Hirdetés

Figyelmeztetés: Egyes közönséges gyógyszerek halálos tüdőkárosodást okozhatnak

Több mint 300 általánosan felírt gyógyszer károsítja a tüdőt, ritka esetben még halált is okozhat, figyelmeztet egy szakember. A gyógyszerek, köztük antibiotikumok, gyulladáscsökkentők és magas vérnyomás elleni szerek előre meg nem jósolható és visszafordíthatatlan tüdőkárosodást okozhatnak egyeseknél, az egyszerű köhögéstől és fulladástól az akut légzőszervi bénulásig.

gyógyszer, Tüdőbetegségek, Tüdő betegség, Tüdőbetegség, Tüdő megbetegedés, gyulladáscsökkentő, antibiotikum, tüdőkárosodás, mellékhatás |

The New York Times Health News Service   Medincorp | Laurance, J.

A figyelmeztetés egy szemináriumon hangzott el a Firenzében rendezett World Congress on Lung Health and Respiratory Diseases első konferenciáján. A szeptember elején rendezett konferencián 84 ország 15 ezer specialistája vett részt.

Francia kutatók 310 gyógyszert azonosítottak, amelyek egyes betegeknél a tüdőben okoznak mellékhatásokat. Philippe Camus, a Dijon-i klinika professzora, a konferencia szervezőbizottságának egyik tagja a következőket mondta: "A probléma 25 évvel ezelőtt gyakorlatilag még ismeretlen volt, de mostanára ijesztő méreteket öltött."

A gyógyszerekhez adott információ ritkán tartalmaz figyelmeztetést a tüdőre vonatkozóan, pedig az esetek 70 százalékában a gyógyszer szedésének korai abbahagyása megnövelné a beteg esélyeit, hogy elkerülje a maradandó károsodást. Gyakran lehet a gyógyszert helyettesíteni egy másikkal, aminek nincsenek ilyen káros mellékhatásai.

A francia kutatócsoport, amely honlapján közli a gyógyszerek teljes listáját (https://www.pneumotox.com), három kategóriába sorolta a gyógyszereket, a közölt esetek alapján, 100-tól 20 előfordulásig.

A lista szerint a legtöbb kárt a magas vérnyomás ellen szedett bétablokkolók és a szívgyógyszerként használt ACE-inhibitorok okozzák. A többiek közt olyanok vannak, mint az antibiotikumok, a reuma ellen szedett szerek (metotrexát és néhány nem szteroid gyulladáscsökkentő), valamint a Parkinson-kórra szedett ergot-származékok.

Az év elején egy brit tanulmányból kiderült, hogy azok, akik hetente paracetamolt szednek, 80 százalékkal növelik ezáltal az asztma esélyét.

Camus professzor szerint a tüdőkárosodásoknál szerepet játszanak a gyógyfüvek is, amelyeket szigorúbban kellene szabályozni, légzési problémákat okozott bizonyos esetekben a vérátömlesztés, a laparoszkópia, az akupunktúra és a katéter behelyezése is.

A professzor hozzátette: "Ezeket a baleseteket nagyrészt el lehetne kerülni, vagy legalábbis csökkenteni, de csak bizonyos feltételek teljesítésével. Először is az orvosnak tudnia kell, mi történt. Másodszor, a betegnek azonnal orvoshoz kell fordulnia, ha a legkisebb vagy maradandó pulmonáris tünetet érzékeli. Harmadsorban a betegnek azonnal abba kell hagynia a gyanús gyógyszer szedését."

John Britton, a Nottingham University légzőszervi megbetegedések osztályának professzora a következőket mondotta: "Jól ismertek a tüdőbetegeknél egyes gyógyszerek káros mellékhatásai. Ha valaki új gyógyszer szedését kezdi meg, minden esetben érdemes megkérdeznie, vajon nem lesz-e befolyással más betegségeire. A bajok abból származnak, ha az orvos egy valamire felír egy gyógyszert és nem elég körültekintő a beteg más betegségeit illetően."

Megjelent: The Independent, London

gyógyszer, Tüdőbetegségek, Tüdő betegség, Tüdőbetegség, Tüdő megbetegedés, gyulladáscsökkentő, antibiotikum, tüdőkárosodás, mellékhatás

2002-07-31 17:35:19

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop