Hirdetés

Idegrendszeri betegségek genetikai okai

Két új tanulmány is foglalkozik idegrendszeri betegségekkel, és mindkettő során megállapítást nyert, hogy az idegsejt fejlődését szabályzó molekulák genetikai hibája állhat például a Down-kór vagy az Alzheimer-kór hátterében.

genetika, Down-kór, Alzheimer-kór |

InforMed Hírek 2006 ;4   InforMed | Dobos, L.

Ezeket a neurotrofinoknak nevezett molekulákat az idegsejtek ún. endoszómákban, zsákszerű képződményekben veszik fel, és továbbítják a sejt fő állományába, ahol ezek a Trk-receptoroknak nevezett fehérje felvevőhelyek veszik át és ezek felelnek az idegsejtek fejlődéséért.

Két egymástól független tanulmány is kimutatta, hogy egyetlen gén hibás működése megszakíthatja a neurotrofinok szállítását, továbbá azt, hogy a Trk-receptor normális szintjének helyreállításával az idegsejtek pusztulása megfordítható.

– Új terápiás cél lehet a sejt felszínén hibásan működő receptorok kijavítása – mondja Susan G. Dorsey baltimore-i kutató, az első kísérlet vezetője. A Down-kór egereken végzett kutatásánál azt tapasztalták, hogy a neurotrofinokat blokkoló receptorokból túlságosan sok termelődik, ez okozza az idegsejtek elhalását. Amikor ezt a jelenséget kijavították, a sejtek működése helyreállt.

A második kísérletben a Stanford-egyetem kutatói a Down-kór és az Alzheimer-kór kialakulásában kritikus szerepet játszó agyi összeköttetéseket vizsgálták, és sikerült azonosítaniuk az idegsejtek túléléséért felelős gént. Megállapították, hogy az Alzheimer-kór genetikai oka egy specifikus biokémiai mechanizmushoz kötődnek.

Mindkét tanulmányból az derül ki, hogy a növekedési faktorok zavara okozza az idegsejtek pusztulását, és ez a felfedezés fontos kezelési eredményeket hozhat a jövőben.

genetika, Down-kór, Alzheimer-kór

2006-07-10 15:50:30

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop