Hirdetés

Fekélybetegek diétája a panaszmentes időszakban (III.)

A következő állati eredetű fehérjeforrás a tojás, amelyből az étrendbe naponta 1 db az ajánlott mennyiség. Alapvetően fontos, hogy a tojás elsősorban az ételek elkészítéséhez, majd lágy tojás, tojáskrém, tojáslepény formában fogyasztható. A kemény tojás, rántotta változatok még zsírmentesen elkészítve is problémákat okozhatnak.

táplálkozás, gyomorfekély, fekély diéta, peptikus, fekély |

InforMed Hírek 2005 ;3   InforMed | Kovács, A.

Tojás

Zsiradékok

Az étrendben a napi fogyasztásra ajánlott zsiradék mennyisége 60-70 g. A fogyasztható zsiradék elsősorban olaj és Rama margarin. A baromfi-, tej- és sertészsiradék fogyasztása csak abból adódjon, amit a felhasznált alapanyagok természetes módon tartalmaznak.

A zsiradékfélék ételkészítéséhez való felhasználása aránylag kevés, mivel naponta 20-30 g, amit lehetőleg hidegen vagy éppen csak felolvasztott állapotban szabad alkalmazni, mivel a zsiradék hevítése, a pirítás az étrendben nem javasolt.

A zsiradékok emészthetőségét ismerve sokan azt gondolhatnák, hogy savtúltengésben szenvedők számára előnyös, mivel sokáig tartózkodik a gyomorban. Ez azonban nem így van, mivel a zsiradék pufferhatása kicsi, a teltségérzést növeli, s a gyakori kis étkezéseknek ezzel gátat szab.

Folyadékok

A folyadékoknak fontos szerepe van a betegségben. Fontos a folyadékszükséglet pótlása, mert míg savtúltengésben a folyadék kis adagonként való fogyasztása a sav mennyiségét hígítja, addig a savszegény betegeknek ingert jelent, és segíti a savtermelést.

A túl sok folyadék még az egészséges embernek is ártalmas lehet, pláne a betegnek, főleg, ha egyszerre történik a 3 dl folyadék elfogyasztása. Célszerű a folyadékot csak kortyonként inni, amely nem lehet édes, nem lehet forró, de nagyon hideg sem, természetesen savanyú vagy túl keserű, de sós sem.

Gabonaipari termékek

Az étrendben nagy szerepük van a lisztből és gabonamagvakból készített élelmiszereknek. Ezek a termékek a szénhidrátot keményítő formájában tartalmazzák, tehát az étrendben fogyaszthatók.

Hogy mit takar ez az elnevezés? Többek között a lisztet, a búzadarát, a rizst, a kukoricadarát, a szójalisztet, a belőlük készített kenyeret, péksüteményt, tésztaféléket és süteményeket. Búzakorpát napi 1-2 kávéskanálnyi mennyiségben az ételek sűrítésére vagy a savanyított tejtermékekhez lehet használni, de jó a töltött és rakott vagy más, húsból készített ételekhez is.

Az étrendben nem ajánlatos a kenyeret megpirítani, sőt, a friss, meleg kenyér és kelt tészták fogyasztása nem javasolt. Javasolt az étrendben a különböző levegővel lazított tészták (piskóták) túróval, gyümölccsel ízesítve, másnapos kalács, a kifőtt tészták túróval, sajttal, sovány húsból készített ízesítőkkel, valamint zöldségfélékkel ízesíthetők.

A rizs önálló ételként, köretként vagy különböző ételek elkészítésénél alapanyagként egyaránt felhasználható.

Burgonya

A gabonaipari termékek és a zöldségfélék között az átmenetet a burgonya képviseli. Az étrendben felhasználható önálló ételként, ételek elkészítésénél egyaránt. A burgonya főzve, párolva, sütőben sütve, levesnek, főzeléknek, köretnek, salátának, töltve, rakva és tésztának is felhasználható. Csupán zsírban sütve, pirítva nem ajánlott.

táplálkozás, gyomorfekély, fekély diéta, peptikus, fekély

2019-11-28 17:27:33

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop