Hirdetés

A súlyos SLE (lupus erythematosus)genetikai háttere

Kutatók egy csoportja felfedezte a lupus erythematosus genetikai nyomait olyan betegeknél, akiknél életveszélyes komplikációt - mint például a központi idegrendszer károsodása vagy veseelégtelenség- okozott ez a betegség.

SLE, lupus erythematosus, genetika |

InforMed Hírek 2003 ;1   InforMed | Farkas, M.

DNS microarray (apró szilikon chipek amelyek ismert gének ezreit tartalmazzák) eljárással vizsgálták 48 SLE-s beteg és 42 egészséges kontroll személy vérmintáját.
Az eredmények összehasonlítása során a gének ezrei közül 14 olyat találtak, melyekről úgy gondolják, hogy kapcsolatban állnak az SLE súlyosbodásával. A tudósok a 14 gén és az interferon nevezetű fehérje kapcsolatát feltételezik: ennek a fehérjének szerepe van az immunválasz szabályozásában. A súlyos SLE- s betegeknek pedig következetesen magas az IFN szintje. Az adatok alapján a kutatók úgy vélik, hogy a betegek kezelésében ígéretes lenne egy olyan szer, amely az interferont blokkolja.
Egyébként összesen 161 gén tekintetében találtak különbséget az egészséges kontroll csoport és a lupusban szenvedő betegek genetikai anyagában.

Az SLE, más néven lupus krónikus, gyulladással járó autoimmun megbetegedés. A tünettana változatos: a megmagyarázhatatlan láztól kezdve a duzzadt izületeken át a súlyos vese, tüdő vagy központi idegrendszeri károsodásokig számos jele lehet.
A kórisme felállítása nehéz, mert egyénenként változóak a tünetei. Nőknél kilencszer gyakoribb az előfordulási aránya, mint férfiaknál.

Hirdetés
Hirdetés