Hirdetés

Hatékonyabbá válhat a migrén kezelése

A migrén az európai lakosság közel 15 százalékát érinti, de a rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás szindróma gyógyszeres kezelése nem mindig kielégítő. A migrén egyike a legjelentősebb társadalmi-gazdasági terhekkel járó agyi kórképeknek, az Egészségügyi Világszervezet pedig a legsúlyosabb életminőség romlást és munkaképesség csökkenést okozó betegségek között a 12. helyre sorolta.

migrén, fejfájás, kezelés |

InforMed Hírek13   InforMed


E súlyos egészségügyi probléma megoldására indították az uniós EUROHEADPAIN kutatási programot, amelyben a Szegedi Tudományegyetem kutatócsoportjai is részt vesznek, a kelet-európai régióból egyedül, mondta Vécsei László, az MTA rendes tagja, az SZTE ÁOK Neurológiai Klinikájának igazgatója, az MTA-SZTE Idegtudományi Kutatócsoport vezetője.

Az 5,9 millió eurós támogatással 2014-ben indított négyéves kutatási program feladata a migrénes fejfájás patomechanizmusának vizsgálata és új kezelési lehetőségek kidolgozása.

A kutatók állatkísérletes és humán vizsgálatok révén a migrénes fejfájás kialakulásában és súlyosbodásában szerepet játszó tényezők és mechanizmusok azonosítását tűzték ki célul.

A fejfájást provokáló molekulák hatásmechanizmusának felderítése képes lehet a migrént kiváltó folyamatokat megváltoztatni, új vegyületek kifejleszteni a migrén hatékonyabb és kevesebb mellékhatással járó kezeléséhez, valamint alternatív neuromodulációs technikák kidolgozására.

A szegedi csoport feladata a migrén olyan új állatkísérletes modelljének kidolgozása és beállítása, amely alkalmas a kinurenin-analógok mint lehetséges új gyógyszerjelölt vegyületek tesztelésére.

A kinureninek az emberi szervezetben is megtalálható vegyületek, amelyek az egyik esszenciális aminosav, a triptofán lebontása során keletkeznek, és fontos szerepet játszanak az idegrendszeri kórképek kialakulásában. A triptofán lebontási útvonalán ugyanis egyaránt keletkeznek neuroprotektív, azaz védő, valamint neurotoxikus, vagyis káros anyagok. A kinurénsav, a neuroprotektív komponensek közé tartozó vegyület, mely képes pozitívan befolyásolni számos neurológiai betegség, például a migrén, a Huntington-kór, a Parkinson-kór vagy a gyulladásos folyamatok kimenetelét.

A kinurénsav hátránya, hogy nehezen jut át vér-agy gáton, ami jelentősen korlátozza a vegyület alkalmazhatóságát, ezért új, kinurénsav szerű molekulák fejlesztésébe kezdtek, amelyek még hatékonyabbak is lehetnek a migrén és más neurológiai kórképek kezelésében.

További feladat megfelelő kísérleti állatmodell kialakítása és új migrén modell kialakítása és beállítása, amely elektrofiziológiai és kémiai úton is próbál migrénszerű változásokat kiváltani az állat szervezetében.

Forrás: MTA

migrén, fejfájás, kezelés

2015-09-23 22:42:21

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop