Hirdetés

Gazdavédő peptid mikróbák ellen

Egy Dél-Indiában élő, teniszlabdányi, tarka béka bőrváladékában találtak vírusokat és baktériumokat elpusztító molekulákat, írják a Kerala-i Radzsiv Gandhi biotechnológiai központ és az Emory Egyetem kutatói az Immunity című szaklapban megjelent tanulmányukban.

vírus, baktérium, hydrophylax bahuvistara, peptid |

InforMed Hírek14   InforMed | MTI


A Hydrophylax bahuvistara nevű békafaj váladékának egyik peptid molekulája az emberi influenzavírus sokféle törzse ellen hatékony. Úgy működik, hogy rátapad egy - sok influenzavírus-törzsben azonos - fehérjére, ezáltal laboratóriumi kísérletekben vírustörzsek tucatjait volt képes elpusztítani az 1934-től máig archiváltak közül.

Az újonnan azonosított peptidet uruminnak nevezték el egy hajlékony pengéjű kard, az urumi után, amely úgy csap le, mint a korbács és szintén az indiai Kerala tartományból származik, mint a béka.

Mikrobaölő gazdavédő peptidet szinte minden állat szervezete előállít, a kutatók éppen csak elkezdték rendszerezni őket. A gazdavédő peptidek forrásai közül a legtöbb figyelmet eddig a békák kapták, mivel bőrváladékukból viszonylag egyszerű izolálni a molekulákat, kis áramütés, vagy bőrük porral bedörzsölése kiválasztja a gazdavédő peptideket.

A kutatók a béka 32 gazdavédő peptidje közül négyet találtak, amelyek az influenzavírusok ellen is hatásosnak bizonyultak. A négyből három a laboratóriumi kísérletekben, ahol emberi vörösvértesteket vegyítettek ezekkel a peptidekkel, mérgezőnek mutatkozott, a negyedik, az urumin azonban nem ártott a sejteknek, az influenzavírusokat viszont elpusztította.

A vírusok egy felszíni fehérjéje, a hemaglutinin a vírusnak azért kell, hogy a sejtekbe behatolhasson. Az urumin rátapad, ezzel destabilizálja a vírust, ami ezután elpusztul.

vírus, baktérium, hydrophylax bahuvistara, peptid

2017-04-21 22:24:24

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop