Hirdetés

COPD Világnap 2006. november 15.

Az Egészségügyi Világszervezet idén november 15-ét jelölte ki a krónikus obstruktív légúti betegség, a COPD Világnapjaként, a betegek felé az alábbi üzenetet küldve: „A légszomjra van segítség!”

COPD, dohányzás |

InforMed Hírek 2006 ;4   InforMed | Herjavecz, I.

A sajtótájékoztató célja a lakosság tájékoztatása a COPD, a súlyos krónikus obstruktív légúti betegség mibenlétéről és valódi veszélyeiről. Szemben más súlyos krónikus betegségekkel a COPD-ről mint betegségről a lakosság nem tud, annak ellenére, hogy napjainkban ez az 5. leggyakoribb halálok Európában és előrejelzések szerint 2010-re a 4. vezető halálok lesz, amit csak a szívinfarktus, az agyvérzés és a tüdőrák előz meg. Jelenleg a világ 40 év feletti lakosságának kb. 10 százaléka COPD-s. A tüdőrák és a COPD egyaránt a dohányzás következménye. A COPD-és betegek 80-90%-a dohányos!

A betegség lényege, hogy a dohányfüst káros összetevői az évek folyamán a tüdő krónikus gyulladását okozzák. Ennek következtében köhögés, köpetürítés, majd fokozódó légszomj, „levegőtlenség” alakul ki, amely a betegség előrehaladott stádiumában korlátozza a betegek mozgását, fizikai terhelhetőségét, rontja életminőségüket. Végül a tüdő nem képes a szervezet oxigén ellátását biztosítani, a betegségnek ebben a stádiumában folyamatos otthoni oxigén terápia válik szükségessé.

A COPD tünetei és diagnosztizálása: A betegség első jele rendszerint a krónikus köhögés és köpetürítés, főként a reggeli, ébredés utáni órákban. A legtöbb beteg ezekkel a kezdeti, figyelmeztető tünetekkel még nem, csak a később kialakuló nehézlégzéssel fordul orvoshoz. A légszomj nem az időskorral együtt járó természetes jelenség! Az eleinte kizárólag fizikai terhelésre fellépő légszomj az évek folyamán, a tüdő funkciójának folyamatos romlásával arányosan, fokozatosan súlyosbodik. A betegség diagnosztizálása egyszerű légzésfunkciós méréssel történik. Egyetlen fújásból a COPD fennállása nagy valószínűséggel megállapítható.

A COPD kezelése

A gyógyszeres terápia a betegség súlyosságától függ és hörgőtágító hatású gyógyszerek, valamint gyulladáscsökkentők rendszeres belégzéséből áll. Ezek a készítmények
enyhítik a légszomjat és növelik a fizikai terhelhetőséget, némileg csökkentik a tüdő működésének folyamatos romlását. Örvendetes, hogy ma már rendelkezünk olyan gyógyszerekkel, amelyek lehetővé teszik, hogy a COPD-s betegek is teljes életet élhessenek. A betegség progressziójának a megfékezésében a leghatékonyabb módszer azonban a dohányzás teljes elhagyása!

A COPD prevenciója: a dohányzási szokások megváltoztatása! A cél az, hogy ne szokjanak rá a fiatalok a dohányzásra! Kialakult COPD-ben a dohányzás elhagyása a betegség kezdeti fázisában megállítja, vagy csökkenti a tüdő működésének romlását!

A betegség felismerése a korai stádiumban szűrővizsgálattal lehetséges. A tüdőgondozókban egyszerű légzésfunkciós méréssel a COPD diagnosztizálható. Ezért a Magyar Tüdőgyógyász Társaság a COPD Világnapján arra kéri a dohányos lakosságot, hogy krónikus köhögés, akár enyhe légszomj esetén forduljanak háziorvosukhoz, vagy keressék fel tüdőgondozójukat!
A korán felismert betegség megfékezhető!

Dr. Herjavecz Irén
a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke
COPD, dohányzás

2006-11-13 19:43:29

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop