Hirdetés

Férfi nemi szervek

A férfi és a nő külső alkatban is különbözik, de a jellegzetes különbségeket a külső és a belső nemi szervek szabják meg. A férfi csírasejt, a spermium a herékben termelődik. A here egyik részében a spermiumok, a másikban pedig a férfi nemi hormonok termelődnek.

here, mellékhere, pénisz, hímvesszú, ondó, spermium |

Orvos a családban 1991 ;   Medicina Kiadó | Szendei, Á.

A here páros szerv, Egy-egy here felnőttben galambtojásnyi nagyságú, és a mellékherékkel együtt kötőszövetes tok veszi körül. A herék és a mellékherék a zsákszerű herezacskóban helyezkednek el. A zacskó bőrében simaizomréteg található, amely hidegre összehúzódik, melegre ellazul, és ezáltal biztosítja a here különleges hőszabályozását. A herékben ugyanis az ondósejtek képzéséhez, ill. éréséhez a normális testhőmérsékletnél 2-3 °C-kal alacsonyabb hőmérsékletre van szükség. A túl szűk nadrágok, amelyek a herék szabad mozgását gátolják és a testhez szorítják, akár átmenetileg gátolhatják a megtermékenyítő képességet. Ezért kell a nemi érés előtt, akár gyógyszerrel, akár műtéttel gondoskodni arról, hogy a herezacskóba le nem szállt herék a helyükre kerüljenek. Ha ez nem történik meg, a közösülési képesség meglehet ugyan, de a megtermékenyítő képesség érett spermiumok hiányában zavart szenved.

Az egyes herékben mintegy 250-300 herecsatorna van, ahol a spermiumok képződnek. Ezek a csatornák 10-15 tágabb csőbe szedődnek össze, amelyek a mellékhere fejébe nyílnak.

A mellékherék félhold alakban a herék belső domborulatán fekszenek és ellenoldali végük az ondózsinórban folytatódik. A mellékherék csatornarendszere a mindössze 4-5 cm hosszú képletben mintegy 2 métert tesz ki. Szerepük még nem teljesen ismert, valószínűleg a spermiumok érlelését segítik elő. A mellékherék csatornáiban körkörös simaizomzat van, amelynek összehúzódása a spermiumok továbbítására szolgál.

Az ondózsinór a mellékhere végéből kiindulva, a lágyékcsatornán át erek és idegek társaságában lép be a hasüregbe; a húgyhólyag alsó részén a prosztatához fekszik és itt egyesül a hólyag és a prosztata közt fekvő ondóhólyag-kivezető csővel. Ez a közös cső a húgycső hátsó részében, az ondódombon torkollik a húgycsőbe.

Az ondóhólyag olyan mirigy, amely nemcsak tárolja, hanem a mozgáshoz szükséges energiával is ellátja a spermiumokat.

A prosztata vagy dülmirigy gesztenye alakú és nagyságú. A húgyhólyag, alatt fekszik. A húgycső középen fúrja át. Mintegy 18-20, a közös ondóvezeték beszájadzása mellett nyíló csőnyíláson át kerül váladéka a húgycsőbe. Ez a váladék teszi ki az ondó legnagyobb részét és biztosítja az ondósejtek mozgását és anyagcseréjét.

A hímvessző (pénisz) két barlangos testből áll, amelynek végén a makk foglal helyet. A két barlangos test közepén, alul fut a mintegy 20 cm hosszú húgycső, amelyet záróizom választ el a húgyhólyagtól. A húgycsőben apró mirigyek vannak, amelyek a húgycsövet síkosítják és könnyítik az ondó kilövellését. A hímvesszőt laza kötőszövettel bélelt bőr takarja, amelynek szabadon álló véggé fitymának nevezik. A fityma normális körülmények között könnyen visszahúzható a makkról, bár teljes hátrahúzását a makkon alul tapadó bőrredő, a fék gátolja. A makk és a fityma között fehéres, jellegzetes szagú váladék - a smegma - gyűlik meg, amely ápolatlan emberek esetében rendkívül bűzös lehet.

Nemi izgalom hatására, amelyet elsősorban erotikus, pszichés elképzelések, majd látási, tapintási, esetleg szagingerrel fokoznak, a barlangos testbe vezető verőerek kitágulnak és a barlangok megtelnek vérrel, miközben a vért elvezető erek elzáródnak. A felgyülemlő vér merevíti meg a hímvesszőt; ezt hívják erekciónak. Ezt a folyamatot a gerincvelő reflexközpontja szabályozza, amely azonban szoros kapcsolatban áll a nagyagykéreggel: az agykéreg részint a hímvessző-merevedést serkentheti, részint félelem, undor vagy lelkiismeret-furdalás révén - gátolhatja. Közösüléskor a hímvesszőnek a hüvelybordázathoz való ritmikus dörzsölődése, valamint lelki, idegrendszeri élmények részben a gerincvelői, részben az agyi nemi központban olyan izgalmi állapotot váltanak ki, amely reflexkisüléshez vezet. Ez a reflex azzal jár, hogy kéjérzet kíséretében az ondóhólyagban felgyűlt váladék a húgycsövön keresztül kiürül. Ez a magömlés vagy ejakuláció. Az ejakuláció első szakaszában az ondóhólyag és a prosztata, valamint az ondózsinór simaizomzata belelövelli az ondót a hátsó húgycsőbe, majd a barlangos testek és a gátizomzat összehúzódásának következtében onnan lövell ki a kb. 3-4 cm3 tejszerű, sajátságos szagú ondó. Az ondó egy cm3-ében 60-120 millió spermium van, 3-4-ben tehát összesen 2-500 millió. Több, egymást követő ejakuláció során az ondóváladék mennyisége nem, csupán a spermiumok száma csökken. Három nap múlva azonban ismét eléri az eredeti értéket.

A spermium 50-60 ezredmilliméter hosszú, szabad szemmel nem látható, mikroszkóppal tekintve ebihalhoz hasonló képlet. Fejből, nyakból, testből és farokból áll. A farok a spermium mozgását biztosítja, a fej a női petesejt átfúrását végzi.

here, mellékhere, pénisz, hímvesszú, ondó, spermium

2002-11-19 20:03:50

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop