Hirdetés

Sikeres májátültetés ötnapos csecsemőn

csecsemő, májátültetés, sebészeti klinika |

Népszabadság   Népszabadság

Öt hónappal ezelőtt sikeres májátültetést hajtottak végre egy ötnapos csecsemőn a londoni King’s College sebészeti klinikáján. Az ír kisgyermek az eddigi legfiatalabb beteg a világon, akin ilyen beavatkozást elvégeztek.

A dublini családban korábban már két gyermek is meghalt egy igen ritka, örökletes májbetegségben, amely a most öt hónapos kislánynál már a születése utáni órákban jelentkezett. A gyerek a toxikus mennyiségű vas májbeli felhalmozódásával járó betegség miatt legfeljebb három hetet élhetett volna, ám az ötödik napon Londonban meghalt egy tízéves kisfiú, akinek vércsoportja, illetve minden egyéb szövettani tulajdonsága alkalmassá tette őt a donorszerepre.

A műtét során a londoni King’s College 17 fős műtéti csapata speciális mikrosebészeti eljárással csökkentette a megfelelő méretre, vagyis az eredeti kiterjedés nyolcadára a halottból kiemelt szervet, amelyet azután az ír kislány testébe ültettek. Kupcsulek Péter, a SOTE Sebészeti Klinikájának professzora az eljárással kapcsolatban elmondta, a londoni sebészek az életfontosságú részeket és az ereket kipreparálva a kívánt méretre csökkentették a donor máját, ez a műtéti technika egyébként a hazai szakemberek számára sem ismeretlen. Az orvosok munkáját a beteg kivételesen fiatal kora is megkönnyítette, a csecsemőben ugyanis még nem fejlődött ki teljesen az immunrendszer, így szervezetében nem indult meg az idősebb alanyok esetében mindig fenyegető kilökődési reakció.

A gyermek a műtét óta teljesen rendben fejlődik, s orvosai szerint gyógyultnak tekinthető. A magyar professzor elmondta, a műtétet követő időszakban jelentkező rendellenességek kivédése legalább akkora odafigyelést igényel, mint a beavatkozás.

Az első, gyermekeken végzett májátültetésre csaknem negyedszázaddal ezelőtt került sor. Először a beteg testsúlya alapján döntötték el az orvosok - 7-10 kg-os határt szabtak meg -, hogy vállalják-e a be-avatkozást. A világ vezető transzplantációs intézeteiben - Hamburg, Brüsszel, Chicago - ezen elv alapján legfeljebb féléves gyerekeket műtöttek. Az ilyen beavatkozások esetén a legnagyobb gondot nem a műtét során alkalmazott technika okozza, hiszen a megfelelő módszereket az utóbbi évtizedekben kidolgozták a szakemberek, hanem az, hogy általában nem áll rendelkezésre megfelelő donor. A donor és a befogadó eltérő életkorából adódó méretbeli különbséget úgy hárítják el, hogy, mint az Londonban is történt, nem az egész májat ültetik át, hanem csak meghatározott részét.

Sikeres gyermek-májátültetést Magyarországon még nem végeztek - tájékoztatta lapunkat Kupcsulek professzor, aki elmondta, az átültetett májjal élő magyar gyerekeken - négy tizennégy év alatti fiatalról van szó - Hamburgban végezték el a műtétet.

Az első hazai májtranszplantációra egyébként 1983-ban került sor, azóta több mint két tucat betegen hajtottak végre ilyen beavatkozást. A világ vezető intézeteiben az egyéves túlélési esély kilencvenszázalékos, hazánkban azonban még nem ilyen jó az arány. Huszonnégy magyar májtranszplantált közül nyolc már nincs életben.

csecsemő, májátültetés, sebészeti klinika

2002-07-10 11:10:33

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop