Hirdetés

Az orvosok kezében a gyógyszerkassza kulcsa

gyógyszerkassza, beteg, gyógyszer |

Népszabadság   Népszabadság

A parlament döntése értelmében a jövő évben az egészségbiztosító nem lépheti túl a gyógyszerek ártámogatására szolgáló 123 milliárdos keretet. Az orvosok és patikusok még nem értik, mit jelent majd a gyakorlatban a zárt gyógyszerkassza, és attól tartanak, hogy kényszerűen megszaporodnak a betegeket érintő spórolási trükkök a gyógyításban.

Nemcsak a betegellátást teheti nehezebbé, az orvosokat is egymás ellen fordíthatja az a parlamenti döntés, amely szerint jövőre a biztosító már nem lépheti túl a gyógyszerár támogatására szolgáló keretet. Így fogalmazták meg félelmeiket az érintettek azon a vitán, amelyen azt próbálták értelmezni, mit jelent a gyakorlatban a megszavazott 123 milliárd forintos zárt kassza. Az országos egészségpénztár számításai szerint a támogatási rendszernek júliusban mindenképpen változnia kell, különben nem tartható a keret. Egyelőre tervezni sem lehet, mert még nem ismeretes, mennyivel emelkedik a támogatott gyógyszerek ára.

Ahhoz, hogy az első fél évben a biztosító ne költsön többet a megszabott 64 milliárdnál, az ideivel azonos nagyságú és szerkezetű gyógyszerforgalom és változatlan támogatási rendszer mellett afogyasztásnak ugyanannyival kellene csökkennie, amennyivel az árak emelkednek.

A gyógyszerészek még nem értik pontosan, mit is jelent a zárt kassza. Mint azt a gyógyszerészkamara egyik szakértője hozzászólásában elmondta, várhatóan a kórházakat érinti legérzékenyebben a változás. Ha a kórház túllépi havi gyógyszerkeretét, akkor csak az egyéb terápiára szánt pénzből emelheti le a különbözetet. A helyzetet nehezíti, hogy a kórházak nemcsak támogatott gyógyszereket használnak, hanem olyanokat is, melyek árát semmilyen biztosítói alku nem korlátozza. Mint megtudtuk, egyes kötszereket már ma is drágábban kap a kórház, mint a közforgalmú patikában vásárlók. Egyesek szerint a limitált keret miatt még a legtöbb gyógyszert rendelő háziorvosok is egymáshoz, illetve a szakrendelőkbe küldözgetik majd a betegeket, hogy ne náluk okozzon deficitet. A kórházban dolgozók viszont attól tartanak, hogy ha nem különítik el az ellátási szintek gyógyszerkeretét, a háziorvosok "kifosztják" a kaszszát, így az intézmények gyógyszerre jutó pénze csökken. Ezért a kórházi osztályok is arra kényszerülhetnek, hogy ne vegyék fel vagy át azokat a betegeket, akik drága vagy sok gyógyszerre szorulnak.

gyógyszerkassza, beteg, gyógyszer

2002-07-10 12:48:14

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop