Hirdetés

A változókori hormonpótlásról

Ma már tudjuk, hogy a változókorban nemcsak a testi és lelki problémákat, illetve a csontritkuláshoz (osteoporosis) vezető felgyorsuló csontvesztést akadályozhatja meg, hanem a fejlett országok legkegyetlenebb gyilkosától, a szív- és érrendszeri betegségektől is megvédhet.

változókor, hormonpótlás, menopauza, csontritkulás |

Gyógy-ír   Kisalföld | Kelemen, Sz.

Az újabb vizsgálatok szerint pedig az Alzheimer-kór és a vastagbél rosszindulatú daganata is ritkább az ezt alkalmazó nőknél.

A petefészek-működés fokozatos csökkenése 40 év felett természetes jelenség. Ennek egyértelmű jele a rendszeres havivérzés elmaradása, mely a civilizált országokban élő nőknél kb. 50-52 éves korban következik be. Ezt az utolsó menstruációt nevezzük menopausának, az ezt megelőző és utána következő néhány évet pedig változókornak (klimaktérium). Az ebben az időszakban kialakuló ösztrogénhiány (petefészekhormon-csökkenés) foka nagymértékben különbözik az egyes nők között, azonban előbb-utóbb többségüknél jelentkeznek a hőhullámok, kipirulások, éjszakai izzadások és a lelki változások (ingerlékenység, fáradtság, hangulati ingadozás, depresszió). Ezeket nevezzük az ösztrogénhiány rövid távú tüneteinek.

A később kialakuló, de még visszafordítható szervi változások az úgynevezett középtávú tünetek. Idetartoznak a nemi szervek és húgyúti elváltozások (a hüvely nyálkahártyája vékonyabb, szárazabb lesz, a fájdalmas közösülés miatt csökken a nemi vágy, illetve a vizeletcsepegés oka is lehet hormonhiány).

Évek múlva a már vissza nem fordítható, azonban megállítható következmények jelennek meg, ezek az alábbiak:

  1. Osteoporosis: napjainkban világszerte emberek millióit érinti. Kialakulásában számos tényező játszik szerepet, de nőknél a legdrasztikusabb a változás korában fellépő hirtelen felgyorsuló csontvesztés. Ez önmagában nem jár semmilyen tünettel, ezért is hívják "lappangó kórnak" . A betegség jelenlétét a törések jelzik.
  2. Szív-érrendszeri betegségek (pl. szívizominfarktus, agyvérzés): az iparilag fejlett országokban az 50 éven felüli nők vezető halálokai. Egy 50 éves nőnek ma 46 százalék az esélye arra, hogy koszorúérbeteg lesz és 31 százalék arra, hogy emiatt hal meg.
  3. Szellemi működések csökkenése. A változókor lényegében a modern kor problémája, és jelentősége az orvostudományban egyre növekszik. Még a múlt században is a nők nagyon kis része élt 50-60 évnél tovább. Manapság a nők várható élettartama csaknem 80 év, és ez a korosztály a népesség egyre nagyobb részét teszi ki. Gyakorlatilag a nők életük egyharmadát a petefészekhormonok jótékony hatása nélkül élik le. Természetes, hogy a részükről is egyre nagyobb az igény arra, hogy ezt a 30 évet jó fizikai és szellemi állapotban töltsék. A hormonpótlás legfőbb célja és értelme biztosítani a nők egészségét, aktivitását, egyszóval az életminőség megtartását az élet utolsó harmadában.
változókor, hormonpótlás, menopauza, csontritkulás

2007-11-30 12:03:02

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop