Hirdetés

Rák és munkanélküliség

A régebbi vizsgálatok átfogó elemzése összefüggést talált a munkanélküliség és a daganatos túlélés között. Különösen a mellrák és a gyomor-bélrendszer rosszindulatú daganatait túlélők között gyakoribb a munkanélküliség, mint az egészséges népességben.

rák, szociális hatás, munkanélküliség |

InforMed Hírek7   InforMed | Seprődi, B.

A rák és kezelésének hosszú távú egészségi és pszichés hatásai olyan károsodásokhoz vezethetnek, amelyek a szociális funkciókat is gátolhatja: például a munkahely megtartását vagy elvesztését.

Az összes daganatos betegséget túlélők mintegy fele 65 évesnél fiatalabb. Sokan vissza kívánnak térni a munkába a diagnózis és a kezelés után. Számos olyan tényező van, ami a munkanélküliség irányába hat egy daganat felismerése és kezelése kapcsán, például a munkahelyi diszkrimináció, a rendszeres kezelések beillesztése a munkaidőbe, és a testi és lelki károsodások.

A kérdés vizsgálatára holland kutatók egy átfogó elemzést végeztek, amelyek a daganatot túlélő felnőttek körében vizsgálták azokat a kockázati tényezőket, amelyek a munkanélküliséggel mutatnak összefüggést. Az adatbázisok áttekintése során a szerzők 26 témába vágó, és elemzésre alkalmas cikket találtak. Az összesen 177 969 résztvevőből 20 366 volt daganatos betegség túlélője.

A kutatók azt találták, hogy a daganatot túlélők általánosságban 1,37-szer nagyobb eséllyel voltak munkanélküliek, mint az egészséges kontroll személyek (33,8 % és 15,2 %). A diagnózis szerinti további elemzés kimutatta, hogy a mellrák, a gyomor-bélrendszer rákjai, és a nőgyógyászati daganatok jelentik a legmagasabb kockázatot munkanélküliség szempontjából. A vérképzőszervi rák, a prosztatarák és a hererák nem jelentett emelkedett kockázatot.

Azokban a vizsgálatokban, ahol alacsony volt a kontrollok között a munkanélküliség gyakorisága, alacsonyabb kockázatemelkedést jelentett a daganatos betegség is.

Hét vizsgálat számolt be rokkantság miatti munkanélküliségről, az elemzések háromszoros kockázatról tanúskodtak. Valószínű, hogy a munkanélküliség nagyrészt a rokkantságra vezethető vissza. Több közleményben a páciensek szerint a munkanélküliség oka a rokkantság, a kezelés mellékhatása, vagy mindkettő. Az önkéntes munkanélküliség nem jellemző, ha csak a páciensnek van más jövedelemforrása.

A szerzők szerint a számos egyéb hatása lehet a ráknak: befolyásolhatja a munkaképességet, a terhelhetőséget, és a fizetést is. A foglalkoztatottság javítható a gyógykezelés fejlesztésével, illetve tünetek és a rehabilitáció hatékony menedzselésével. Olyan munkahelyi intézkedésekre van szükség, melyek reális munkahelyi körülményeket teremtenek a rák túlélői számára, és biztosítja a betegállományt a kezelések alatt. Az ilyen intézkedések javíthatják mind a betegek életminőségét, mint az anyagi boldogulás esélyeit.

rák, szociális hatás, munkanélküliség

2009-03-07 22:10:06

Hirdetés

Legfrissebb

AZ ORVOS VÁLASZOL

Szakorvosaink válaszai olvasói kérdésekre

Mielőtt kérdez, keressen orvosaink korábbi válaszai között!

Hirdetés
Hirdetés

Web Design & Development Prowebshop