Hirdetés

Kullancsok által terjesztett betegségek

A kullancsok számos betegséget terjesztenek, melyek közül három kiemelkedő jelentőségű. Ezek közül a Lyme-kór és a Tibola időben felfedezve gyógyítható. Szemben a vírusos agyvelőgyulladással, mely ugyanakkor hatékonyan megelőzhető.

kullancs, agyvelőgyulladás, vírus, tibola, Lyme-kór |

Gyógy-ír   Kisalföld | Kalocsai, K.

Agyvelőgyulladás

A kullancsok számos betegséget terjeszthetnek, melyek közül kiemelkedő jelentőségű az úgynevezett tavaszi-nyári vírusos agyvelőgyulladás. A betegség leginkább Közép-Európában, különösen Ausztriában terjedt el, hazánkban a nyugati megyék fertőzöttsége jelentős. Az évente regisztrált megbetegedések száma 200-400 körüli, az esetek 70 százaléka a tavaszi-nyári időszakra esik. A kullancsok körülbelül 1-2 százaléka fertőzött az agyvelőgyulladást okozó vírussal.

A kórokozó (vírus) a kullancs vérszívása kapcsán jut az ember szervezetébe, s az idegrendszerbe kerülve gyulladásos folyamatot kelt. A lappangási idő általában 1-2 hét. A betegség két hullámban zajlik, influenzaszerű tünetek észlelhetők, majd néhány napi láztalanság után, újabb lázas állapot kíséretében megjelennek az idegrendszeri tünetek. A kórlefolyás az enyhe formától, a súlyos bénulásokkal tarkított, esetleg halálos végű változatig alakulhat. Kezelésében kizárólag tüneti szerek állnak rendelkezésre. Általában kedvező prognózisú betegség, de ritkán végleges bénulás is visszamaradhat. A betegség megelőzhető!

Kiemelkedő jelentőségű a betegség megelőzésében a védőoltás. Az aktív védőoltás gyors és tartós védelmet nyújt, melynek kialakításához 3 oltás szükséges. Ma már rendelkezésre áll olyan oltóanyag, mellyel három hét alatt ez elérhető. Gyermekek számára speciálisan kifejlesztett formája is van. Emlékeztető oltás háromévenként szükséges. A kullancscsípést követően passzív védelemre is van lehetőség, de az oltóanyag a csípést követő két nap után hatástalan.

Tibola

Egy újonnan leírt tünetegyüttes, mely szintén kullancscsípés kapcsán észlelhető. A betegség elnevezése egy mozaikszó, mely a tünetek angol nevének rövidítéséből született. Csaknem mindig a hajas fejbőrön egy nagyobb állatkullancs észlelését követően legalább 7-10 nappal, de olykor hetek múlva jelentkeznek a tünetek. A csípés helye kifekélyesedik, a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodnak. A tünetek kezelés nélkül hónapokig fennállnak, majd lassan elmúlnak. Klinikai tapasztalat szerint egyes antibiotikumok a kórlefolyást lerövidíthetik. A kórokozó egyelőre nem ismert, de a betegség jóindulatúnak tűnik.

Legjellegzetesebb tünet a csípés körül minimum 48 óra, de akár hetek elteltével kialakuló bőrpír.

Lyme-kór

A kullancsok által terjesztett betegségek közül a leggyakoribb a Lyme-kór. Világszerte elterjedt betegség, a WHO adatai szerint évente több százezer friss eset fordul elő. A kullancsok körülbelül 40 százaléka hordozza a kórokozót. Amerikában és a mi éghajlati övünkben a leggyakoribb a betegség. Magyarországon a Budai-hegység, a Balaton-felvidék, Börzsöny a "legfertőzöttebb" terület. A betegség gyakorisága évszaki ingadozást mutat. A kórokozó (baktérium) a kullancs középbeléből a vérszívás során annak nyálával jut az ember szervezetébe.

A "vándorló" bőrpír a legjellegzetesebb klinikai tünet. A csípés körül minimum 48 óra elteltével, de akár hetek múlva is, a széli részek felé növekvő, 3-5 centiméternél nagyobb bőrpír jelentkezik, mely növekszik (nem vándorol!), kezelés nélkül hetekig fennáll. A betegség korai tünete még a fülkörnyéki csípést követően kialakuló nyiroksejtes bőrcsomó, mely a fülcimpán cseresznyényi duzzanat formájában jelentkezik.

A Lyme-kór viszonylag gyakrabban előforduló megjelenési formája ízületi gyulladás lehet. Elsősorban egy nagyízület (például térd) érintett, a tünetek a csípés után hónapokkal jelentkezhetnek.

Az idegrendszer érintettsége ritka. A betegség lappangva kezdődik és többnyire idült formában zajlik. A központi idegrendszeri formák hátterében krónikus agyhártyagyulladás áll. Jellemző tünete a szellemi funkciók csökkenése, fáradékonyság. Önállóan, vagy ehhez társulva jelentkezhet a környéki idegek gyulladása, melynek leggyakoribb tünete a vándorló zsibbadás, mely leginkább arcidegbénulás.

Szívizomgyulladás a Lyme-kór igen ritka megjelenési formája, mely szívritmuszavart okoz. A betegség leghosszabb lappangási idejű formája (akár 10 év) a végtagokon kialakuló bőrsorvadás.

A Lyme-kór diagnózisának felállítása és a kezelés fertőző betegségekben jártas gyermekgyógyász és belgyógyász feladata a társszakmák bevonásával. A betegség kezelése mind a mai napig nem tekinthető teljesen megoldottnak. Megfelelően választott, hatásos adagban és ideig adott antibiotikum mellett klinikai gyógyulás érhető el.

Védőoltással a betegség kivédésére egyelőre nem rendelkezünk.

A kullancsok az aljnövényzetből sodródnak az emberre és fénykerülők. A megfelelő öltözék, alulról felfelé rétegzés, illetve a teljesen takart bőrfelület csökkenti a kullancscsípés esélyét. A különböző kullancsriasztó szerek csak rövid hatásúak (néhány óra), tartósan nem alkalmazhatóak. A bőr gondos átvizsgálása és a kullancs mielőbbi, nyomkodás, bekenés nélküli eltávolítása csökkenti a fertőződés lehetőségét. Tudnunk kell azonban azt is, hogy a kullancs észlelése nem feltétele a betegségnek, hiszen a parazita észrevétlenül kilökődhet a bőrből.

kullancs, agyvelőgyulladás, vírus, tibola, Lyme-kór

2002-07-18 14:19:17

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop