Hirdetés

Még nyílnak a völgyben...

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a világméretű társadalmi elöregedési folyamatokat figyelembe véve 60 és 75 év között határozta meg a fiatal idősödés korát, illetve 75 és 90 év között magát az időskort. Az időskori szexualitásról általában elmondható, hogy az áthajlás kora után (hölgyeknél 45-55 év, férfiaknál 50-60 év) a libidó (nemi vágy) még hosszabb ideig megmarad, de az aktus technikái megváltoznak. Hölgyeknél a menopauza után a hüvely rugalmassága csökken és a nyálkahártya termelés is megváltozik, ezáltal a nemi aktus fájdalommal, olykor vérzéssel járhat. Idősebb férfiaknál általában potenciazavarok jelentkezhetnek, melyek sajátos módon tovább fokozhatják a nemi vágyat. Az ilyen esetekben gyakran alkalmazott ajzószerek azonban az idős ember lelki és testi egészségét is veszélyeztethetik. Az ajzószertől elvárt maximális teljesítmény izgalma után az esetleges csalódás okozta kudarcélmény károsan befolyásolhatja az idős ember pszichés állapotát. A szer hatásából adódó aktivitásbeli különbségek pedig problémákat okozhatnak a partnerrel.

idős ember, időskori szexualitás, nemi aktivitás, szexuális, szex, nemi aktus |

Pulzus 2000 ;   Más-Kép Kft. | Keller, J.

Prof. dr. Iván László gerontológus szerint ezért az időskori szexualitást még inkább a szeretet, a figyelmesség, az összetartozás és megértés közös élménye kell, hogy meghatározza. Amennyiben a szexuális élet teljesítménycentrikussá, mechanikussá válik, illetve nem a megfelelő emberi viszonyok alakítják, kóros következményekkel járhat az egyén személyiségére és egészségi állapotára. Az időskori szexualitásra jellemző vonások -éppúgy, mint a fiatalabb generációk esetében, -mindenkor egyénfüggők. Az idős ember szexualitását is egyéni szokás- és normarendszere, kulturális és társadalmi viszonyai határozzák meg, melyek a kor előrehaladtával nem változnak.

Az idősödéssel egyre gyakoribbá váló megbetegedések azonban jelentős mértékben befolyásolhatják az egyén szexuális életét. Az idő előrehaladtával mindkét nemnél jelentkezhetnek vérkeringési zavarok, csontízületi kopások. Férfiaknál a prosztata megbetegedéseinek hatására vizelési nehézségek léphetnek fel. Hölgyeknél vizelettartási zavarok (inkontinencia) jelentkezhetnek, melyek jelentős problémákat okozhatnak az idős ember szexuális életében. Az idősödéssel együttjáró idegrendszeri változások pedig zavart okozhatnak az egyén hangulati életében, melynek hatására krónikus szorongásos, depressziós állapot jelentkezhet. Prof. dr. Iván László szerint az idősödéssel járó különböző megbetegedések esetében, ha az orvos külön nem tiltja, megfelelő feltételekkel, az időskori szexuális élet nem jár az egészségre káros következményekkel.

Az idős emberek szexualitásával kapcsolatos torz, előítéletektől sem mentes társadalmi gondolkodás szintén komoly lelkiismereti problémákat (a megszólástól való félelem, szégyenérzet) okozhat az idős ember szexuális életében. Pedig a szakember tapasztalatai szerint az időskori szexualitásnak rendkívül pozitív élettani és pszichikai hatása van az élet minőségére. A harmonikus szexuális élet segíti az életműködést, az egyént vitálisabbá, szellemileg és testileg hosszú ideig aktívvá teszi.

idős ember, időskori szexualitás, nemi aktivitás, szexuális, szex, nemi aktus

2002-08-02 16:33:58

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop