Hirdetés

Állatszőr allergia

Allergiás betegség állati eredetű allergénekre is kialakulhat. A túlérzékenységet nemcsak az állatszőr, hanem az állat bőrlemezkéi (lehámlott bőr), nyálban pl. macskáknál a tisztálkodáskor bőrre kerülő nyál is, vagy a vizeletben lévő fehérjetartalmú anyagok is kiválthatják.

allergia, állatszőr, allergén |

Gyógy-ír   Kisalföld | Kovács, T.

A szőr és hám kiszárad, elporlik és az allergének finom por alakjában bekerülnek a belélegzett levegőbe, ami olykor súlyos légúti allergiás panaszokat okozhat. (A már jól ismert szénanáthás vagy asztmás panaszok mellett bőrgyógyászati betegséget is okozhatnak.)

Ha valaki az állati szőrre, illetve hámra érzékeny, az a mindennapi életben csupán enyhe kellemetlenséggel jár, de súlyos ártalomhoz vezethet, akik nap mint nap ki vannak téve hatásuknak.

A legagresszívebb háziállat szembeni érzékenység a macskáknál fordul elő.

1. A macska nyálában és faggyúmirigyei váladékában mutattak ki egy glikoproteint, mely felelőssé tehető az allergizálódásért. Ez az anyag igen hamar vált ki arra érzékenyek számára akár asztmás rohamot. Sajnos ez a fehérje sokáig, akár egy évig is, és nagy mennyiségben megtalálható a bútorokon, ruhákon, és ezzel a macska által kevéssé látogatott helyiségbe is elkerül. Francia kutatók kimutatták, hogy a kandúrok lényegesen több allergiát okozó fehérjét termelnek, mint "hölgytársaik", így komolyabb tünetek léphetnek fel a velük való kontaktus alkalmával. A macskák vizeletében is találhatók allergiát okozó anyagok.

Olyan adatokról is tudunk, melyben a macska több éves eltávolítása után a macskaallergén-koncentráció még mindig magas volt az alapos takarítás ellenére is. Elgondolkodtató az az adat, miszerint a macskaallergén-oldattal végzett bőrteszt sokkal nagyobb arányban volt pozitív azoknál, akik életük első 6 hónapjában társbérletben éltek a macskákkal, mint azok, akik csak később kerültek a kis háziállattal kontaktusba.

2. A kutya korábban inkább falusi udvarok elengedhetetlen házőrzője volt, de a státusszimbólummá nőtt, lakásban tartott kutyák eredményeként egyre több helyen találkozhatunk velük. Kutyaszőr általában enyhébb reakciót vált ki, de ennek mértéke sok tényezőtől függ.

3. A lovak tartása már lecsengőben van, viszont a lovaglás elterjedése miatt ennek allergizáló hatására is gondolni kell. A korábban használatos lószőrpárna sem divatos manapság.

4. Az aranyhörcsög sok gyermek kedvenc kis háziállata. Nem árt tudni, hogy rendkívül agresszív antigén tulajdonsággal bír, és magas a környezetben az allergizálódás veszélye.

5. A tengerimalac, patkány, egér szőre is okozhat allergiás megbetegedést, erre különösen állatokkal foglalkozók esetén kell gondolni (állatgondozó, állatkísérletet folytatók körében). De nemcsak az élő állat, hanem szőrmék, sapkák, bundák, szőnyegek is szerepelhetnek allergénként (nyúlszőr).

6. A szárított haleledel is tartalmazhat piciny rovarfajtaféleséget, mely szintén allergiás tüneteket okozhat az arra érzékenyek számára.

Az egyik legagresszívebb allergén a házimacska szőre, faggyúmirigyének váladéka, a macska nyála és vizelete!

Mit javasolhatunk ezek után?

Ha olyan családban születik gyerek, ahol súlyos atópia szerepel az anamnézisében (szülők szénanáthája, asztmája, kontakt ekcéma stb.), akkor szőrös, prémes állatok tartása nem célszerű. Kifejezett tünetek jelentkezése után pedig tanácsos, hogy a lakásba újabb háziállatot ne szerezzenek be. Ha úgy tűnik, hogy a lakásban lévő állat okozza az "allergiát", akkor próbaképpen meg kell szervezni annak elkülönítését. Így legalább egy-két hónapra elvinni a kis háziállatot, illetve vakációkor pár hétre elköltözni állatmentes lakásba rokonokhoz, barátokhoz. Természetesen különösen gyermekeknél a háziállat indokolatlan eltávolítása súlyos érzelmi problémát is felszínre hozhat. Minimálisra kell szorítani az állatokkal való kontaktust, melyhez a következő rendszabályok segítenek:

1. Sohase engedjük az állatokat a hálószobába, a meglévő állatot hálószobán kívül, puha bútoroktól távol kell tartani.

2. Tartsunk fenn minél több állatmentes övezetet.

3. Az állatok mozgásterében lehetőleg felmosható műanyag padló legyen, kárpitosbútor pedig lehetőleg ne forduljon elő.

4. Az állatok külső kamrában vagy udvaron aludjanak. Az almukat rendszeresen cseréljék és mossák.

5. Állatra allergiás lehetőleg ne érintse, ne gondozza azokat.

6. Kerüljük, hogy az állat nyalogassa, ha ez megtörténne, azonnal mossa le bőréről bő vízzel.

7. Az állatok fésülése, nyírása ne házban történjen.

8. Ha gyermeke allergiás, figyeljen oda, hogy gyermeke titokban ne látogassa a szomszéd állatait.

9. Cirkusz, állatkert, állatkereskedés látogatása megfontolandó, allergiára ható gyógyszerek legyenek készenlétben.

10. Sport, szabadidő megválasztása esetén lovaglás nem javasolt.

11. Gyerekek pályaválasztásánál az állatokkal történő kontaktus lehetőségére gondoljanak (állatorvos, állatápoló, mezőgazdász stb.).

12. Hálószobában sose legyenek állatszőrből készült tárgyak (szőnyeg, bunda, faldísz).

Állatszőr-allergia esetén a tünetek egész évben fennmaradnak, a tünetek nemcsak szezonális jellegűek. Ezért állandóan jelentkező tünetek esetén mindig gondolni kell esetleges állatszőrrel szembeni érzékenységre. A rendszeres takarítás, nagy teljesítményű, szűrővel ellátott porszívó, légszűrő-berendezés csak kismérvű javulást okoz, ezért súlyos panaszok jelentkezésekor a kedvenc háziállat elajándékozása javasolt. Mielőtt ez megtörténne, azért javasolt állatmentes környezet pár hetes kipróbálása, esetleges allergiás bőrpróba elvégzése, illetve szakorvos, asztmagondozó véleményének kikérése.

allergia, állatszőr, allergén

2007-11-21 13:44:06

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop