Hirdetés

A pénisz betegségei

A hímvessző és a húgycső közös telepből fejlődik, ezért gyakoriak a fejlődési rendellenességek. Az alábbiakban röviden ismertetjük a pénisz leggyakoribb betegségeit.

pénisz, letapadás, fitymaszűkület, parafimózis, péniszdaganat |

InforMed Hírek15   InforMed | Romics, I.


Sejtes letapadás (celluláris adhézió)

A lényege az, hogy a fityma belső lemeze és a makk össze van tapadva. Ez kisebb-nagyobb mértékben minden újszülött fiúgyermekben előfordul. A leválasztás műtét nélkül, kis manipulációval elvégezhető.

A makkon gyakran seb keletkezik a leválasztás után, ezért sok szakember csak akkor javasolja elvégezni a műtétet, ha a gyermek már szobatiszta. A leválasztás után néhány napos kamillás borogatás hatására a felületes hámsérülés meggyógyul.

Fitymaszűkület (phimosis)

A fityma szűkülete minden korban előfordul. Kisfiúknál veleszületett, bár ha a fityma nem húzható hátra, a makkot nehéz tisztítani. Tizen-huszonéves korban manifesztálódik a relatív fitymaszűkület.

Ebben az esetben petyhüdt állapotban a fityma visszahúzható, tisztálkodási nehézség nincs, de erekció esetén a fityma hátracsúszása fájdalmas, a makk mögött egy szorító gyűrűt képez és a közösülés fájdalmat okoz.

A negyedik-ötödik évtized után kezdődik az újabb "fitymaszűkület-hullám"; leggyakrabban cukorbetegség áll a szűkület mögött, a beteg gyakran nem is tudja, hogy diabéteszes. Phimosis lehet a diabétesz első tünete. Ezeknél a betegeknél a fityma megvastagodott, gyulladásos, berepedezik, fájdalmas.

A megoldás a fenti esetekben a körülmetélés - a fityma eltávolítása. Ez az iszlám és zsidó vallás követőinél rituális műtét. A körülmetélt férfiaknál kevesebb is a péniszrák, amely összefüggésben van a higiéniával. Ez az egyik legrégebbi műtét.

A teljes fitymaeltávolítás mellett több tucat műtéti eljárás ismert: a fityma bemetszése, részleges eltávolítás stb., de ezek esztétikailag nem mindig tökéletesek, sokszor hegesednek vagy újabb szűkület kialakulásához vezetnek.

Paraphimosis

Ha a szűk fityma a makk mögé csúszik, ott gyűrűszerűen elszűkíti a péniszt és a makkból a vér visszafolyását gátolja, a megduzzadt makkon keresztül a fityma már nem húzható vissza. Fájdalmas, a pénisz egy részének elhalásához vezet. Orvoshoz későn kerülő betegnél, ha a fityma kézzel (műfogással) nem húzható vissza, műtétet kell végezni.

Epispadiasis

A pénisz fejlődése során a különböző helyről induló szövetek összenövési zavara, ha a pénisz felső felszínén végig egy árok "fut", amely egészen a hólyagig terjedhet és a hólyag sem záródik. A hólyag felett bőr sincs, így a hólyag nyitott a külvilág felé (extrophia vesicae urinariae). Szerencsére ritka, de súlyos betegség, többszörös műtéti korrekció szükséges.

Hypospadiasis

A húgycső alul lehet részben vagy teljesen nyitott. Leggyakoribb, ha a húgycsőnyitottság csak a makkra terjed, ilyenkor a húgycsőnyílás nem a makk csúcsán, hanem hátrébb van. Műtéttel ez a fejlődési rendellenesség helyrehozható.

A pénisz gyulladásos betegségei

Leggyakoribbak a makk és a fityma különböző elváltozásai. Ezek lehetnek szexuális úton terjedő betegségek, de hiányos higiéne miatt is előfordulhatnak. Kialakulásukat elősegíti az immunszuppresszív kezelés, vagy a cukorbetegség. A herpes genitalis kicsi, fájdalmas hólyagjait vírus okozza. A cavernitis a barlangos test bakteriális gyulladása. Súlyos szeptikus, lázas állapottal jár. Antibiotikus kezelés mellett gyakran műtét is szükséges.

Priapismus

A pénisz szexuális inger, kéjérzés nélküli erekciója, amely hosszú órákig, orvosi segítség nélkül napokig is tarthat. Oka az esetek felében ismeretlen, más esetekben különböző vérképzési betegségek, véralvadási zavarok vannak a háttérben.

A betegség megoldása a vér leszívása, konyhasós átmosás, vagy ha ez nem jár sikerrel, műtétileg kell olyan érösszeköttetést készíteni, amelynek segítségével a vér elvezethető lesz.

Pénisz daganat

Leggyakrabban az 5. és 6. évtizedben fordul elő. A pénisz daganata Indiában, Afrikában és Délkelet-Ázsiában az összes urológiai daganatok 30%-a, míg Amerikában és Európában körülbelül 3%-a. Oka ismeretlen.

Fitymaszűkület esetén gyakrabban, míg körülmetélt férfiakban az átlagnál ritkábban fordul elő péniszrák. Ezek alapján feltételezik, hogy a smegma váladékrekedés okozta krónikus gyulladás rákkeltő lehet. A pénisz jóindulatú daganatai az atheroma, fibroma, lipóma, haemangioma és a condyloma acuminatum.

A pénisz daganatot gyakran a makk gyulladása vagy fitymaszűkület kíséri. Kezdetben kis vörös folt látható a makkon, majd csomószerűvé alakul, végül széteső, váladékozó, bűzös daganattá válik.

Diagnózisa egyszerű. Megtekintése felvetheti a péniszrák gyanúját. Minden esetben biopsziával kell bizonyítani a rosszindulatúságot. Minden, felnőttkorban eltávolított fityma szövettani vizsgálata kötelező. A daganat kiterjedését tapintással, illetve ultrahanggal is meghatározhatjuk. A nyirokcsomó-áttétek bizonyítása CT-vel vagy finom tűbiopsziával történik.

A rosszindulatú péniszdaganatok kezelése a daganat kiterjedésétől függ. Kis, lokális daganat kimetszése, vagy a pénisz részleges amputációja kielégítő lehet. Felületes daganatok lézerkezelése is alkalmazható.

Előrehaladt esetekben a pénisz amputációja szükséges, melyet a herezacskó és a herék együttes eltávolításával és mindkét oldali lágyéki nyirokcsomók eltávolításával lehet kiegészíteni.

A péniszrák nem érzékeny sugárra. Kiegészítő kemoterápiás kezelés eredményes lehet.



pénisz, letapadás, fitymaszűkület, parafimózis, péniszdaganat

2018-10-24 18:37:17

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop