Hirdetés

Könnyű "nehéz napok"

A hormonháztartás változásai miatt különböző testi tünetek lépnek fel. Melyek ezek? A has felpuffadása, a mell fájdalmas feszülése, a lábak megduzzadása, testsúlynövekedés, szédülés, rosszullét, hányinger, keringési zavarok, alhasi görcsök, gyakori hangulatingadozás, depresszió, leküzdhetetlen édességigény. Szerencsére mindenkinél csak néhány szokott megjelenni ezek közül, és azok is általában 3-4 napig tartanak. BEFOLYÁSOLJA A LELKIÁLLAPOT?

hormonháztartás, Menstruációs zavarok, Vérzészavar, Vérzés zavar, Menstruációs zavar, hormon, depresszió |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Déri, K.

A nők több mint 80 százalékának kisebb-nagyobb problémákat okoz a menstruációt közvetlenül megelőző időszak. Hiszti ez, vagy valódi panasz?

A tünetek erősségére a psziché is hatással van.

Ha konfliktusunk van a partnerünkkel, ha erős nyomás alatt állunk, ha úgy érezzük, a környezetünk túl sokat vár el tőlünk, vagy épp ellenkezőleg: túl kevéssé vesznek számításba minket, az átlagosnál sokkal erősebben jelentkeznek a tünetek. Hiszen a lelkiállapot befolyásolja az agyalapi mirigy (hipofízis) működését, ezáltal a hormonháztartást is.

MINDENKINÉL MÁS ?

Nő és nő között óriási különbségek lehetnek, lelki alkatban, testfelépítésben egyaránt. Ehhez járul még az eltérő életmód, így nem csoda, hogy nincs két nő, akinél egyforma tünetekkel járna a PMS.

  • A rendszeresen sportoló nőket kevésbé viseli meg a menstruáció előtti időszak.
  • Az egyoldalú, zsíros, sok sót tartalmazó étrenden élők esetében sokkal súlyosabbak a tünetek.
  • Döntő lehet a lelki beállítottság, amely általában az anyai nevelés következménye. Azok a nők, akik negatívan állnak a nemiséghez, jóval erősebb fájdalmakat éreznek a menstruációt megelőző napokban, illetve a ciklus ideje alatt.
VESZÉLYESEK A PANASZOK?

A tünetek ugyan kellemetlenek, de nem veszélyesek. Sokféleségük miatt azonban könnyen összetéveszthetők más egészségügyi problémákkal, olykor komoly betegségekkel is, mint például a pajzsmirigytúltengéssel, a medence gyulladásos folyamataival vagy akár a mell jóindulatú vagy rákos elváltozásaival. Ilyenkor fontos, hogy megfigyeljük, mikor jelentkeznek a tünetek, és főleg, hogy elmúlnak-e a menstruációs vérzés beköszöntével. FORDULJUNK ORVOSHOZ?

Ha a tipikus PMS-tünetek a menstruáció alatt sem tűnnek el, vagy különösen erős fájdalmaink vannak, és a munkaképesség is csökken, érdemes szakemberhez (orvoshoz, természetgyógyászhoz) fordulni. A rendszeresen jelentkező kellemetlen tünetek enyhítésére is sok természetes módszer használható: akupunktúra, homeopátia, gyógynövények, neurálterápia. HASZNÁLJUNK-E GYÓGYSZEREKET?

A hormonkészítmények feladata az ösztrogén-progeszteron háztartás egyensúlyának helyreállítása, ezáltal valóban csökkenthetik valamelyest a premenstruációs tüneteket. De az ilyen készítmények használatával gátoljuk a természetes folyamatokat. Ráadásul hosszú távon ahelyett, hogy enyhítenénk a tüneteket, tovább súlyosbítjuk azokat, hiszen a normális hormontermelést blokkoljuk.

A szintetikus progeszteron adagolása gyakran testsúlygyarapodáshoz, fejfájáshoz, illetve a láb megduzzadásához vezet. BEFOLYÁSOLJA-E AZ IDŐJÁRÁS A TÜNETEKET?

Igen! Borús időben sokkal kellemetlenebbek a panaszok. A fény hiánya miatt depresszió léphet fel, mert a fény serkenti a "boldogsághormon" (szerotonin) termelését, és gátolja a melatonin produkciót.

  • A homeopátia is segítségünkre lehet a tünetek enyhítésében: alhasi görcsök, idegesség, ingerültség esetén a Chamomilla D6-ot, hátpanaszok és ingerlékenység esetében a Nux vomica D12-t, farkaséhség és puffadásos tünetek jelentkezések or pedig a Lycopodium D12-t szokás javasolni.
  • Gyógynövényeink közül a barátcserje segít a hormonháztartás egyensúlyának helyrebillentésében. A macskagyökér nyugtató, a kamilla és a cickafark görcsoldó hatású, a gyermekláncfű vízhajtó, az orbáncfű antidepresszáns, a ginszeng pedig megőrzi a teljesítőképességet.

MIT TEHETÜNK?

  • A legfontosabb a megfelelő hozzáállás: vegyük tudomásul, hogy ilyenkor gyengébbek vagyunk, kíméljük, kényeztessük magunkat egy kicsit! Menjünk el sétálni! Nyúljunk el az ágyon, és olvassunk!
  • Lazítsunk tudatosan, használjuk a különböző relaxációs technikákat!
  • Ha nem várunk mást magunktól, mint amire képesek vagyunk, ezt az időszakot is pozitívan éljük meg, és fizikai tüneteink is enyhülnek. Ilyenkor a szervezetünk alkalmatlan bármilyen kitartó figyelmet és erőfeszítést igénylő tevékenységre, viszont "rövid távon" jobban teljesít, mint egyébként.
  • A megfelelő táplálkozás és a vitaminbevitel fontosságáról már ejtettünk pár szót. Ha aluszékonyak vagyunk, és úgy érezzük, depresszió kerülget, a természetes fény mellett hasznos lehet egy magnéziumból, cinkből, A- és B6-vitaminból álló keverék



A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
hormonháztartás, Menstruációs zavarok, Vérzészavar, Vérzés zavar, Menstruációs zavar, hormon, depresszió

2002-07-25 15:42:24

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop