Hirdetés

Gondok az AIDS-szűréssel

fertőzés, névtelenség, anonim, AIDS-bizottság, törvény, AIDS-szűrés, AIDS |

Népszabadság   Népszabadság

Pozitív AIDS-teszt esetén megszűnik a névtelenség lehetősége az egészségügyi és a hozzá tartozó személyes adatok kezeléséről szóló most elfogadott törvény értelmében. Anonimitást ígérő vizsgálatra az országban három speciális szűrőállomáson - Budapesten, Pécsett és Sopronban - továbbra is lehetőség lesz, csakhogy akinél a teszt pozitív eredményű, annak személyi adatait ezentúl nyilvántartásba veszik. AIDS-szel foglalkozó szakértők attól tartanak, hogy sokan elkerülik a vizsgálatot.

Szakértők attól tartanak, hogy csak akkor kerülnek majd szakorvos elé a fertőzöttek, amikor már a tünetek is megjelennek, másrészt fertőzöttségükről nem tudva, továbbadhatják a vírust. A Nemzeti AIDS-bizottság 32 tagjából egyébként tavaly 27-en az anonim szűrés a WHO által is javasolt fenntartására szavaztak.

-A törvény roppant hátrányosan érintheti a megelőzési munkát, hiszen sokan semmilyen szűrővizsgálatot nem vesznek majd igénybe, így az esetleges fertőzöttség csupán a véradásokon bukik ki - mondja dr. Újhelyi Eszter, az AIDS-bizottság titkára. Az Egészségügyi Világszervezet is messzemenően támogatta a névtelen szűrés bevezetését, aminek jogosságát igazolta eredményessége: ezen a módon jóval több fertőzöttet szűrtek ki, mint a hagyományos, személyi adatokat kérő vizsgálatokon.

Dr. Molnár Ilona, országos tiszti főorvos szerint - aki a névtelen szűrés ellen szavazó ötök egyike volt az AIDS-bizottságban - az anonim szűrés mostanáig is törvénytelenül működött. -Ha a fertőző betegségeket be kell jelenteni, akkor semmi indokát nem látom, hogy az AIDS-et bármilyen kivételben részesítsük. Az egyéni és a közösségi érdek ütközésekor szerintem mindig az utóbbi mellett kell dönteni. -Nincs jogom bírálni a parlament döntését, de sokat veszíthetünk vele - állítja a Nemzeti AIDS-bizottság vezetője, dr. Bánhegyi Dénes, aki a betegség hazai feltűnésétől kezdve kezeli a a budapesti Szent László Kórházban a rettegett kórban szenvedőket. -Az anonim szűrésen megjelentek mindig alapos orvosi-pszichológusi tanács-adásban részesültek, és ha fertőzöttnek bizonyultak, a legalább egyhetes megbeszélési folyamat során címet kaptak, ahová orvosi kezelés céljából eljöhettek. A dolog az állampolgár döntésére volt bízva, de a kialakult bizalmi légkör miatt a névtelen szűrésen megjelentek 90 százaléka egészségügyi ellátásba került. A kényszerintézkedések hatásossága viszont ezen a területen nemzetközi tapasztalatok szerint is kétséges. Várható, hogy ezentúl sokan egyáltalán nem mennek el semmilyen vizsgálatra. Másrészt azt sem tudom elképzelni, hogy azt a szűrést, amelyet anonim módon kezdenek, miképpen tudják nevesíteni. Rendőrrel tartják vissza a pozitív leletet kapott pácienst, akit amúgy is sokkszerűen ér az eredmény? Ilyenkor már nehéz a bizalmi légkört kialakítani. Persze senki sem mondja az AIDS-bizottságban, hogy az AIDS nem regisztrálandó betegség. Csakhogy nyilvántartani nem a régi porosz módon az egyes személyeket kellene, hanem a betegséget, vagyis azokat a körülményeket, amelyek során a fertőzés létrejött.

-Az új törvény rendelkezései tovább szigorítják a személyi adatokhoz való hozzájutás lehetőségét, ami reményt ad arra, hogy az eddigi anonim szűrés nélkül sem károsodhatnak a személyiségi jogok - véli dr. Kereszty Éva, a Népjóléti Minisztérium főtanácsosa, aki azt is elmondta még, hogy a törvényjavaslat készítésénél a nemzetközi egészségügyi joggyakorlatban sem találtak egyértelmű állásfoglalásokat az anonim szűrésre. Általában megtűrik, több helyen beavatkoznak a fertőzöttség kiderülésekor.

A főtanácsos arról is beszélt, hogy a tárcánál két vélemény ütközött, az AIDS-bizottság liberálisabb és a járványügyi szakemberek szigorúbb álláspontja. A törvénnyel Kereszty Éva szerint kompromisszumos megoldás született.

fertőzés, névtelenség, anonim, AIDS-bizottság, törvény, AIDS-szűrés, AIDS

2002-07-10 10:30:17

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop