Hirdetés

Antibiotikumok

Az antibiotikumok bakteriális fertőzés kezelésére alkalmas szerek. Sajnos, növekszik azon baktériumok száma, amelyek a napjainkban alkalmazott antibiotikumokkal szemben ellenállóvá váltak. A rezisztencia részben a túlzásba vitt antibiotikus kezelések miatt alakul ki. Tehát folyamatosan újabbnál újabb gyógyszereket kell előállítani az ellenállóvá vált baktériumok ellen.

antibiotikumok, baktérium, fertőzés |

InforMed Hírek20   InforMed | Sándor, K

Az antibiotikumokat erősségük szerint osztályozzák. A baktericid antibiotikumok elpusztítják a baktériumokat; a bakteriosztatikus szerek megakadályozzák a baktériumok szaporodását, így a szervezet megsemmisítheti őket. A legtöbb fertőzés esetében a két típus egyformán hatékony, de ha az immunrendszer gyenge, vagy a betegnek igen súlyos a fertőzése (például bakteriális szívbelhártya-gyulladás vagy agyhártyagyulladás), a baktericid antibiotikumok általában hatékonyabbak.

Az antibiotikumok megválasztása

Egy fertőzés kezelésére az orvos a legjobb tudása szerint választ ki valamely antibiotikumot, attól függően, hogy melyik baktérium okozza a fertőzést. Továbbá a laboratórium rutinszerűen azonosítja a fertőző baktériumot, így segítve az orvost az antibiotikum megválasztásában. Azonban e vizsgálatok általában egy-két nap múlva adnak eredményt, így az első választásnál még nem használhatóak.

Akkor sem könnyű egy antibiotikumot kiválasztani, ha a baktériumot már a laboratóriumban azonosították és antibiotikum érzékenységét is meghatározták. A laboratóriumi körülmények között meghatározott antibiotikumérzékenység gyakran nem azonos a fertőzött személyben tapasztalhatóval. A kezelés hatékonysága attól függ, hogy mennyire szívódik fel a szer a véráramba, mekkora gyógyszermennyiség jut bizonyos testfolyadékokba, és a szervezet milyen gyorsan távolítja el a gyógyszert. A gyógyszerkiválasztásnál tekintetbe veszik a betegség súlyosságát, természetét, a gyógyszer mellékhatásait, allergiás reakciók és más nemkívánatos hatások valószínűségét, továbbá a gyógyszer árát.

Súlyos fertőzések kezelésére gyakran antibiotikum kombinációra van szükség, főleg akkor, ha a baktérium antibiotikum érzékenysége még nem ismert. Bizonyos fertőzések, például tuberkulózis esetében, amikor egyetlen antibiotikum alkalmazásakor korán kialakul a baktérium antibiotikum rezisztenciája, szintén kombinációt adnak. Néha két antibiotikumnak jóval erősebb hatása van mint egynek, ilyen kombinációkat használnak nehezen elpusztítható baktériumok, például Pseudomonas által okozott fertőzések kezelésére.

Antibiotikumok szedése

A súlyos bakteriális fertőzések kezelésére először rendszerint intravénás injekció formájában adják az antibiotikumot. Ha a fertőzést már sikerült megfékezni, át lehet térni a szájon át szedhető antibiotikumokra. Az antibiotikumokat addig kell szedni, amíg a baktériumok teljesen el nem tűnnek a szervezetből, ez olykor csak napokkal a tünetek visszafejlődése után következik be. Ha túl korán állnak le az antibiotikum kezeléssel, a fertőzés újra fellángolhat, vagy rezisztens baktériumok jelenhetnek meg. Ezért a tünetek megszűnése után több napig kell még szedni az antibiotikumot.

Bizonyos antibiotikumokat rickettsiák - baktériumokhoz és vírusokhoz egyaránt hasonlító mikroorganizmusok - által okozott fertőzések kezelésére használnak. A rickettsiák kisebbek a baktériumoknál, de nagyobbak a vírusoknál. A vírusokhoz hasonlóan a rickettsiák csak egy másik szervezet sejtjeiben képesek megélni, de a baktériumokhoz hasonlóan érzékenyek az antibiotikumokra. Kezelésükre főleg a chloramphenicol és a tetraciklin hatékony.

Az antibiotikumokat nemcsak a fertőzések kezelésére, hanem azok megelőzésére is használják. A preventív antibiotikus kezelést hatékonysága és a bakteriális rezisztencia kialakulásának elkerülése végett rövid ideig alkalmazzák, és az antibiotikumnak célzottan hatékonynak kell lennie. Preventív terápiára jó példa az utazás előtt végzett kezelés, az "utazók hasmenésé"-nek megelőzésére. Agyhártyagyulladásos beteg közelében tartózkodók is részesülnek preventív antibiotikum kezelésben, a meningococcus-fertőzés ellen. Szívbillentyűhibában szenvedő betegek rutinszerűen kapnak preventív antibiotikum kezelést sebészeti vagy fogászati beavatkozás előtt. E betegek fokozottan hajlamosak a szájban, vagy a szervezetben máshol normálisan jelenlevő baktériumok tovaterjedése által okozott szívbillentyű-gyulladásra (endocarditis). Az említett baktériumok a sebészeti beavatkozás alkalmával bekerülnek a véráramba, és a billentyűkhöz jutva károsíthatják azokat. Preventív antibiotikumokat kapnak azok, akiknek az immunrendszere nem teljesen ép: például leukémiás betegek, kemoterápiás kezelésben részesülők vagy a HIV-fertőzöttek. Az egyébként egészséges emberek, akiknél nagy fertőzési rizikóval járó sebészeti beavatkozást (például ortopédiai vagy bélműtét) terveznek, szintén kapnak preventíve antibiotikumot.

Sajnos olykor nyomós ok nélkül is adnak antibiotikumot. Például gyakran alkalmazzák, helytelenül, vírusfertőzések (meghűlés vagy nátha) kezelésére.

Mellékhatások

Az antibiotikumok okozhatnak allergiás reakciót, - ez gyakran fordul elő penicillin esetében - vagy egyéb mellékhatást. Az aminoglikozidok például károsíthatják a vesét és a belső fület. Az antibiotikumot mellékhatásai ellenére akkor alkalmazzák, ha az illető antibiotikum az egyetlen hatékony szer a beteg fertőzésének kezelésére. Az orvos döntéséhez mérlegeli a mellékhatások és a fertőzés súlyosságát.

antibiotikumok, baktérium, fertőzés

2009-02-02 16:01:54

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop