Hirdetés

Betegeken tesztelik a vastagbélrák elleni oltást

A Pittsburgh-i Orvosi Iskola kutatói egy olyan oltás tesztelésébe fogtak, ami segíthet megelőzni a vastagbélrákot azoknál a pácienseknél, akik nagy kockázattal számíthatnak erre a betegségre. Ha a vakcina hatékonynak bizonyul, kiválthatja a rendszeres szűrővizsgálatokat és a vastagbéltükrözést, ami ma elengedhetetlen a korai rák felismeréséhez.

vastagbélrák, védőoltás |

InforMed Hírek7   InforMed | Seprődi, B.

A vastagbélrák éveken át alakul ki, és általában polip formájában kezdődik. A polip jóindulatú, de abnormális folyamat. Azokat a polipokat, amelyek daganattá alakulhatnak, adenomáknak nevezzük.

A daganat-megelőzés egyik új megközelítése a Pitt oltás, ami a sejtek egyik fehérjéjének, a MUC1-nek az abnormális változatát célozza, ez az előrehaladott adenomákban és a daganatokban jelenik meg. A megelőzésre használt oltások eltérő módokon működnek, általában az olyan vírusok fertőzését akadályozzák, amelyek daganatok kialakulásával hozhatók összefüggésbe. A Gardasil így véd a méhnyakrák ellen, és a Hepatitis B oltás is így csökkenti a májrák kockázatát.

„A daganatra hajlamos sejtek MUC1 fehérjéje elleni immunválasz kiváltásával a szervezet védekezőrendszere a kóros sejteket támadja” – magyarázták a kutatók. – „Ez nem csak a daganat kifejlődését akadályozza meg, de a polipok kialakulását is.”

Jelenleg a MUC1 oltások biztonságossági és hatásossági vizsgálatai folynak olyan pácienseken, akiknél előrehaladott stádiumú vastagbélrák vagy hasnyálmirigy-rák áll fenn.

„Ezek a betegek annak ellenére képesek voltak daganatellenes immunválasz kialakítására, hogy a rosszindulatú folyamat legyengítette az immunrendszerüket” – mesélték a szerzők. – „Az adenomás betegek egyébként egészségesek, és erősebb immunválasz kialakítására képesek, amelyek megakadályozhatják a rosszindulatú daganatok kialakulását.”

Körülbelül egy tucat beteg kapott a kísérleti oltóanyagból, a kutatók további ötven egyén bevonását tervezik. Az első oltást megismétlik 2 és 10 héttel később, az immunválasz hatékonyságát a 12. és a 28. héten vizsgálják.

Azoknál, akiknél előrehaladott adenomák jelennek meg, rendszeresen történik vastagbéltükrözés, hogy a gyakran kiújuló polipokat idejekorán eltávolíthassák. „Az immunterápia ennél lényegesen kedvezőbb megoldás, mert nem invazív, és nem mérgező. Az sem hátránya, hogy hosszú távú védelmet biztosíthat.”

vastagbélrák, védőoltás

2009-04-06 09:12:00

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop