Hirdetés

A szülők gyakran nem fogják föl a gyermekük műtétjével járó kockázatokat

A fül-orr-gégészeti műtétre váró gyermekek szülei gyakran nem emlékeznek azokra a veszélyekre, amiről a kezelőorvos felvilágosítja őket. Akkor sem lehet megbízható figyelemre számítani, ha részletes sebészeti felvilágosítás és írásbeli tájékoztatás történik, állítják amerikai kutatók.

gyermek, műtét, kockázat |

InforMed Hírek8   InforMed | Seprődi, B.

Egy gyermeken tervezett műtétnél a szülő vagy a gondviselő úgynevezett „tájékozott beleegyezésére” van szükség. Ez négy alapvető elemből áll:

1. a szükséges információ álljon a szülő rendelkezésére,
2. a szülő értse meg a kapott információkat,
3. a szülő legyen képes kompetens döntést hozni,
4. a szülő döntését ne befolyásolják külső tényezők.

Ehhez az kell, hogy az orvos nyíltan vázolja a beavatkozást, a várható előnyöket, a veszélyeket, és az egyéb szóba jövő kezelési módokat.

Gyermekek esetében a szülő vagy a jogi képviselő beleegyezésére van szükség.

A szerzők 34 olyan szülővel végezték el vizsgálatukat, akik gyermekénél garatmandula-eltávolítást, vagy a dobüreg szellőzését biztosító csövecske beültetését tervezték. Véletlenszerű felosztással a szülők egyik fele hagyományos felvilágosításban részesült, a másik csoportot ezen felül írott információkkal is ellátták.

A felvilágosítás után, és a műtétet követő napon a szülők kérdőív segítségével adtak számot a beavatkozással kapcsolatos tudásukról, ennek során kilenc konkrét kockázatot kellett felidézni. Mandulaműtétnél például a fájdalomra, vérzésre, illetve a hang megváltozására kérdeztek rá, a szellőztető csövecske beültetésekor pedig hangsúlyt kapott a dobhártya kilyukadása, a halláscsökkenés, illetve az esetleg szükséges második műtét.

A felvilágosítás és a műtét között átlagosan 6,3 nap telt el. Mindkét csoportban a szülők átlagosan 5 szövődményre emlékeztek mind a tanácsadást követően, mind pedig a műtét után. Az írott tájékoztatók átlagosan kettővel növelték a megjegyzett szövődmények számát. Az alacsonyabb képzettségű szülők minden esetben több szövődményre emlékeztek, és az anyák memóriája jobbnak bizonyult, mint az apáké.

A szerzők hangsúlyozták, hogy egyetlenegy szülő sem emlékezett az összes szövődményre. Az átlagos visszaidézési arány 50-60 % között volt, ami elég elkeserítő ahhoz képest, hogy milyen erőfeszítésekkel próbálták segíteni a visszaemlékezést.

„Egyértelmű, hogy a szülők nem fognak föl minden információt a felvilágosítás során, bár ez lenne a tájékozott beleegyezés elsődleges célja” – fogalmaztak a kutatók. – „További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy jobban megismerjük a tájékozott beleegyezés folyamatát, és jobban tudatosíthassuk a beavatkozások alapvető kockázatait a szülőkben és a páciensekben.”

Science Daily
gyermek, műtét, kockázat

2010-03-17 20:57:12

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop