Hirdetés

Makacs nátha

Többnyire a megfázás három nap alatt érkezik meg, három napig tombol, és három nap, amíg lecseng. Ez azonban már egyre kevésbé igaz. Az emberek többsége egész télen át szenved a náthától, tüsszög, fújja az orrát, kapar a torka, köhög, fáj a feje, levert. Néha rövid időre enyhülnek a tünetek, egyesek átmenetileg teljesen eltűnnek, majd újra fellángolnak. És amikor végre az első tavaszi napsugár kicsalja az embert a szabad levegőre, a hétvégét végre kint lehet tölteni, sétálgatunk vagy üldögélünk a kávéház teraszán újra kezdődik elölről az egész! Úgy érezzük, hogy a megfázás még mindig ott bujkál bennünk, és soha nem lesz vége.

nátha.megfázás, fertőzés |

Ideál - Reforméletmód magazin   Celsus Kft. | Jeni, Zs.

Makacs nátha

Már épp azt hittük, hogy kilábaltunk belőle, amikor elölről kezdődik az egész: folyik az orr, kapar a torok. Legfőbb ideje egy valóban hatásos - elsősegélyprogramnak".Mi az oka?

A megfázás is egy vírusfertőzés. Ez az esetek 99 százalékában magától gyógyul. A vírusnak egy hét után már nyoma sincs. De még mindig vannak a nyálkahártyában olyan gyulladásos folyamatok, melyeket gyógyítani kell. Két hét után ezen is túlesünk.

Az esetek 20 százalékában azonban a vírusfertőzéshez bakteriális fertőzés is társul mégpedig orrmelléküreg-gyulladás formájában. Az ok: a vírusfertőzés által a nyálkahártya helyi védelme csökkent. És azok a baktériumok, melyeket minden ember belélegez hiszen nem steril levegőt szívunk és valamenynyiünk szájában, orrában és torkában bent vannak támadásba lendülnek. Ilyenkor az orvosok felülfertőzésről beszélnek. Vagyis a baktérium - rátelepedett" a vírusfertőzésre. A gyógyulási folyamat ilyenkor általában 14 napig tart. Ezután az ember újra egészségesnek mondható, és 3 hét után el is felejtheti az egészet.

Ám ha ezt a fertőzést nem kezelik ki rendesen, illetve dohányosok esetében a nyálkahártya nem tud teljesen meggyógyulni, egyre hosszabb ideig tart a kilábalás és a megfázás krónikussá válik.

A HELYES KEZELÉS ALAPELVEI
  • Lehetőleg ne szedjünk be azonnal antibiotikumokat, s ha elkezdtük, akkor tartsuk be a 7 napos kúrát.
  • Szedjünk immunerősítőket: shii-take-gombát, kasvirágot, macskakarmot, lapachot, méhpempőt, virágport, Kombucha-kapszulát kúraszerűen, 3-4 hétig legalább.
  • Használjunk homeopátiás szereket: a tüneteknek megfelelően az orvos választja ki, de a gyógyszertárban komplex szerek is kaphatók. A leginkább bevált szerek: Aconitum, Belladonna, Rhus toxicodendron, Bryonia, Phytolacca, Okoubacka.
  • Regeneráljuk a baktériumflóránkat: együnk élőflórás tejtermékeket, szedjünk tejsavbaktérium-kapszulát, együnk tejsavas erjesztésű savanyú káposztát, kovászos uborkát.
  • Csökkentjük a szövetek savasodását: az oxigénhiány, a rossz kiválasztás és táplálkozás fokozza a savtermelődést és ezzel a fertőzés-, gyulladáskészséget. Együnk sok burgonyát, mérsékeljük az állati fehérjék bevitelét, igyunk lúgos gyógy- és ásványvizeket, gyógyteákat.
  • Ha fáj a torkunk, öblögessünk grépfrútmagcseppes vagy propoliszos oldattal, szopogassunk gyógyfüves, illóolajos és fertőtlenítő cukorkákat, esetleg egy kanálka mézet. A teába is csak mézet tegyünk.
  • Sóoldattal öblögessük az orrunkat. A kezelés hatására az orrnyálkahártya leapad, a váladék ki tud folyni.
  • Ápoljuk az orrnyálkahártyát dexpanthenoltartalmú oldattal. Ezt az orrba kell csepegtetni.
  • Inhaláljunk illóolajakkal: például japán gyógynövényolajjal ez egy borsmentakivonat, eukaliptuszolajjal (kisgyermekeknél ne használjuk) vagy kamillával.
  • Igyunk sokat! Mégpedig napi két liter ásványvizet vagy gyógyteát.
  • Két napig maradjunk otthon, ápoljuk magunkat. A séta jót tesz, a száraz levegőjű szoba árt.
  • Köhögés, rekedtség esetén használjunk illóolaj-tartalmú köhögés elleni szirupot.
  • Olvassuk el jelen lapszámunkból a Vízterápiák című cikket, és alkalmazzuk a Kneipp-kúra tippjeit immunerősítésre, légúti panaszokra. Például hideg-meleg váltófürdőt, arcleöntést. Megelőzésképpen a gőzfürdő és a szaunázás is ajánlott.

Extratipp:

Ha stabil a vérkeringése, vegyen egy forró fürdőt, a vízbe csepegtessen illóolajat!

A súlyosabb következmények
  • Többnyire krónikus orrmelléküreg-gyulladásba mehet át. Ennek következményei: teljesítménycsökkenés, fáradtság, levertség, állandó fejfájás elsősorban az orrmelléküreg területén. Ez a fájdalom azonban ki is sugározhat és például fogfájásként jelentkezhet.
  • Néha komolyabb komplikációk is adódhatnak: a genny átkerülhet a szemüregbe, de agyhártyagyulladás is lehet a következménye.
  • Ezért ha úgy érzi, hogy a megfázás krónikussá vált, minden esetben forduljon orvoshoz.
Hogyan kerülhető el a fertőzés?

A megfázást vírusok okozzák, és ezek a vírusok cseppfertőzéssel terjednek emberről emberre. Ezért lehetőleg menjünk távolabb, ha valaki a közelben tüsszög.

A második fertőzésforrás a kéz. A sima felületeken, mint az ajtókilincs vagy a telefonkagyló 24 órán át megmaradnak a kellemetlen vírusok, a bőrön maximum 15 percig. Ezért fontos a gyakori kézmosás. Ha egészséges, ne érjen az arcához, ne dörzsölje meg a szemét, hogy a nyálkahártya ne kerüljön kapcsolatba a kórokozókkal. Tartózkodjunk a kézfogástól és az üdvözléskor adott puszitól.

Extratipp:

Orrcsepp és -spray használatakor ügyeljünk a következőkre: a pipettát (összenyomva) tartsuk  távol az orrunktól. Ez vonatkozik a sprayflakonra is. Ha ugyanis az orrban nyílik szét, az orrváladékot a baktériumokkal együtt szívhatjuk fel és ezt a következő használatkor felvihetjük a nyálkahártyára. A használt spray-t és cseppeket gyógyulás után dobjuk el, akkor is, ha még nem járt le a szavatossága. A flakonban ugyanis hemzsegnek a baktériumok, ezeket újabb használatkor ismét felvihetjük a nyálkahártyára.

A fitt immunrendszer titka
  • A fitt immunrendszer segít a szervezetnek legyőzni a kórokozókat. Az alábbiak fontosak az immunvédelem megerősítéséhez:
  • Sétáljunk naponta legalább fél órát a friss levegőn. Ilyenkor mélyen lélegezzünk az orron keresztül. A megnövekedett oxigénfelvétel erősíti a légutakat.
  • Igyunk naponta legalább három csésze zöld- vagy lapacho- és ginszengteát. Ezek olyan értékes anyagokat tartalmaznak, melyek erősítik a védekező rendszert.
  • A rendszeres szaunázás épp úgy erősíti az immunrendszert, mint a hideg-meleg váltózuhany.
  • A teljes értékű, kiegyensúlyozott táplálkozás, mely vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel látja el a szervezetet, garantálja az immunrendszer épségét. A frissen préselt gyümölcslevek nagyon jó kiegészítők.
  • Az immunrendszer különösen éjjel aktív. Ezért aludjunk sokat.
Érdekes!
  • Amikor eldugul az orrunk, minden kommunikációt lehetetlenné tesz írja le a betegséget pszichológiai szemszögből Thorwald Dethlevsen és Rüdiger Dahlke.
  • Azzal a fenyegetéssel tartunk távol magunktól mindenkit, hogy - ne gyere közelebb, meg vagyok fázva"! Tüsszögésünk is meglehetősen agresszív elhárító fegyver.
  • Beszélgetni való kedvünk legfeljebb arra korlátozódik, hogy valakire - ráugatunk" a köhögésünkkel.
  • Mandulánk megduzzad, nem tudunk már mindent - lenyelni".
  • Elnehezült tagjainkat a felgyülemlett probléma súlya húzza lefelé.
  • E problémák nagy részétől gennyes váladék formájában akarunk megszabadulni. Mennél inkább sikerül, annál jobban megkönnyebbülünk. Így végül minden megfázás mozgásba hoz valamit, s fejlődésünkben egy kis előrelépést jelent. A természetes gyógymód joggal lát a megfázásban egy igen egészséges testi és lelki tisztulási folyamatot.

Aki hajlamos a gyulladásra, megpróbálja elkerülni a konfliktusokat. Fertőzéses megbetegedés esetén a következő kérdéseket tegyük fel magunknak:

1. Melyek azok a konfliktusok, amelyeket nem látok meg a saját életemben?

2. Melyik az a probléma, amelyik elől kitérek?

3. Melyik az a konfliktus, amelynek meglétét nem vallom be magamnak?

Ahhoz, hogy a konfliktus témáját megtaláljuk, figyelembe kell vennünk az érintett szerv vagy testrész szimbolikáját is. 

Mire jó a nyirokmasszázs?

A limfdrenázs során gyengéd pumpáló, köröző mozdulatokkal elősegítjük a nyirokkeringést, és felgyorsítjuk a nyirokcsomókon keresztül történő átáramlást. Ezzel nagyobb fokban és gyorsabban képes a szervezet a kórokozók kiszűrésére és az ellenük folytatott harc megindítására. Ezért különösen ajánljuk visszatérő fertőzések, immungyengeség, melléküreggyulladások kezelésére.

Jó tudni!

Az illóolajok olyan zsírban oldódó anyagok, melyeket a növények levelei, termései, különösen a zsírsejtek raktároznak. Az olajak sokféle anyagból tevődnek össze eddig több mint 3000 különböző, magas hatékonyságú anyagot ismernek. Ez magyarázza felhasználásuk sokrétűségét. Sok tudományos tanulmány igazolja az olajak gyógyerejét. Még antibiotikus hatásuk is lehet. Megfázás esetén inhalálva folyékonnyá teszik a váladékot a tüdőben, az agy- és orrmelléküregekben.




A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.
nátha.megfázás, fertőzés

2002-07-25 12:45:11

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop