Hirdetés

Tuberculosis - Az ezredvég kihívása

(Robert Koch 1882. március 24-én tartott előadásában ismertette a tbc kórokozójának felfedezését)

tbc, tuberkulózis, tüdőbaj, BCG, védőoltás, caverna, kaverna, tbc-járvány, tüdőszűrés, tüdővész, ftizis, Mycobacterium, tuberculosis, , BCG-oltás |

Gyógy-ír   Kisalföld

Több mint 110 évvel a tbc kórokozójának felfedezése után, 50 évvel a tbc elleni hatékony gyógyszerek felfedezése után, a XX. század végén a tbc szerte a világon több áldozatot szed, mint valaha.

A járvány a fejlett országokat sem kíméli, de a legsúlyosabb a helyet a fejlődő világban és a háborúk sújtotta régiókban. A tuberkulózis a legnagyobb csapások közé tartozik, amelyek az emberiséget sújtják.

A tbc (tüdőbaj, tüdővész, ftizis) egyidős az emberiséggel. őskori csontmaradványokon találtak tbc-re jellemző elváltozásokat. Négy évezreddel ezelőtt Indiában már ismerték a betegséget. Hippokratesz megfigyelései közül sok ma is helytálló. Ő használta először a gennyes gödnek megfelelő szakkifejezést, mely többszöri fordítás után vezetett a tuberkulózis szóhoz, ennek rövidítése a tbc.

Fertőző voltát, emberről emberre terjedését régóta tudták. Az igazi okot, a kórokozót azonban nem volt könnyű megtalálni. Csak a mikrobiológia forradalmi változást jelentő fejlődésének köszönhetően sikerült kimutatni.

A kórokozó parányi, pár mikronnyi, pálca alakú mikroba. Rendkívül ellenálló, igen mostoha körülmények között is megőrzi életképességét. A nedves hőre (forralás) és az ultraibolya sugarakra (fény, napsugár) a legérzékenyebb. Előbbi körülbelül 10 perc, utóbbi 1-2 perc alatt végez vele. Több fajtáját ismerjük, közülük emberre leginkább a humán típus (ritkábban a bovin és más atipusos fajták) jelent veszélyt.

Kimutatása különleges festési eljárással és sok hetes tenyésztéssel történik, speciális laboratóriumban.

Mycobacterium tuberculosis - rendkívül ellenálló

Kidolgoztak már gyorsabb és korszerűbb módszereket is, de ezeket költségigényeik miatt egyenlőre széles körben nem tudjuk alkalmazni.

A kórokozó terjedése: a levegőben, utca porában lévő váladékkal szennyezett anyagokból lehetséges. Leggyakoribb módja: a beteg tüdejű ember köhögésekor, légvételeivel a levegőbe került nyálkacseppek több-kevesebb kórokozót tartalmaznak, ezt belélegezve jut át a másik ember szervezetébe a betegség.

A betegség lokalizációja: elsősorban a tüdőt betegíti meg. Az utóbbi évtizedekben a csont-izületi, vese, nyirokcsomó, bőr tbc jóval ritkább.

Tünetei: igen általánosak, főleg a betegség kezdetén. Tartós, "megmagyarázhatatlan" hőemelkedések, étvágytalanság, fogyás, köhögés, éjszakai izzadás a leggyakoribb. Ma már szerencsére ritkán fordul elő a véres köpetürítés, a "tüdővérzés". Ez a tünet azonban nem csak tbc jele lehet, ezért ismétlődése feltétlenül orvoshoz fordulást igényel!

A betegség felfedezése: a legveszélyesebbnek mondható tüdő lokalizációnál optimális esetben szűrővizsgálattal történik. Magyarországon jelenleg az új betegek mintegy harmadát észleljük így, általában az enyhébb, korai stádiumú eseteket. Sajnos a többség már panaszokkal jelentkezik, kiterjedt röntgen elváltozással.

tbc, tuberkulózis, tüdőbaj, BCG, védőoltás, caverna, kaverna, tbc-járvány, tüdőszűrés, tüdővész, ftizis, Mycobacterium, tuberculosis, , BCG-oltás

2002-07-18 12:34:00

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop