Hirdetés

A védőoltásokról (5.) - Ami a megbetegedési veszély miatt kötelező

Csak bizonyos embereknek, bizonyos körülmények között kötelező. Ha olyan megbetegedés fordul elő - a tetanusz kivételével -, mely ellen van védőoltás és az életkorhoz kötötten kötelező, akkor a beteg környezetében élők oltottságát azonnal megvizsgáljuk, a hiányt pótoljuk, illetve ha szükséges, emlékeztető oltást végzünk.

védőoltás, májgyulladás, tetanusz, veszettség, hastífusz |

Gyógy-ír   Kisalföld | Nagy, M.

Torokgyík, szamárköhögés, kanyaró, rózsahimlő, mumpsz előfordulásakor a beteg környezetében az életkorhoz kötötten kötelező oltásoknál alkalmazott oltóanyagot használjuk.

Kanyaró

Kanyaró esetében egy új oltásmódra is szükség lehet. Ha a kanyarós beteg környezetében 15 hónapos kor alatti csecsemő van, aki koránál fogva oltásban még nem részesülhetett, kész ellenanyagot, azaz passzív oltást kap. Az oltás hatása azonnal jelentkezik, de kb. csak négy hétig tart. Ez az idő viszont elegendő arra, hogy az adott esetben védett legyen.

Fertőző májgyulladás

Ugyanezt az ellenanyag-készítményt használjuk a fertőző májgyulladás esetében is a beteg környezetében élők védelmére. Az ellenanyag-készítmény (gamma-globulin) megakadályozza az esetlegesen megfertőzöttek megbetegedését. A fertőző májgyulladást többféle vírus okozhatja, de a gamma-globulin hatásosan csak az "A" vírus ellen véd. Az oltást mégis minél előbb el kell végeznünk, mert ha arra várunk, hogy megállapítsák, milyen vírus okozta a beteg sárgaságát, elmulasztjuk azt az időt, amikor a gamma-globulin hatékonyan kivédi az "A" vírus okozta fertőző májgyulladást. Megfelelő intézkedések hiányában az "A" vírus járványokat is okozhat.

A "B" vírus okozta fertőző májgyulladás (HBV) ellen a gamma-globulin nem nyújt védelmet. Ilyenkor a beteg környezetében élők HBV elleni oltást kapnak. Ugyanezt az oltást kapják az egészségügyi dolgozók is. Ők fokozottan ki vannak téve a fertőzésveszélynek, mivel a vírus vérrel, testváladékokkal terjed. Korábban az egészségügyi dolgozók oltása a központi költségvetésből történt.

1998. július 1-jétől központilag az egészségügyi oktatási intézményben tanulók számára biztosítanak oltóanyagot. A dolgozók részére a munkáltatónak kell felajánlani az oltást.

Mivel a "B" vírus a vérben található, fertőzésveszélynek van kitéve az az újszülött, akinek édesanyja ha tünetmentesen is, de hordozza a vírust. Az újszülött a szülés közben megfertőződhet, ezért azonnal védőoltásra van szüksége. Ilyenkor passzív oltást (ellenanyag-készítményt) és aktív oltást is adunk. Az aktív oltás hatására megindul az ellenanyag-képződés, és mire a készen bejuttatott ellenanyag lebomlik, már ott lesz a saját. 1995 óta a terhesgondozás során szűrővizsgálatot végzünk, hogy megtaláljuk azokat a kismamákat, akiknek vérében "B" vírus van, és felkészüljünk az újszülött oltására. A HBV elleni oltóanyag gyógyszertári forgalomban is kapható: aki szeretne oltásos védettséggel rendelkezni, beszélje meg háziorvosával.

Tetanusz

A megbetegedés emberről emberre nem terjed, a kórokozó sérülés útján jut a szervezetbe. Ezért a sérülés ellátása során kell gondoskodni az egyén tetanusz elleni védelméről. Aki 1941 után született, az életkorhoz kötötten kötelező oltások között tetanusz elleni védőoltásban is részesült. Ha valaki korábban született, az 1986-tól kezdődő "időskorúak tetanusz elleni védőoltási kampányán" részesülhetett oltásban.

A teljes védelemhez kettő pusz egy oltásra van szükség. Aki teljes védelemmel rendelkezik, sérülés esetén elegendő egy emlékeztető aktív oltás, aminek hatására megemelkedik az ellenanyagszint, és a megbetegedés biztonsággal kivédhető. Aki korábban teljes sorozatot nem kapott, passzív-aktív oltásra egyaránt szüksége van.

A passzív oltás a kész ellenanyagot jelenti, amire az azonnali védelem biztosításához van szükség. Ez azonban hamarosan lebomlik, ezért kell az aktív oltás is, hogy a szervezet saját ellenanyagot is termeljen. Célszerű a sérülés miatt elkezdett aktív oltási sorozatot befejezni. Az első oltás után egy hónappal, majd egy évvel kell a második, illetve harmadik oltás. Így a későbbiek során egy esetleges sérülésnél már elegendő csak az emlékeztető aktív oltás.

Veszettség

A fertőzés állatról terjedhet az emberre, állatharapással vagy veszett állat nyúzása során. A veszettség súlyos, mindig halálos kimenetelű megbetegedés, ezért minden olyan esetben, amikor a fertőződés ténye egyértelműen nem zárható ki (a sérülést okozó állat megfigyelésével), védőoltásra van szükség. A hosszú lappangási idő lehetőséget ad az aktív oltás alkalmazására. A teljes védelemhez öt oltás szükséges. Indokolatlan a félelem az oltástól, mert már évek óta modern oltóanyag áll rendelkezésre, melynek nincsenek súlyos szövődményei és a beadása sem jár különösebb fájdalommal.

Hastífusz

Az oltásra azoknak van szüksége, akik munkájuk során fertőzésveszélynek vannak kitéve - szennyvízkezelők, csatornamunkások, laboratóriumban dolgozók -, részükre az oltóanyagot a munkáltatónak kell biztosítani. Egy oltás öt évre nyújt védettséget.

védőoltás, májgyulladás, tetanusz, veszettség, hastífusz

2007-11-27 22:35:48

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop