Hirdetés

Állandó a kórokozókkal folytatott küzdelem

Az emberi szervezet állandó harcban áll a kórokozókkal - hangsúlyozta Erdei Anna akadémikus Immunválaszaink a mindennapi kihívásokra a legújabb eredmények tükrében című hétfői előadásában a Magyar Tudományos Akadémián (MTA).

immunrendszer, fertőzés, kórokozó |

MTI Hírek 2012 ;9

"Immunrendszerünk fő feladata, hogy a kórokozókkal szemben megvédjen minket. Mind környezetünkben, mind a szervezetünkben számos mikroba található, de fontos hangsúlyozni, hogy ezek egy része hasznos. Testtömegünkből 1-1,5 kilogrammot a magunkkal hurcolt baktériumok teszik ki, amelyek hasznosak, és hozzájárulnak szervezetünk életben tartásához, hatékony működéséhez" - mondta a magyar tudomány ünnepének a megnyitóján.

Mint az ELTE immunológiai tanszékén működő, az MTA által támogatott kutatócsoport vezetője rámutatott, a környezetünkben milliárdos nagyságrendben jelenlévő kórokozók ellen viszont folyamatos a harc, amely mindkét fél részéről a túlélésért zajlik, és nem mindig az ember, az orvostudomány kerül ki győztesen. Egyes betegségeket oltóanyagok, gyógyszerek révén leküzdöttek, mások ellen, például a HIV-vírus ellen folytatódik a küzdelem. Az AIDS különösen nagy gondot jelent Afrikában, ahol nagyon gyakori, hogy az anyák adják át a fertőzést újszülött gyermeküknek. A kórokozókat segíti az, hogy a Föld népességének jelentős része túlzsúfolt városokban él, és megkönnyíti a járványok terjedését a légi közlekedés is.

A kórokozókon kívül immunrendszer a szervezet saját sejtjei felől érkező kihívásokra (tumorok, autoimmun folyamatok) is reagál. Mindkét esetben a válasz két szinten történik meg: az ősibb, veleszületett immunrendszer azonnal reagál, addig a szerzett immunválasz, amely sokkal specifikusabb és memóriával is rendelkezik, egy-két héttel később fejti ki hatását.

"Immunrendszerünk sikerét az segíti, hogy járőröző 'katonái' mindenütt megtalálhatók, de különös jelentőséggel bírnak a légzőszervekben és a tápanyagcsatornában, azokban a szervekben, amelyek közvetlenül érintkeznek a külvilággal" - magyarázta Erdei Anna, aki az immunfolyamatok bemutatása mellett beszélt a két rendszer összefonódásáról és az összekötő-szabályozó mechanizmusokról is.

Az akadémikus kitért a vakcinákra is, amelyek nemcsak a betegségek megelőzésében játszanak szerepet, hanem gyulladások, autóimmun folyamatok kezelésében és tumorok ellenanyagokkal való elpusztításában is. Ezzel kapcsolatban ismertette az ELTE Immunológiai Tanszéke és az MTA-ELTE immunológiai kutatócsoportjának legújabb eredményeit, egyebek közt bemutatva, hogy az itt kifejlesztett fehérjechipek miként segítik bizonyos autoimmun betegségek kórismézését.

Az MTA vezetői hétfőn délután a Magyar Tudományos Akadémia alapítója, Széchenyi István emléke előtt tisztelegnek. Sopronpusztán az Akadémiai Emlékerdőben elültetik az alapítás óta eltelt évek számát jelképező 187. hársfát, majd Nagycenken megkoszorúzzák Széchenyi István sírját.
immunrendszer, fertőzés, kórokozó

2012-11-05 22:39:22

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop