Hirdetés

Drog(o)sokk

A 60-as években a drogos társadalom egységes volt. A legtöbben házilag főz ték a mákteát, s társas összejöveteleken hódoltak közös szenvedélyüknek. Vagy inkább annak a magatartásnak, ami mö götte állt: szembefordulni a társadalmi elvárásokkal. Ma ez a kép már közel sem ilyen egységes. Nincs egyetlen ideológia, magatartásforma és egyetlen meghatározható szer sem, amely jellemzővé tenné a drogosok csoportját. Illúzió lenne azt állítani, hogy a boldogság e formáját csak a társadalom szélére sodródott, bizonytalan családi hátterű fiatalok keresik. A kínálat egyre bővül, az árak széles skálán mozognak: mindenki találhat a pénztárcájának megfelelő anyagot.

drog, kábítószer, megelőzés, rászokás, addictio, hozzászokás |

Pulzus 2000 ;   Más-Kép Kft.

Tíz éve még úgy gondolták: ha a 30 ezer magyar drogosról nem beszélünk, az olyan, mintha nem is lennének. Mára az alkohol nélküli bódulatot keresők tábora több százezerre duzzadt, - ennek ellenére a közfelfogás alig változott.

Dr. Csiszér Nóra, az Erzsébet Kórház krízis intervenciós osztályának vezetője szerint a drogos fiatalok három csoportját lehet meghatározni. Az egyikben az elszegényedő családok gyermekei vannak. Közülük kerülnek ki az ún. szipusok. A másik véglet az elit réteg. Ők meg tudják fizetni a legdrágább anyagot is, például a kokaint, melynek adagonkénti ára 15 ezer forint körül mozog. A két csoport között vannak a heroinfogyasztók és a hétvégi diszkódrogosok.

A NEVI AIDS - Drog csoportjának felmérése szerint a kábítószer-fogyasztók 30 % a nem önként, hanem egy "barát" rábeszélésére nyúl a droghoz. A kutatás vezetője, Gálné Szendi Katalin állítja: ez nem az úgynevezett beetetés eredménye. Sok olyan fiatal van, aki nem tud mit kezdeni a világgal és benne saját magával. Rengeteg kérdés és probléma merül fel, amelyet egyedül, szülői segítség nélkül képtelen megoldani. Megfelelő érzelmi háttér nélkül nem fog nemet mondani a barátoknak. A legtöbben ugyanis a család elől a haverokhoz menekülnek.

Tartozni akarnak valahova, ám ehhez teljesíteni kell.

Dr. Csiszér Nóra tapasztalata szerint, ha valaki egyszer is kipróbálta valamelyik anyagot, majdnem biztosan a rabjává válik. Nehéz segíteni, ha valakiben a testi mellett a lelki függőség is kialakult, hiszen ekkor már a kábítószeren kívül - amelyből egyre nagyobb adag kell - semmi más nem fontos. A leszokás pedig egyre ritkábban merül fel. Néhányan azonban vállalják a gyógykezelést. A doktornő állítja: a kezelés csak akkor lehet eredményes, ha megnyeri a tetszését a betegnek, hiszen itt minden az együttműködésen alapszik. Éppen ezért ne csak a teljes leszokást tekíntsük eredménynek! Például, ha egy tíz éve keményen drogozó, intravénás heroinistát át tudnak állítani egy kevésbé veszélyes anyagra, az már jó jel.

A teljes gyógyulást csak ezután lehet remélni. A gyógyításhoz azonban rengeteg pénz kell. Jelen leg alig 150 ágy és néhány jól képzett orvos jut a több százezer drogosra. Így az egyetlen megoldást a kevésbé költséges és hatékonyabb megelőzés jelenthetí.

drog, kábítószer, megelőzés, rászokás, addictio, hozzászokás

2002-08-02 16:26:19

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop