Hirdetés

A veszélyeztetett gyermekkor depresszióhoz és öngyilkossági kísérletekhez vezethet

A gyermekkori sérelmeknek és elhanyagolásnak hosszan tartó káros hatásai vannak. A szexuális abúzus még a fizikai bántalmazásnál is súlyosabb ártalmat jelent.

depresszió, öngyilkosság, gyermek, gyerek, öngyilkossági kísérlet |

The New York Times Health News Service   Medincorp | Sison, A.

Azok a serdülők vagy fiatal felnőttek, akik gyerekkorunkban bántalmazásnak voltak kitéve vagy elhanyagolták őket, háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy depressziósok lesznek vagy öngyilkosságot kísérelnek meg, állítja egy nemrégiben megjelent tanulmány.

A kutatók azt is megállapították, hogy a szexuálisan kihasznált gyerekeknél még nagyobb a valószínűsége a depressziónak vagy a szuicid hajlamnak. Az ilyen gyerekek hatszor annyian kíséreltek meg öngyilkosságot, ráadásul nyolcszor akkora az ismételten megkísérelt öngyilkosság kockázata, mint társaiknál.

A szexuális atrocitásnak kitett gyereke 36 százalékát diagnosztizálták depresszív rendellenességgel, összevetve a többi bántalmazott vagy elhanyagolt gyerek 25 százalékos mutatójával.

"A szexuális abúzus esetén nagyobb a depresszió és az öngyilkosság kockázata" - állítják a kutatók. A szexuálisan bántalmazott fiatalok több mint egyharmada, 36 százaléka kísérelt meg öngyilkosságot, összevetve a fizikailag bántalmazott fiatalok 16 százalékával. Az ilyen anamnézis nélküli fiatalok 6 százaléka kísérelt meg ismételten öngyilkosságot.

A dr. Jocelyn Brown, a New York-i Columbia University gyermekgyógyász professzora vezette kutatócsoport 649 New York államban élő fiatalt vont be a kísérletbe, akik közül 81-nek az előéletében volt gyermekkori abúzus vagy elhanyagolták őket. 1975 és 1992 között végezték a követést gyermekkortól egészen a fiatal felnőttkorig.

A tanulmány a Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry (https://www.aacap.org/publications/jourbal/index.htm) decemberi számában jelent meg.

Már a korábbi tanulmányok  is kimutattak kapcsolatot a gyermekkor bántalmazás és a mentális rendellenességek megnövekedett kockázata között, és olyan tanulmányok is megjelentek már, amelyek a depresszióval való kapcsolatra is rávilágítottak.

A kutatók azt is megállapították, hogy az öngyilkossági kísérletek előfordulása magasabb volt a serdülőkorban. "A serdülőkor a szexuálisan kihasznált fiatalok életében a legsebezhetőbb életkor, ők a leghajlamosabbak az öngyilkossági kísérletek megismétlésére" - állítják a kutatók.

"A depressziós és öngyilkosságra hajlamos, valamint gyermekkorukban elhanyagolt fiatalok kezelésében rá kell világítani és foglalkozni kell a kontextuális tényezőkkel, úgy mint a családi konfliktusok, szülői helyzettel való visszaélés és illegális aktivitás" - tették hozzá a kutatók.

A depresszióhoz lehetségesen hozzájárulók közt említették a családi, szülői és környezeti tényezőket. A családi faktorba tartozik például a rossz házasság, a szülői faktorok közé soroljuk azt, ha a szülő nem törődik a gyermekével, a környezeti tényezők pl. a járulékoktól való függés és más társadalmi-gazdasági tényezők.

Mivel a kutatók mind hivatalos, mind saját maguk által közölt jelentéseket dolgoztak fel, megjegyezték, hogy lehet, hogy a depressziós egyének hajlamosabbak jelenteni mind a fizikai mind a szexuális abúzus tényét. Azt is hozzátették, meglehet, hogy kérdőívükből - annak természete okán - kimaradt az elhanyagolás néhány esete.

A kutatók további vizsgálódásokat javasolnak a visszaélések jellemzői területén, beleértve az elkövető és s sértett rokoni kapcsolatát, a visszaélés időtartamát és gyakoriságát.

"A depressziós és öngyilkos fiatalokkal foglalkozóknak a visszaélések egyidejűleg fennálló különböző típusait is figyelembe kell venniük a jövőben" - zárják tanulmányukat a kutatók.

Megjelent: Medical PressCorps News Service

depresszió, öngyilkosság, gyermek, gyerek, öngyilkossági kísérlet

2002-08-01 00:46:34

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop