Hirdetés

A terhességmegszakítás...

A megszakítás előtt nemcsak testi és szellemi felkészülésre van szükség, hanem számos gyakorlati ismeretre is. Az egyik páciens - egy vállalat vezetője - mesélte el nekem a következőket:

abortusz, terhességmegszakítás |

Az abortusz 1997 ;   SubRosa Kiadó | Rákóczi, I.

"Nem tudtam elhinni, hogy mi történik velem. Munkahelyemen vezető beosztásban vagyok. Minden nap döntést hozok, de amikor abortuszra mentem be a kórházba, úgy viselkedtem, mint egy ideges tinédzser. Senki sem mondott semmit, és én pedig nem panaszkodtam, és nem is kérdeztem semmit. "

Természetesen van, ahol a jelentkezőket empátiával fogadják és segítenek nekik ebben a nehéz helyzetben. Más kórházakban esetleg nem ilyen jó a fogadtatás: vannak olyanok, akik ellenzik az abortuszt, ezért nem segítőkészek, pedig arany igazság, ha minél többet tud valaki arról, ami vele történni fog, annál kevésbé fél. A következőkben ebben szeretnék egy kicsit segíteni.

A munkahelyről való távolmaradás

A terhességmegszakítás után néhány napig pihenni kell. Általában a 12. héten belüli megszakítás után legtöbb esetben 2 nap elegendő. Amennyiben az abortusz ezen az időn túl történt, akkor 1-2 hétre is szükség lehet. Természetesen egyénileg különbözik az abortusz utáni gyógyulási folyamat és elméletileg már 24 óra múlva lehetne dolgozni, ez azonban semmiképp sem javasolható!

Mit mondjunk el a munkahelyen? Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie. Gyakran nem kívánatos, hogy a terhességmegszakítás tényét a munkahelyen mindenki megtudja. Ilyenkor "nőgyógyászati problémáról" vagy "cikluszavarról" lehet beszélni (ez végül is igaz).

Kinek adhat információt a kórház?

Általában az osztály valamennyi dolgozója (orvosok, nővérek, műtősnők stb.) csak a terhességmegszakításra jelentkező hozzájárulásával adhat bármilyen információt vele kapcsolatban!

A hazatérés megtervezése

Előre meg kell beszélni, hogy a partner vagy valamelyik családtag mikor jöjjön a műtét után a betegért, semmiképp sem tanácsos egyedül hazamenni és lehetőleg az abortusz utáni első éjszakát se töltse senki egyedül otthon.

Ehhez tudni kell, hogy milyen hosszú lesz a kórházi tartózkodás. Ha egynapos a bent tartózkodás, akkor papucsot, köntöst, az állandóan szedett gyógyszereket, betétet kell bevinni. Ha csak egy éjszakát kell is a kórházban tölteni, akkor már több dolog is szükséges az előzőeken kívül: hálóing, törülköző, tisztálkodási szerek.

A kórházi felvétel

Mindenki előre tudja a terhességmegszakítás helyét és időpontját: mikor és hol kell a kórházban jelentkezni. Az osztályra megérkezve a felvétel következik, ahol személyes adatok (név, cím, telefonszám stb.) kerülnek rögzítésre. Kórházanként különböző laboratóriumi vizsgálatokat végezhetnek (vizelet-, vérvizsgálat).

A vércsoportról szóló hivatalos igazolást mindenkinek magával kell vinni! (Ha nincs erről írásos lelete, addig nem lehet a beavatkozást elvégezni, amíg meg nem határozták a vércsoportot!)

Étkezés, folyadékfogyasztás

Minden sebészeti beavatkozás veszélye - ha altatásban történik - a hányás okozta ritka, de súlyos szövődmény. Ezért alapszabály, hogy a műtétre csak üres gyomorral kerülhet sor, vagyis az utolsó 6-8 órában semmit sem szabad fogyasztani. Amennyiben rendszeresen tablettát kell bevennie, az minimális vízzel - orvosi javaslatra - ritkán megengedhető.

Ezenkívül nem szabad semmiféle ételt, folyadékot fogyasztani, cigarettát szívni, egyáltalán semmit sem lehet szájon át bevenni. Még egy csésze teát vagy kávét sem, sőt cukrot szopogatni vagy rágógumit rágni sem szabad.!

A műtéti előkészítés

A műtét előtti előkészítés kórházanként változó lehet, de alapvetően nem különbözik. Lehetséges, hogy beöntést adnak, és a szeméremszőrzetet is leborotválják - ez azonban ritkán fordul elő. Közvetlenül műtét előtt minden ékszert (célszerűbb otthon hagyni) és a kivehető fogakat megfelelően el kell helyezni.

Fájdalomcsillapítás, illetve altatás a műtét során

A terhességmegszakítások egy része altatásban történik, máshol helyi érzéstelenítést alkalmaznak. Az altatás során teljes öntudatlan állapot lép fel, míg a helyi érzéstelenítés esetén öntudatánál marad, de nincs fájdalomérzés. Az utóbbi esetben a méhszáj köré helyi érzéstelenítő oldatot (lidocaint) adnak és ezzel a méhszáj érzéstelenné válik. Általános anesztéziában, azaz altatásban a műtét előtt nyugtató injekciót szoktak adni, hogy már a műtőbe kábult állapotban kerüljön a terhes nő. A műtőben az altatóorvos a kar egyik vénájába altatószert juttat. Az altatóorvos azt szokta kéri, hogy számoljon 10-ig, de általában mindenki csak 5-ig jut a számolásban, és már alszik is...

abortusz, terhességmegszakítás

2003-07-04 10:19:40

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop