Hirdetés

Még éveket kell várni az őssejt-terápiára

A diabétesz, a gerincvelősérülés vagy más súlyos betegségek lehetséges kezelése még igen messze van attól, hogy embereken is ki lehessen próbálni.

őssejt, genetika |

InforMed Hírek 2006 ;4   InforMed | Dobos, L.

Annak bizonyítása, hogy beváltja-e az őssejtkutatás a hozzá fűzött reményeket, attól függ, mennyi pénzt szavaz meg erre a célra a szövetségi kormány. Az Egyesült Államok szenátusában heves vita folyik a kérdésről.

A szenátorok az anyagi eszközök bővítése mellett szavaztak, de Bush elnök megvétózhatja a javaslatot.

A kérdés nem az volt, hogy az emberi embriókon végzett őssejtkutatást folytassák-e, és nem is az, hogy az adófizetők hozzájárulnak-e, ugyanis már ma is megteszik ezt, az idén például 38 millió dollár értékben.

A vita arról folyt, hogy melyik embrióból vett őssejteket használják fel a kutatásra, azt a korlátozott számút embriót, amelyeket 2001 előtt hoztak létre, (ezek alkalmazása emberen problémát jelenthet), vagy azt a sok ezer új embriót, amelyeket a meddőségi klinikákon, mint fölöslegeset őriznek. Sok tudós szerint ezek alkalmasabbak lennének betegekbe történő beültetésre.

Az embrió-őssejtek olyan sejtek, amelyek a szervezetben megtalálható valamennyi sejttípussá képesek átalakulni. Ha a tudósoknak sikerül ezeket irányítani, és specifikus típusokká átalakítani, akkor helyettesíthetnék a sérült szöveteket, és vissza lehetne adni például a gerincsérültek mozgásképességét vagy meggyógyítani az 1. típusú diabéteszben szenvedőket.

A vita akörül alakult ki, hogy ezeket a sejteket a tudósok ötnapos embrióból veszik ki, amely ekkor egy kb. 100 sejtből álló halmaz, és alig látható. A művelet során azonban elpusztul.

Bush elnök ezt az abortuszhoz hasonlította, amikor 2001 augusztusában korlátozta a kutatásra fordítható összeget, és csak a laboratóriumokban létrehozott embriók kutatását engedélyezte. A szenátusban helyet foglaló ellenzők szerint más őssejtek is alkalmasak lennének erre a célra, például a köldökzsinórvérben vagy a csontvelőben találhatók.

Öt állam nem várja meg a döntést, és a kutatásokra saját erőforrást szavazott meg.
Míg a politikusok vitáznak, a tudósok mindent elkövetnek, hogy együttműködjenek és segítsék egymást a kutatásban.

The Associated Press
őssejt, genetika

2006-07-20 12:46:47

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop