Hirdetés

Svájc – az öngyilkosok menedéke

Egy vasút mellett álló jellegtelen épületben átlagosan hetente meghal két külföldi, akik éppen ezért, a kegyes halál reményében utaznak a svájci kisvárosba.

öngyilkosság, eutanázia |

InforMed Hírek6   InforMed | Dobos, L.

A téma iránti érdeklődés azóta nőtt meg, hogy a brit televízió nemrégiben sugározta azt a két évvel ezelőtt készült felvételt, amely egy 59 éves és gyógyíthatatlan idegbénulásban szenvedő chicagói férfi önkéntes haláláról szól.

Évente mintegy 100 német, brit, francia és amerikai utazik el Svájcba, hogy kiigya a halálos adag barbiturátot tartalmazó utolsó italt.

Hollandia, Belgium és két amerikai állam, Oregon és Washington nemrégiben fogadott el törvényt arról, hogy a gyógyíthatatlan betegségben szenvedők kereshessenek egy olyan orvost, aki szigorúan ellenőrzött körülmények mellett a halálba segíti őket.

Egyedül Svájc azonban az az ország, amely egy 1942-es törvény értelmében lehetővé teszi, hogy külföldiek is beutazhassanak nyíltan öngyilkossági szándékkal, és az orvosoknak is viszonylagos szabadságot biztosít az állatgyógyászatban használt szer felírására.

A meghalni vágyó, miután kiissza a nátrium-pentobarbitálos vízzel telt poharat, 5 perc múlva elalszik, és körülbelül fél óra múlva meghal.

Sokan attól tartanak azonban, hogy a meghalni kész betegek között vannak, akik nem az elviselhetetlen szenvedések miatt szánták rá magukat a döntő lépésre, hanem azért, hogy könnyítsenek a családjuk vagy a társadalom terhein.

A Dignitas nevű cég, amely mára virágzó nonprofit vállalkozássá nőtte ki magát, azt állítja, hogy számára tagjainak önrendelkezése a legfontosabb. Az asszisztált öngyilkosság egyetlen kritériuma, hogy az illető halálos betegségben szenvedjen, vagy számára elfogadhatatlan legyen a rokkantsága foka.

A Dignitas 10 ezer svájci frankot kér a szolgáltatásaiért. Több más svájci cég állítja, hogy ők olcsóbbak, ráadásul nem a betegtől kérik a pénzt, hanem tagsági díjból és adományokból gyűjtik össze.

A gyógyszerhez való hozzáférést azonban az utóbbi időben megnehezítették, illetve sokan felhalmoztak belőle, ezért a Dignitas héliummal és műanyag zsákkal is végez hasonló beavatkozást. A bíróság szerint ugyan ez sem illegális, mégis, vannak, akiket ez a náci gázkamrákra emlékeztet. Ez lehet az oka annak is, hogy a helyiséget a Dignitasnak bérbe adó tulajdonos elrendelte, hogy júniusban költözzenek ki.

Az igények azonban egyre nőnek, a Dignitasnak már közel 6 ezer tagja van. A hatóságok inkább az öngyilkos-turizmust szeretnék megakadályozni, mondván, „nem tudjuk megoldani Németország, Anglia, Franciaország vagy Olaszország gondjait.”

The Associated Press
öngyilkosság, eutanázia

2008-12-17 21:06:49

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop