Hirdetés

Turboszipka asztmásoknak

készülék, gyógyszer, asztma |

Népszabadság   Népszabadság

Nem elég a jó gyógyszer, de azt el is kell juttatni a test megfelelő helyére. Egy pofonegyszerű belégzőszerkezet sokkal egyenletesebben teríti be a megfelelő hatóanyaggal az asztmások tüdejét. Nem bonyolult számítógép, hanem a beteg saját lélegzete szabályozza a gyógyszeradagolást.

Íme még egy bizonyíték arra, hogy sokszor az egyszerű, de szellemes megoldások hatásosabbak a nagy háttéripart igénylő, drága, komputercsipekkel irányított, különleges anyagokból, speciális ötvözetből készült készülékeknél.

A turbuhalert (ez a turbulencia: örvénylő mozgás és az inhaláció: belélegzés szavakból kreált elnevezés) egy bizonyos Kjell Vetterlin nevű svéd mérnök találta ki. Egy elfogult tudós saját lányának asztmáját szerette volna könnyebben kezelhetővé tenni. Ezért egy asztmaellenes szert a tüdőbe juttató, végtelenül leegyszerűsített, szerkezetileg "letisztított", néhány dekás kis eszközt kreált, melynek motorja maga az emberi tüdő. A gyógyító anyag a légzőizmok tüdőt tágító mozgásával, a légvétellel jut be a szervezetbe.

Nagyon fontos, hogy a turbuhaler csupán levegővel, és nem speciális hajtóanyaggal működik, azaz nincs benne a környezetet, a légkört olyannyira rongáló freongáz sem, amely az "ózonlyuk" egyik oka. Ez utóbbi indokolta azt is, hogy Vetterlin megkapta az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal tekintélyes Ózonpajzs Védelmi Díját, pedig az csak a természetet védő legfontosabb újítások kitalálóinak jár.

A készülék mindössze tizenhárom darab apró műanyag alkatrészből és egy pirinyó rozsdamentes acélrugócskából áll. Használat előtt egy kis tekerőmozdulattal a beteg "bekapcsolja" a szerkezetet, és ezzel pontosan kimért dózist juttat a készülék csatornáiba. A páciens aztán olyan spirális lefutású kis alagutakon keresztül szívja ki a gyógyszer-levegő keveréket, amelyek kiképzéséhez fizikusok is hozzájárultak. A csatornácskák megalkotásánál a repülőgépgyártásnál alkalmazott aerodinamikai, áramlást mérő módszereket is segítségül hívták. Így érték el, hogy e csatornákban kellően felgyorsul, illetve egyenletesen "terül a hatóanyag, és a porított gyógyszer szemcséi mindössze hat mikrométeres szemcsékké esnek szét. Ez az apró méret azért fontos, mert minél kisebb a szemnagyság, annál mélyebbre hatol a szer a légutakban.

A tervezők mindenre gondoltak. A készülékek - és persze a gyógyszerek nagy ellensége a nedvesség. A zárt műanyag készüléket belülről is hidrofób, víztaszító anyaggal vonták be, és pluszbiztosításként speciális nedvszívó anyagot is helyeztek bele. Ez olyan hatékonynak bizonyult, hogy még két év után sem találtak vizet a készülékekben.

Nagy haszna még a turbuhalernek, hogy a nyomógombos, hajtógázos sprayknél is könnyebben kezelhető. Több ezer beteg tesztelése során bebizonyosodott, hogy már a két-három éves gyerekek is könynyen megtanulják használatát.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy bár maga a készülék nagyon egyszerű, előállítása rendkívül pontos technikát igényel. Csak egy példa: a készülékben lévő szitaszerű adagoló lyukainak átmérője csupán a milliméter tört része - ezek kiképzését számítógéppel vezérlik.

készülék, gyógyszer, asztma

2002-07-10 17:20:20

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop