Hirdetés

Milyen gyorsan hat a nikotin az agyban?

Sokkal több időre van szükség ahhoz, hogy dohányzás közben a nikotin az agyban eléje csúcskoncentrációját, mint eddig gondoltuk. Az eddigi eredmények alapján azt feltételeztük ugyanis, hogy egy szippantás után mintegy hét másodpercen belül eljut a nikotin az agyba, és így minden szippantásnál csúcskoncentráció alakul ki.

dohányzás, nikotin |

InforMed Hírek8   InforMed | Seprődi, B.

PET vizsgálatokkal azonban sikerült kimutatni, hogy az agy nikotinszintje egyenletesen emelkedik, miközben elszívunk egy cigarettát. Ezek az eredmények talán abban is segítenek, hogy hatékonyabb módszereket dolgozzunk ki azok számára, akik le akarnak szokni a dohányzásról.

Eddig azt gondoltuk, hogy a szippantások során kialakuló „nikotintüskék” miatt okoz a dohányzás nagyobb függőséget, mint bármely más beviteli mód.

A legújabb eredmények azonban azt is megkérdőjelezik, hogy van-e bármi köze a szippantásoknak a függőséghez. Lehet, hogy a beviteli mód miatt nagyobb koncentrációt érhet el a nikotin az agyban, de az is elképzelhető, hogy a dohányzás különleges tevékenység és érzések vezetnek a függőség kialakulásához.

Amikor a kutatók összehasonlították 13 függő és 10 nem függő dohányos adatait, kiderült, hogy a függőknél lassabban halmozódik fel a nikotin az agyban. Ezt azzal magyarázták, hogy a tüdő tovább tartotta magában a nikotint, ez pedig a tartós dohányzás következménye lehet.

A nikotin agyi felhalmozódásának sebessége nem magyarázza, hogy miért lesz az emberek egy része nikotinfüggő, míg mások nem. Mindkét esetben ugyanis ugyanakkora nikotinszint érhető el az agyban. A feltételezések szerint a függőség részben genetikai adottságokkal, rituális tényezőkkel, vagy pszichológiai hatásokkal magyarázható. Ma még nem értjük, hogy hogyan tud az emberek egy része úgy dohányozni, hogy nem válik függővé.

A számos fölvetődött kérdés ellenére jobban értjük, hogy hogyan változik az agyban a nikotinszint a dohányzás alatt, és melyik receptorok aktiválódnak. A különböző receptorok különböző érzékenységgel rendelkeznek, így közelebb jutottunk ahhoz, hogy tudjuk, mely receptorok játszhatnak tényleg szerepet a függőség kialakulásában.

Science Daily, kép: sxc.hu
dohányzás, nikotin

2010-03-17 21:35:21

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop