Hirdetés

A fertőzés megduplázza a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kockázatát

Egy a The Lancetben megjelent tanulmány szerint egy fertőzés után kétszeresére nő annak a kockázata, hogy mélyvénás trombózis alakul ki, illetve vérrög akad el a tüdőartériákban.

mélyvénás trombózis, tüdőembólia, fertőzés |

InforMed Hírek20   InforMed | Dobos, L.

Kép: Everyday Health

Korábban már bizonyították, hogy a szívbetegségek kockázatát növeli a fertőzés, most azt vizsgálták, hogy a fertőzés valóban okozhat-e mélyvénás trombózist vagy tüdőembóliát.

A kutatók 3 millió háziorvosi feljegyzést vizsgáltak át, és a köztük előforduló 7278 mélyvénás trombózis, valamint 3755 tüdőembóliás esetről megállapították, hogy kétszer gyakrabban fordult elő, ha a beteg két héttel korábban felső légúti vagy húgyúti fertőzésen esett át.

A vizsgálók követték azokat, akiknél akut húgyúti vagy légúti fertőzés zajlott le (például influenza, a bronchitis vagy tüdőgyulladás) és megállapították, hogy a fertőzés fennállása alatt nem volt gyakoribb a mélyvénás trombózis, azonban néhány héttel a fertőzés lezajlása után ennek kockázata kétszeresére emelkedett.

A kutatás vezetője szerint ennek oka az, hogy a fertőzés gyulladásos folyamatot indít el az erek belső falában. Felmerült továbbá a mozgáshiány lehetősége is, mivel a betegek általában hosszabb ideig ágyban fekszenek. A lehetséges okok között szerepel még, hogy a fertőzéssel kapcsolatos kiszáradás miatt a vér sűrűbb lesz. Bizonyíték van arra is, hogy a fertőzés önmagában is kockázati tényezőt jelent, ugyanis aktiválja a véralvadást elősegítő rendszert.

mélyvénás trombózis, tüdőembólia, fertőzés

2022-11-21 19:48:49

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop