Hirdetés

Kullancsenkefalitisz védőoltás

védőoltás, kullancsenkefalitisz, oltás, részoltás, kullancs |

Az Orvos válaszol - Dr. Szendei Katalin   InforMed | Szendei, K.

Kedves Doktornő!
Ugyan mostanában, a nyár közeledte miatt a csapból is víz helyett felhívás szól:- Védekezz a kullancsoktól védőoltással!
Mégis felvetődik bennem a kérdés (miután eldöntöttük feleségemmel, hogy felvesszük a védőoltást):
Vajon nem késő ez már? Hiszen május van, a védőoltás pedig három szakaszból áll, ha jól tudom:
Az oltás üteme
Annak érdekében, hogy az oltóanyag biztosan és tartósan hasson, az immunrendszert három részoltással serkentik az ellenanyagok képzésére. Utána három évenként szükséges az emlékeztető oltás.
Az alapoltás
1. részoltás: Az év bármely szakában elkezdhető. Legjobb már a hideg évszakban beadni.
2. részoltás: 1-3 hónappal az 1. részoltás után. Meleg évszakban 14 nappal az első oltás után.
3. részoltás: 9-12 hónappal a 2. részoltást követően.
Az emlékeztető oltások
Három évenként egy emlékeztető oltás biztosítja a védelmet.
Az oltóanyag a patikában receptre kapható. Az oltást az orvos adja be.
Tehát védettséget jövő nyárra szerezhetünk vele, vagy már az első részoltás jelent valamiféle védettséget?
Tudomásom van egy másik fajta oltóanyagról is amely az IMMUNO gyógyszergyár által forgalmazott és egy hónapos védettséget ad és kullancs csípés után is alkalmazható.
Tehát a kérdés adódik: mi a különbség a két védőoltás hatása között, és elkezdhető-e a 3 szakaszos védőoltás felvétele párhuzamosan az 1 hónapos védettséget adó oltás felvételével? (van-e értelme?)
Válaszát előre is köszönöm

Először is egy félreértést szeretnék tisztázni. A védőoltás nem a kullancs ellen véd, hanem a kullancs által terjesztett vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás ellen. Ez a vírus az ARBOvírusok csoportjába tartozik (ARBO= Anthropod Born, tehát ízeltlábúak által terjesztett). De a kullancshoz hasonlóan a szúnyogok is terjeszthetnek, kisrágcsálóakhoz és madarakhoz hasonlóan, bizonyos, agyhártyagyulladást okozó vírust. A kullancsenkefalitisz kivédésére, ha 4 órán belül nem távolítjuk el a kullancsot, aktív és passzív immunizálásra van lehetőség. (Hazánkban két gyár terméle is kapható, ezért eltérő néven szerepel, de ugyanarról az oltásról van szó.)
A passzív védőoltásra (FSME-Bulin-Immuno) csak igen ritkán van szükség, akkor is csak acsípés után 96 órán belül, igen fertőzött területen, többszörös csípés esetén. A passzív védőoltás lényege, hogy "előregyártott ellenanyagot adunk be, szemben az aktív védőoltással, amikor az oltott személy szervezete maga termeli a védőhatású ellenanyagokat. Az aktív védőoltás előnye, hogy a passzív oltás egy hónapig tartó védelmével szemben évekig tart. Természetesen biztos védelem csak a három oltásból álló alapimmunizálás után alakul ki, és mint írja is, 3 évente emlékeztető oltásra van szükség (az FSME-Immuno-Inject mellett a Behring gyár Encepur oltóanyaga ia kapható nálunk).
Míg a vírusos enkefalitisz a csípés után hét-tizennégy nappal jelentkezik, addig a baktérium okozta betegség, mely ellen jelenleg még nincs védőoltás, egészen más formában jelentkezik. A baktérium neve Borellia Burgdorferi. A fertőzés következtében kialakuló tünetegyüttesnek, a Lyme-kórnak első jele a csípés után 3-32 nappal megjelenő vándorló bőrpír. Ezt hetekkel, hónapokkal később izületi, idegrendszeri és szívelváltozások kialakulása. A betegség ugyan nem előzhető meg, viszont antibiotikumokkal jól gyógyítható.
A fentiek alapján a döntés joga az Öné.

A válaszok az orvos és beteg személyes találkozását, illetve az orvosi vizsgálatot nem pótolják!

védőoltás, kullancsenkefalitisz, oltás, részoltás, kullancs

2002-07-11 13:28:20

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop