Hirdetés

Gyermekkkori asztma

A gyermekkori légúti asztma a régmúltban ritka, de befolyásolhatatlansága miatt rettegett kórkép volt. A látszólag minden ok nélkül, hirtelen fellépő fulladásos rohamok, a sürgető légszomj riadalma és a tehetetlenség érzése alapozta meg a betegség rossz hírét.

asztma, allergia, allergén, |

Gyógy-ír   Kisalföld

A gyermekorvos a mai napig találkozik a régi, szinte babonás félelemmel, ami a szülő szemében a diagnózis hallatán megjelenik: asztma?!

Az irracionális ellenszenv és az ebből következő elhárító magatartás - az én gyermekem nem asztmás! - semmiképpen nem hasznos a későbbi kimenetel szempontjából, és főleg nem indokolt. A betegség fő jellemvonásainak megismerésével (vezető tünetek, sokszínű megjelenési forma, változatos súlyossági fokok, a hatékony kezelés lehetősége és az így elérhető optimális életminőség) az addig - ismeretlenségében - ijesztőnek tűnő kórkép lassan hétköznapi, az életvitelbe is beilleszthető eseménnyé szelídül.

Mi is tehát a gyermekkori asztma? A leggyakoribb krónikus gyermekbetegségünk, aminek pontos leírásával számtalan kongresszus foglalkozott, a betegség lényegi megfogalmazásával könyveket töltöttek meg. Az asztma alapja a légutak tartósan fennálló, allergiás természetű gyulladása, ami miatt a gyermeknél - főleg éjszaka - kínzó köhögés, nehezített légzés és fulladásérzet lép fel.

A gyermekkorban jelentkező asztma 100 éve még ritkaságnak számított. Az E50-es években már kissé gyakrabban találkoztak vele, a E70-es években pedig a gyermekek között észlelt gyakorisága 0,1 százalék volt. Az azóta eltelt közel 20 év alatt az asztmás gyermekek aránya hazánkban 2 százalékra nőtt (egyes, iparilag fejlett országokban az arány 4-5 százalék). Az Európai Közösség országain belül végzett statisztikai felmérések bizonyítják az allergiás eredetű betegségek számának ugrásszerű emelkedését. Az utóbbi évtizedekben az orvosi ellátás minősége javult, az orvoshoz fordulás gyakoribbá vált, és a betegség diagnózisának felállításához szükséges eszközök és módszerek tekintetében is jelentős volt a fejlődés. Mindezen változások hatásait kiszűrve is megállapítható: az allergiás betegségek, s köztük az asztma gyakorisága kifejezetten növekedett.

Mindannyiunkban felmerül a kérdés: mi lehet a növekedés oka? A válasz nem egyszerű, hiszen az asztmás gyerekek számának emelkedésében több tényező együttes hatása is szerepet játszik. Az okok között elsőként az életkörülmények változását kell kiemelnünk.

asztma, allergia, allergén,

2007-11-21 14:13:34

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop