablóból pandúr lett. Most a járulékot fizető munkaadók és munkavállalók választottjaként ha kell, a kormánnyal szemben is az ő érdekeiket kell képviselnie. Esetleg szembekerül azokkal az egészségbiztosítóval kapcsolatos törvényekkel, amelyeket éppen az ön minisztersége idején hoztak meg.

- A nyolc hónapos miniszterségem ideje alatt hozott törvények, kormányrendeletek végrehajtásában szívesen részt veszek. Akkor is azt az elvet képviseltem, hogy az egészségügy és a szociális ellátórendszer átalakítása csakis a helyi közösségekre épülhet, nélkülük nem megy.

- Többen úgy gondolják, hogy ön elsősorban szociálpolitikus, az egészségügyet csak másodrendű részágazatnak tartja. Azt is mondják, hogy emiatt nem fogadják el az orvosok.

- Én éppen az ellenkezőjét tapasztaltam az elmúlt években. Volt rá módom, hiszen tíz hónap alatt 45 ezer kilométert tettem meg az autómmal. Sok családi orvosi rendelőben és szakrendelőben, kórházban jártam, ahol örömmel fogadtak. Sokan gratuláltak a megválasztásomhoz, orvosok, ápolónők és az egészségügyben működő érdekképviseletek. Azt hiszem, hogy valóban élő kapcsolatom van az ágazatban dolgozókkal. Az önkormányzat elnökeként csak úgy szolgálhatom a biztosítottakat, ha az egészségügyi intézményekben folyó gyógyítómunkát is képviselem.

- Az elmúlt hetekben felröppent az a hír is, hogy érintve van a Fejér megyei kórházak privatizálásában.

- Hazugság. Soha senkivel sem tárgyaltam a kórházak magánkézbe adásáról. Az igaz, hogy egy francia céget, amelyik a kórházak menedzsmentjének kiépítésével foglalkozik, összehoztam két kórházzal. E kórházak vezetői fontosnak tartják a gyógyítás költségeinek elemzését, a minőségbiztosítási rendszer bevezetését. Ennek semmi köze sincs a privatizációhoz.

Rendet kell tenni a jogi káoszban

- Pénzügyi körökben egyre többen hangoztatják, hogy a választások előtt már kár volna végrehajtani az egészségügy reformját. Mi erről a véleménye ?

- Az, hogy az egészségügyhöz, az egészségbiztosítás rendszeréhez azonnal hozzá kell nyúlni. Nem szabad szemet hunyni afölött, hogy az ágazatban szerkezeti és finanszírozási válságjelenségek tapasztalhatók. Rendet kell tenni az egymásnak ellentmondó jogszabályok sűrűjében.

- Az átalakításhoz sok pénz kellene, de mindenki tudja, hogy évek óta sok tízmilliárdos hiánnyal küszködik az egészségbiztosító. Mi változik attól, hogy új önkormányzat és új vezetők kerültek a biztosító élére?

- A múlt heti megválasztásomat követő napon elkezdtük a közös munkát a önkormányzat hivatali apparátusának, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP) a vezetőivel. Mindkét szervezet azt szeretné, hogy szakszerű együttműködés legyen a biztosítási önkormányzat és az apparátus között. Ha például a kórházfinanszírozásról van szó, az apparátus adjon választási lehetőséget az önkormányzat tagjainak, hogy a döntések jók legyenek. Hogy valóban a betegek és az egészségügyi intézmények érdekeit szolgálják. Minden megyében fel kell mérni a lakosság egészségi állapotát, hogy a kórházi-szakrendelői kapacitásokat legyen mihez igazítani. El kell dönteni, hogy mit finanszírozzon a biztosító, mit fizessen az állami költségvetés.

Az életminőség fontos mérce

- Megvannak-e erre a megfelelő tárgyi és személyi feltételek a megyékben?

- Természetesen, csak össze kell hangolni a megyei egészségpénztárak, az népegészségügyi és tisztiorvosi szolgálatok, a polgármesteri hivatalok, a munkaügyi központok munkáját. A lakosság korösszetételéről, a munkanélküliségről mindenhol megfelelő adatok állnak rendelkezésre. Ha hozzájutunk, a lakosság egészségügyi, gyógyítási igényei alapján finanszírozhat az egészségbiztosító. Egyébként Fejér megyében már van ilyen rendszer, szívesen átadják a többi megyének. Az egészségügy átalakítása nem jelentheti azt, hogy mindent szétverünk. Az lehet a célja, hogy feleljen meg a biztosítottak érdekeinek. Remélem, hogy a kormány és az Országgyűlés támogatja majd az egészségbiztosító terveit, hiszen egy társadalom fejlettségének mércéje nem csupán az egy főre jutó GDP, hanem az is, hogy milyen a lakosság életminősége, és ebben nagy szerepe van az egészségügynek.

- Úgy tűnik, hogy igencsak optimista a biztosító, illetve az egészségügyi ágazat jövőjét illetően.

- Különben nem vállaltam volna el az egészségbiztosítási önkormányzat elnöki tisztségét.

- Az a hír járja, hogy megválasztása együtt járhat az OEP főigazgatójának, esetleg más apparátusi vezetőknek az eltávolításával.

- Miután nagyon elhúzódott az elnökválasztás, sokféle hír röppent föl. Én a lehető legkorrektebb kapcsolatra törekszem Cser Ágnes főigazgató aszszonnyal és munkatársaival. Rövid idő telt még el a munkába állásom óta, de az eddigi megbeszéléseink alapján azt gondolom, hogy jól tudunk majd együtt dolgozni. Az a tervem, hogy az OEP valamennyi főosztályával, munkatársaival megismerkedjem. Nem célom, hogy bárkit is eltávolítsanak a helyéről, ha ért a munkájához.

- Cser Ágnes egyéves főigazgatói munkája azt mutatja, hogy rendet kíván teremteni a biztosítónál, és azt is, hogy keményen kitart a véleménye mellett. Most ki lesz a főnök az egészségbiztosítónál?

- Egyenrangú felekként kívánunk együtt dolgozni, amit - mint mondtam - már el is kezdtünk. Egyébként az teljesen nyilvánvaló, hogy az OEP apparátusa előkészíti a gyógyítással kapcsolatos határozati javaslatokat, amelyekről nem én vagy az alelnök, hanem az egészségbiztosítási önkormányzat dönt.

A bíróságok gyors döntésére várva

- Az elmúlt években sok visszaélés volt az egészségbiztosítónál, ami miatt sok százmilliós kár érte a járulékot befizetőket. Mi lesz a főigazgató által feltárt és nyilvánosságra hozott ügyekkel?

- Remélem, hogy a bíróság minél előbb tisztázza, ki a felelős a máig nem működő CM Magánklinika Rt.-nek átutalt 150 millió forint kifizetéséért vagy a 250 millió forintba került, de ugyancsak nem működő országos vényellenőrzési rendszerért, az Overért, vagy azért, hogy történt-e szabálytalanság a Wesselényi utcában megvásárolt székház ügyében.

- Attól, hogy a bíróság dönt, még nem lesz országos vényellenőrzési rendszer a biztosítónál. Pedig büdzséjéből tetemes összeget költ az orvosságok árának támogatására.

- Sürgősen megvizsgálom a vényellenőrzési rendszert. Ne vegye dicsekvésnek, de húsz éve foglalkozom számítástechnikával, ez a hobbym. Egyébként e rendszerre - ami a járulékbefizetést és a biztosító kifizetéseit követi nyomon - még az idén pályázatot kívánunk kiírni. S ha vannak az Overnek használható elemei, be kell építeni őket az új rendszerbe.

Az önkormányzat nem államosítható

- Mi lesz a bíróságra nem került ügyekkel? Például az egészségbiztosító kuratóriumai által kifizetett sok millióval?

- Megkezdtem az információgyűjtést, ha kell, megteszem a szükséges lépéseket.

- Milyen lehet a kapcsolata egykori beosztottjával, a jelenlegi népjóléti miniszterrel?

- Kökény Mihály gratulált a megválasztásomhoz. Mindketten tudjuk, hogy tisztáznunk kell néhány dolgot egymással. Szerintem a kormány és az Országgyűlés dolga az, hogy ellenőrizze a biztosítási önkormányzat működését, megnézze, hogy mire költjük a befizetett járulékot. De az egészségbiztosítóval kapcsolatos döntéseket a biztosító nélkül nem lehet meghozni. Az egészségbiztosítási önkormányzatot nem lehet állami irányítás alá vonni. Az önkormányzat a járulékot fizető munkaadók és a munkavállalók testülete.

egészségügy, önkormányzat, biztosító

2002-07-10 10:49:23

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop