Hirdetés

Kihalt emberféle génje segíti a tibetieket a magas hegyekhez alkalmazkodni

Kihalt emberféle génje segíti a nagy tengerszint feletti magasságok oxigénhiányának elviselésében a tibetieket. A gén a vér oxigénszállításában játszik szerepet, és az úgynevezett gyenyiszovai embertől származhat - derül ki egy amerikai tanulmányból.

magassági oxigénhiány, genetika, DNS |

MTI Hírek11

A gyenyiszovai ember és a mai ember felmenői kapcsolatban állhattak, és egymás közt párosodhattak több tízezer évvel ezelőtt. A ritka génvariáns, melyet valószínűleg tőlük örököltek Tibet lakói, lehetővé teszi, hogy 4500 méteres tengerszint feletti magasságon túl is megéljenek.
Akinek ilyen génje nincs, annak ebben a magasságban besűrűsödhet a vére, felszökhet a vérnyomása, szívrohamot, agyvérzést kaphat, alacsony súllyal születnek a gyermekei, és magasabb lesz a csecsemőhalandóság - írták a kutatók a Nature tudományos folyóirat friss számában.
Az EPAS1 jelű gén majdnem azonos azzal, amelyet a gyenyiszovai embernél találtak. A kihalt emberféle a neandervölgyi emberrel mutat rokonságot, a homo sapienstől nagyon sokban különbözik. Ezt mindössze egy szibériai barlangban talált, 41 ezer éves ujjcsont és két fog alapján állapították meg.
"A korábban véltnél fontosabb szerepet játszik az emberi evolúcióban a homo sapiens és a kihalt emberfélék párosodása, illetve az e módon kicserélődő gének. Néhány így kapott gén valóban segíthetett alkalmazkodni a homo sapiensnek az új körülményekhez, amikor az afrikai kirajzás után a világ többi táján is elterjedt" - magyarázta Rasmus Nielsen, a Kaliforniai Egyetem biológiaprofesszora, a tanulmány szerzője.
A kutatók szerint a modern ember ősei Afrikából érkezve Eurázsiában találkoztak a gyenyiszovai ember populációival, közös leszármazottaik hordozzák a gyenyiszovai DNS egy egészen kis százalékát.
Genetikai vizsgálatok kimutatták, hogy a tibetiek 90 százalékánál megtalálható a "nagy magasságok génvariánsa", amely ott van a han kínaiak egy kis részénél is. (A han kínaiak Kína legnagyobb népcsoportja, akik a tibetiekkel közös őssel is rendelkeznek.) A génvariánst más népcsoportoknál nem találták meg.
A kutatók 40 tibeti és 40 han kínai részvételével végezték a genetikai vizsgálatot, majd statisztikai elemzéssel kimutatták, hogy a génvariáns szinte bizonyosan a gyenyiszovai embertől származik.
Ez a gén szabályozza a hemoglobin termelését, ez a fehérje szállítja a vörös vértestekben az oxigént. Ha csökken az oxigén mennyisége, akkor a gén bekapcsol, és több hemoglobin termelődik. Négyezer méter felett a gén elterjedt változata veszélyes mellékhatásokat okoz azzal, hogy az oxigénhiány miatt fokozza a hemoglobin és a vörös vértestek előállítását. Ezzel szemben a tibeti génvariáns mellékhatások nélkül, enyhén növeli csak a hemoglobin mennyiségét.
magassági oxigénhiány, genetika, DNS

2014-07-03 22:58:38

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés