Hirdetés

A meddőség elleni kezelés és a magzati károsodás összefüggései

Eddigi ismereteinkkel szemben, egy új vizsgált eredményei alapján valószínű, hogy a mesterséges megtermékenyítés azon formája, amelynek során a spermát közvetlenül a petesejtbe fecskendezik, fokozhatja a születési rendellenességek rizikóját.

ICSI, intracitoplazmatikus, spermainjekciós, technika, farkastorok, meddőség, meddőség elleni kezelés, születési rendellenességek, mesterséges megtermékenyítés |

The New York Times Health News Service   Medincorp | La Voi, A.

Az ún. intracitoplazmatikus spermainjekciós technika (ICSI) bevezetése óta egyesek már figyelmeztettek arra, hogy az eljárás születési rendellenességekhez vezethet. Ennek oka lehet vagy a beavatkozás során a petesejtet ért sérülés, vagy pedig, hogy a petesejtet egy gyengébb vagy sérült spermával termékenyítik meg, amely normális esetben fennakadt volna a szelekció szűrőjén. Ugyanakkor az ICSI technikát elsőként kifejlesztő belga tudósok vizsgálatai szerint az így fogant gyermekek körében a magzati rendellenességek aránya azonos volt az általános népesség körében tapasztalttal.

Ám a belgiumi adatok ismételt analízisekor ausztrál kutatók most azt állapították meg, hogy a vizsgált 420, ICSI segítségével világra jött gyermek között, kétszeres a jelentős születési károsodások előfordulási gyakorisága, mint a kontrollcsoportnál, 100454 természetes úton fogant csecsemőnél. Kutatásaik eredményét a szakemberek a British Medical Journalban tették közzé.

A két ausztrál kutató, Jennifer J. Kurinczuk (TVW Telethon Institute for Child Health Research), illetve Carol Bower (Western Australian Birth Defects Registry) a szakemberek és biztosítótársaságok által nemzetközileg használt standard alapján új osztályozást állítottak fel a kisebb és nagyobb születési rendellenességek csoportosítására. Ennek alapján állapították meg, hogy az ICSI-vel fogant gyermekek körében nagyobb a kockázata a súlyos károsodásnak, így szívfejlődési rendellenességnek és a farkastoroknak.

Ugyanebben a lapszámban a brüsszeli egyetem orvosgenetikai központjának belga kutatói, dr. Andre Van Steirteghem és kollégái, válaszcikkükben vitatják az új analízis eredményeivel. A belgiumi intézményben ICSI segítségével született csecsemők rendkívül alapos utóvizsgálata szerint az átlagosnál valóban több kisebb születési rendellenesség fordult elő, de ezek javarészét az ausztrál kutatók a súlyosabb kategóriába sorolták, olvasható a cikkben.

Emellett a bostoni egyetem szakértője, dr. Allen A. Mitchell szintén óvatosságra intett az új ausztráliai adatok értelmezését illetően. Dr. Mitchell bevezetőt írt a két cikk elé a brit szaklapban. A meddőségi szakembereknek egységesen kell értékelniük és osztályozniuk a születési rendellenességeket, ezért az új adatokat alaposan át kell vizsgálni, jelentette ki.

"A módszer jelenlegi ismereteink szerint biztonságos," szögezte le dr. Gianpiero D. Palermo, a New York Hospital mesterséges megtermékenyítési-andrológiai programjának igazgatója. Dr. Palermo korábban tagja volt a belgiumi csoportnak, amelynek munkája nyomán került sor az első ICSI szülésre, 1992-ben. Az ICSI segítségével babát váró pároknak semmi okuk az aggodalomra, jelentette ki. Ám az újabb adatok ráirányítják a figyelmet arra, hogy mennyire fontos a gyermek ellenőrző vizsgálata a magzati és a korai csecsemőkorban, tette hozzá dr. Palermo. Ráadásul össze kell hasonlítani az ICSI-vel, illetve más megtermékenyítési eljárással született csecsemők között tapasztalható rendellenességek arányát.

Becslések szerint évente, világszerte mintegy 5000-7000 gyermek fogantatásánál alkalmazzák az intracitoplazmatikus spermainjekciós eljárást.

Megjelent: Medical Tribune News Service

ICSI, intracitoplazmatikus, spermainjekciós, technika, farkastorok, meddőség, meddőség elleni kezelés, születési rendellenességek, mesterséges megtermékenyítés

2002-07-31 19:03:47

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop